Jump to content

Αρχικό στήσιμο φίλτρου Juwel


ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ

Recommended Posts

Kαλησπέρα!! Έχω ενυδρείο korall 60 της juwel 54 λιτρων με εσωτερικό φίλτρο και θερμοστάτη. Έβαλα στο φίλτρο λίγο μπλε σφουγγάρι, μακαρόνι (eheim) και πάνω υαλοβάμβακα. Σωστά είναι? Μού είπαν ότι κάθε μήνα με την αλλάγη του νερού να αλλάζω μόνο τον υαλοβάμβακα. Τά άλλα κάθε 6 μήνες. Κάτη διάβασα για siporax...το χρειάζομαι?

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα κάτω κάτω το υλικό, μετά τον υαλοβάμβακα και πάνω πάνω το σφουγγαράκι.

Αλλαγές δεν κάνουμε κάθε μήνα στάνταρ, αναλόγως το ενυδρείο.

Έχει στρώσει? Πόσο καιρό τρέχει? Έχεις φυτά?

;)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα κατω κατω το υλικο, απο πανω ανθρακα για 4 μερες αμα ειναι καινουργιο το ενυδρειο, πιο πανω το σφουγαρακι το μπλε και ακομα πιο πανω τον υαλοβαμβακα . ;):rasp:

φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα κατω κατω το υλικο, απο πανω ανθρακα για 4 μερες αμα ειναι καινουργιο το ενυδρειο, πιο πανω το σφουγαρακι το μπλε και ακομα πιο πανω τον υαλοβαμβακα . ;):rasp:

φιλικα γιωργος

Άνθρακα δεν θα έβαζα, δεν υπάρχει λόγος, η γνώμη μου..

Το σφουγγάρι σταματάει τα πολλά, ο υαλοβάμβακας την "σκόνη", γιατί να τα βάλεις έτσι όπως λες?

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα δεν θα έβαζα, δεν υπάρχει λόγος, η γνώμη μου..

Το σφουγγάρι σταματάει τα πολλά, ο υαλοβάμβακας την "σκόνη", γιατί να τα βάλεις έτσι όπως λες?

για να αλλαζει πιο ευκολα τον υαλοβαμβακα που θα ειναι απο πανω και να μην χρειαζεται να ξεπλενει το σφουγγαρι συνεχεια για να καθαρισει.

φιλικα γιωργος. ;):rasp:

Link to comment
Share on other sites

στα εσωτερικα της juwel πανω πανω μπαινει το σφουγγαρι του υαλοβαμβακα το οποιο αλλαζεται μια φορα το μηνα με την αλλαγη νερου.το μπλε που βαζεις εχει μικρους η μεγαλους πορους;αν εχει μικρους ειναι για να κραταει τα σωματιδια αν εχει μεγαλους ειναι για βιολογια κανουν αποικιες τα βακτηρια.και τα 2 μπλε αν εχεις αλλαζονται καθε 6 μηνες συμφωνα με την juwel.το ενυδρειο που πηρες πρεπει να εχει ενα cd μεσα με ολες τις οδηγιες για το φιλτρο σου.τωρα αφου εβαλες μακαρονι της eheim το substrad pro πρεπει να ειναι, το οποιο ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα που υπαρχουν.αφου εβαλες αυτο δεν χρειαζεσαι siporax το αναλογο μακαρονι της σερα.

Link to comment
Share on other sites

O χρόνος αντικατάστασης για το ενυδρειακό βαμβάκει ποικίλει σε κάθε ενυδρείο.

Κάθε βδομάδα πρέπει να κάνεις έλεγχο για την κατάσταση του.

Αν έχεις μακαρόνι της ΕΗΕΙΜ σίγουρα δεν είναι Substrat pro,αφού το συγκεκριμένο υλικό έχει σφαιρική μορφή.

Πες μας τι έγραφε η συσκευασία. Μήπως "Ehfimech" ;

Link to comment
Share on other sites

O χρόνος αντικατάστασης για το ενυδρειακό βαμβάκει ποικίλει σε κάθε ενυδρείο.

Κάθε βδομάδα πρέπει να κάνεις έλεγχο για την κατάσταση του.

Αν έχεις μακαρόνι της ΕΗΕΙΜ σίγουρα δεν είναι Substrat pro,αφού το συγκεκριμένο υλικό έχει σφαιρική μορφή.

Πες μας τι έγραφε η συσκευασία. Μήπως "Ehfimech" ;

Βασικά αυτό έγραφε, Substrat pro. Είναι όντως σφαιρικό. Ο πωλητής μου το είπε μακαρόνι.. Κάνει την ίδια δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. ;)

Μακαρόνι το λέμε λόγω σχήματος σε άλλες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...