Jump to content

Τι χρειάζομαι για νεροχελώνες?


Recommended Posts

Γειά σας.

Είμαι καινούργιος στο forum,ένας γνωστός μου, μου έδωσε ένα Econoline Set 80cm, με ένα φίλτρο Eheim aquaball 2212 και με ένα θερμοστάτη Aquarium Heater Jager 25 watt.Θέλω να βάλω νεροχελώνες μέσα (Red ear sliders).Πόσες μπορώ να βάλω μία ή δυο?Τι άλλο εξοπλισμό θα χρειαστώ?Βρήκα κάτι οδηγούς για την φροντίδα των νεροχελόνων στο internet αλλά δεν κατάλαβα όσο είναι μικρές πρέπει να τις ταίζω 2-3 φορές την μέρα?Πόσες γαρίδες,μέχρι να χωρτάσουν?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Είμαι καινούργιος στο forum,ένας γνωστός μου, μου έδωσε ένα Econoline Set 80cm, με ένα φίλτρο Eheim aquaball 2212 και με ένα θερμοστάτη Aquarium Heater Jager 25 watt.Θέλω να βάλω νεροχελώνες μέσα (Red ear sliders).Πόσες μπορώ να βάλω μία ή δυο?Τι άλλο εξοπλισμό θα χρειαστώ?Βρήκα κάτι οδηγούς για την φροντίδα των νεροχελόνων στο internet αλλά δεν κατάλαβα όσο είναι μικρές πρέπει να τις ταίζω 2-3 φορές την μέρα?Πόσες γαρίδες,μέχρι να χωρτάσουν?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

καλησπέρα. εδω θα βρείς αρκετές πληροφορίες για τις απορίες σου :

http://caresheets.blogspot.com/2008/10/car...ear-slider.html

;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο forum για να σου απαντησει για τις χελωνιτσες!

εγω θα σου πω για την προσωπικη μου εμπειρια

ειχα 3 red sliders για περιπου 20 χρονια.το ενα το μικροτερο σε μεγεθος εζησε λιγοτερο δεν θυμαμαι

περιπου ποσο.

οταν ειναι μικρες καλο ειναι να τους δινεις λιγη τροφη.γενικα οχι υπερβολες ακομα και οταν μεγαλωσουν

ειχα διαβασει οτι ειναι ζωακια που αν τους αρεσει κατι τρωνε μεχρι σκασμου !

εγω τα ειχα σε ειδικες λεκανιτσες για χελωνακια μεχρι που μεγαλωναν και αλλαζα συνεχως και μεγαλυτερες.

θα μπορουσες τωρα που ειναι μικρες να τις βαλεις σε τανκ να ξερεις ομως οτι πρεπει να εχει λιγο νερο για να μπορουν το βραδυ να κοιμουνται αναπνεοντας ταυτοχρονα ...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εχεις πετρες ωστε να ανεβαινουν και να κοιμουνται εκει ..τον χειμωνα τρωνε ελαχιστα γιατι στην φυση πεφτουν σε χειμερια ναρκη.θελουν καθημερινη αλλαγη νερου , φιλτρο εγω δεν τους ειχα .

εβαζα στο νερο βιταμινες..και μερικες φορες χειμωνα επρεπε να τους βαζω και ενα κολλυριο γιατι σχηματιζαν μια βλενα στα ματακια τους ...τους αρεσουν αποξηραμενες τροφες ειδικα γαριδουλες crill και μερικες φορες τους εδινα και μικρα κομματακια κυμα ωμο

επισης πρεπει το τανκ που θα τα βαλεις να ειναι με ψηλα τοιχωματα γιατι οταν μεγαλωσουν λιγο ειναι τελειοι escape artists ;) μου ειχαν φυγει πολλες φορες και τα εψαχνα στο σπιτι

τον χειμωνα να ειναι σε ζεστο μερος και το καλοκαιρι τους αρεσει αρκετα ο ηλιος !

γενικα απο την εμπειρια μου πιστευω οτι ειναι πολυ ανθεκτικα ζωακια .

τωρα για περισσοτερες πληροφοριες πρεπει να ψαχτεις !

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο forum για να σου απαντησει για τις χελωνιτσες!

εγω θα σου πω για την προσωπικη μου εμπειρια

ειχα 3 red sliders για περιπου 20 χρονια.το ενα το μικροτερο σε μεγεθος εζησε λιγοτερο δεν θυμαμαι

περιπου ποσο.

οταν ειναι μικρες καλο ειναι να τους δινεις λιγη τροφη.γενικα οχι υπερβολες ακομα και οταν μεγαλωσουν

ειχα διαβασει οτι ειναι ζωακια που αν τους αρεσει κατι τρωνε μεχρι σκασμου !

εγω τα ειχα σε ειδικες λεκανιτσες για χελωνακια μεχρι που μεγαλωναν και αλλαζα συνεχως και μεγαλυτερες.

θα μπορουσες τωρα που ειναι μικρες να τις βαλεις σε τανκ να ξερεις ομως οτι πρεπει να εχει λιγο νερο για να μπορουν το βραδυ να κοιμουνται αναπνεοντας ταυτοχρονα ...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εχεις πετρες ωστε να ανεβαινουν και να κοιμουνται εκει ..τον χειμωνα τρωνε ελαχιστα γιατι στην φυση πεφτουν σε χειμερια ναρκη.θελουν καθημερινη αλλαγη νερου , φιλτρο εγω δεν τους ειχα .

