Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ?


A_S_T_R_O

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! Πρόσφατα απέκτησα ένα ιδιο ενυδρείο με αυτό αλλά είναι 80 lit

http://www.amazonios.gr/product_info.php?m...roducts_id=2872

Να ρωτήσω κα8ότι νέος στο χόμπυ....

αυτό που έχει για φίλτρο......... είναι τελικά φίλτρο......... ή απλά κάνει ανακυκλοφορία προσ8έτοντας κ αέρα?

Ρωτάω γιατί το έχω δει κ αλλού σε πολυκατάστημα κ έχει κ ένα επιπλέον φίλτρο.

Τώρα μου μπήκαν ερωτηματικά διαβαζοντας για βιολογικά, μακαρόνια κ.α

Εχω χρυσόψαρα μέσα κ 8έλω να ρωτήσω .......... αυτό το υπάρχον φίλτρο είναι οκ?............. είναι αρκετό?

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Πρόσφατα απέκτησα ένα ιδιο ενυδρείο με αυτό αλλά είναι 80 lit

http://www.amazonios.gr/product_info.php?m...roducts_id=2872

Να ρωτήσω κα8ότι νέος στο χόμπυ....

αυτό που έχει για φίλτρο......... είναι τελικά φίλτρο......... ή απλά κάνει ανακυκλοφορία προσ8έτοντας κ αέρα?

Ρωτάω γιατί το έχω δει κ αλλού σε πολυκατάστημα κ έχει κ ένα επιπλέον φίλτρο.

Τώρα μου μπήκαν ερωτηματικά διαβαζοντας για βιολογικά, μακαρόνια κ.α

Εχω χρυσόψαρα μέσα κ 8έλω να ρωτήσω .......... αυτό το υπάρχον φίλτρο είναι οκ?............. είναι αρκετό?

Έχει κάποιο σφουγγάρι μέσα;

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω για αυτό ρώτησα! Μόνο στο κάτω μέρος οπως φαίνετε κ στην φώτο! Δέν θέλω να το ανοίξω!

Δεν το έχεις αγοράσει; Γιατί να μην το ανοίξεις; Δεν μπορεί να μην έχει σφουγγάρι.

Ο πιο απλός τρόπος φίλτρανσης είναι ο μηχανικός και γίνεται με σφουγγάρι ή περισσότερα διαφορετικής πυκνότητας. Αυτά συγκρατούν αιωρούμενα σωματίδια που υπάρχουν στο νερό. Με τον καιρό μέσα στο σφουγγάρι δημιουργούνται βακτήρια που βοηθάνε στον βιολογικό καθαρισμό και στον κύκλο του αζώτου του ενυδρείου μας που είναι απαραίτητος για να φιλοξενεί ζωντανούς οργανισμούς.

Μετά πάμε στον βιολογικό καθαρισμό που εκτός από τα σφουγγάρια υπάρχουν κεραμικά υλικά όπως το sera siporax ή eheim substar pro και διάφορα άλλα που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να φιλοξενούν πολύ μεγάλες ποσότητες βακτηρίων που είναι υπεύθυνα για τον κύκλο του αζώτου λόγο της πολύ μεγάλης ωφέλιμης επιφάνειας που έχουν.

Υπάρχει και ο χημικός καθαρισμός που δεν μας απασχολεί αυτή τη στιγμή.

Εννοείται ότι ένα ενυδρείο δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς βιολογικό καθαρισμό ο οποίος γίνεται μέσα από βιολογικά κεραμικά υλικά ή και σε πιο απλές περιπτώσεις από τα σφουγγάρια μέσα σε φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...