Jump to content

ΜΗ σε νανο των 65 λιτρων


aqua_yoko

Recommended Posts

Χερετω φιλοι μου...

Λοιπον,,ενδιαφερομαι να βαλω ΜΗ στο ενυδριο μου !!

Δεν εχω ομως εμπειρια και θα ηθελα τη βοηθεια σας...

ενδιαφερομαι για λαμπα των 70 με 150 watt...

και κελβιν απο 10Κ και πανω...

θελω να μου πειτε στο περιπου ποσο θα κοστισει και τι ακριβως θα χρειαστω περα απ την λαμπα και τ ακροφυσια !!

Τελος..σκεφτομαι αρχικα να απευθυνθω σε καταστημα με φωτα κτλ !!

Σας ακουω...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο περα από τη λάμπα και τα ακροφυσια θα χρειαστείς και το κατάλληλο μπαλλαστ.Επίσης θα πρέπει να δεις αν η λάμπα εχει uv block αλλιώς θα χρειαστεις τζαμάκι γιάυτή τη δουλειά.Γνώμη μου στα 65 λιτρα είσαι οριακά για 70 βατ λάμπα και μάλλον θα πρέπει να την σηκώσεις λίγο πιο ψηλά.Πέρα από αυτό θα έχεις και αρκετή εξάτμιση καθώς παράγει αρκετή θερμότητα.γνώμη μου άμα μείνεις σ΄αυτά τα λιτρα παιξε με τ5 που θα πάρεις και φάσμα καλό και αρκετή ένταση.Δοκίμασε να ξεκινήσεις με ένα φωτιστικό 2χ24βατ

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο περα από τη λάμπα και τα ακροφυσια θα χρειαστείς και το κατάλληλο μπαλλαστ.Επίσης θα πρέπει να δεις αν η λάμπα εχει uv block αλλιώς θα χρειαστεις τζαμάκι γιάυτή τη δουλειά.Γνώμη μου στα 65 λιτρα είσαι οριακά για 70 βατ λάμπα και μάλλον θα πρέπει να την σηκώσεις λίγο πιο ψηλά.Πέρα από αυτό θα έχεις και αρκετή εξάτμιση καθώς παράγει αρκετή θερμότητα.γνώμη μου άμα μείνεις σ΄αυτά τα λιτρα παιξε με τ5 που θα πάρεις και φάσμα καλό και αρκετή ένταση.Δοκίμασε να ξεκινήσεις με ένα φωτιστικό 2χ24βατ

καλησπερα george...

Τ5 δεν μπορω να βαλω λογο του οτι ειναι στα 43εκατοστα μηκος το καπακι !!

Σκεφτομουν για 2 ακτινικες οικονομιας των 20 βαττ + την Power Compact των 24 που εχω...

απλα ειπ για ΜΗ για σιγουρια σε επαρκια κτλ !!

Προσωπικα,θεωρεις ικανη την λυση με τις οικονομιας ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δοκιμάσει με λάμπα οικονομίας.Τα παιδιά που έκαναν τα πικο δοκίμασαν κάποια τέτοια λάμπα.Εναλλακτικά μπορείς να παίξεις και με λεντ.Ειτε diy ειτε έτοιμα λεντ

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλες σε σκεψεις !!

Το C-30 που μαζι με τα μεταφορικα βγαινει στα 40ε δινει 14000 με 15000 κελβιν και 70 με 80 βαττ αντιστοιχα μιας HQI..δες πιο κατω !!

τα σχολια απ οσους πηραν τα συγκεκριμενα λεντ ειναι μια χαρα οποτε δεν χανω και πολλα για να δοκιμασω !!

επισης ειναι ακριβως σε διαστασεις για το ενυδριο μου !!

ευχαριστω George !

C30 is around 14000K to 15000K

Around 70W to 80W HQI Lighting

Heat around just warm, 32 degree

Lenght around 33cm x 4.5cm with bracket

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...