εβαζα στο νερο βιταμινες..και μερικες φορες χειμωνα επρεπε να τους βαζω και ενα κολλυριο γιατι σχηματιζαν μια βλενα στα ματακια τους ...τους αρεσουν αποξηραμενες τροφες ειδικα γαριδουλες crill και μερικες φορες τους εδινα και μικρα κομματακια κυμα ωμο

επισης πρεπει το τανκ που θα τα βαλεις να ειναι με ψηλα τοιχωματα γιατι οταν μεγαλωσουν λιγο ειναι τελειοι escape artists :rasp: μου ειχαν φυγει πολλες φορες και τα εψαχνα στο σπιτι

τον χειμωνα να ειναι σε ζεστο μερος και το καλοκαιρι τους αρεσει αρκετα ο ηλιος !

γενικα απο την εμπειρια μου πιστευω οτι ειναι πολυ ανθεκτικα ζωακια .

τωρα για περισσοτερες πληροφοριες πρεπει να ψαχτεις !

τα πες ολα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για σας παιδια. πηρα πριν απο 1μηνα 2 νεροχελωνακια με κοκκινα αυτια. ειναι σε χειμεψρη ναρκη. δεν κωλιμπανε σιχνα. καθοντε στην πετρα. ειναι ανισιχιτικο??

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα θέμα και κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου σου, συμπληρώνοντας αυτή την φόρμα, αναφέροντας τον εξοπλισμό σου και τις παραμέτρους σου, να έχουμε μια σφαιρική άποψη.... το να πέσουν σε χειμέρια νάρκη, αν δεν έχουν διατραφεί σωστά, μπορεί να είναι επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο forum για να σου απαντησει για τις χελωνιτσες!

εγω θα σου πω για την προσωπικη μου εμπειρια

ειχα 3 red sliders για περιπου 20 χρονια.το ενα το μικροτερο σε μεγεθος εζησε λιγοτερο δεν θυμαμαι

περιπου ποσο.

οταν ειναι μικρες καλο ειναι να τους δινεις λιγη τροφη.γενικα οχι υπερβολες ακομα και οταν μεγαλωσουν

ειχα διαβασει οτι ειναι ζωακια που αν τους αρεσει κατι τρωνε μεχρι σκασμου !

εγω τα ειχα σε ειδικες λεκανιτσες για χελωνακια μεχρι που μεγαλωναν και αλλαζα συνεχως και μεγαλυτερες.

θα μπορουσες τωρα που ειναι μικρες να τις βαλεις σε τανκ να ξερεις ομως οτι πρεπει να εχει λιγο νερο για να μπορουν το βραδυ να κοιμουνται αναπνεοντας ταυτοχρονα ...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εχεις πετρες ωστε να ανεβαινουν και να κοιμουνται εκει ..τον χειμωνα τρωνε ελαχιστα γιατι στην φυση πεφτουν σε χειμερια ναρκη.θελουν καθημερινη αλλαγη νερου , φιλτρο εγω δεν τους ειχα .

εβαζα στο νερο βιταμινες..και μερικες φορες χειμωνα επρεπε να τους βαζω και ενα κολλυριο γιατι σχηματιζαν μια βλενα στα ματακια τους ...τους αρεσουν αποξηραμενες τροφες ειδικα γαριδουλες crill και μερικες φορες τους εδινα και μικρα κομματακια κυμα ωμο

επισης πρεπει το τανκ που θα τα βαλεις να ειναι με ψηλα τοιχωματα γιατι οταν μεγαλωσουν λιγο ειναι τελειοι escape artists :D μου ειχαν φυγει πολλες φορες και τα εψαχνα στο σπιτι

τον χειμωνα να ειναι σε ζεστο μερος και το καλοκαιρι τους αρεσει αρκετα ο ηλιος !

γενικα απο την εμπειρια μου πιστευω οτι ειναι πολυ ανθεκτικα ζωακια .

τωρα για περισσοτερες πληροφοριες πρεπει να ψαχτεις !

εγω πρωσοπικα εχω αρκετο νερο ...και απλος εχω μια μεγαλη εξεδρα στην οποια βγαινουν το βραδυ και οποτε θελουν να λιαστουν ...επισεις οταν υπαρχει πολυ νερο τους αρεσει και να κολυμπουν !

Έγινε επεξεργασία - giorgos 15
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την διατρωφη τους και συμφωνα με τον kruser θα δινεις οση τροφη χωραει στο κεφαλι τους ! επισης καλο θα ειναι να δοκιμασεις να τους δοσεις και καποια συγκεκριμενα λαχανικα οπως καροτο κολοκυθι αγριοραδικο και αλλα !

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 εκατοστα η μια και 2.5 η αλλη. Τις εχω βιαλει σε μια πλαστηκη χελωνιερα με μια πετρα. τους αλλαζω νερο καθε μερα ( νετο τις βρυσεις που το αφηνω 1μερα για να φυγει το χλωριο)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς ακριβώς το τί χρειάζονται για μια σωστή διαβίωση τα ζωάκια σου, που είναι πολλά παραπάνω από μια πλαστική χελωνιέρα (που δεν πρέπει να χρησιμοποιείται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...