Jump to content

Ενυδρείο!!! Ένα χόμπι που κάνει κακό στην φύση;


Recommended Posts

Τις τελευταίες ώρες μου γεννήθηκε ένας μεγάλος προβληματισμός.

Το χόμπι που όλοι αγαπάμε μήπως είναι ενάντια στην φύση;

Για την συντήρηση ενός ενυδρείου κάνουμε μια μεγάλη σπατάλη νερού το οποίο έχει γίνει υπερ πολύτιμο. Χαλάμε αρκετό ρεύμα το οποίο επιβαρύνει το περιβάλλον.

Κρατάμε αιχμάλωτα ζώα τα οποία η φύση τα έχει φτιάξει για να ζουν ελευθέρα.

Επεμβαίνουμε δημιουργώντας υβρίδια τα οποία δεν θα υπήρχαν ποτέ στην φύση.

Ήταν κάποια από τα κατά που μπόρεσα να σκεφτώ γρήγορα γρήγορα.

Υπέρ δεν μπορώ να βρω εγώ. Ακούω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς και να προβληματίζεσαι.. όλα διορθώνονται...

Κάποιοι από το μέλλον θα κάνουν ταξίδι στο παρελθόν (στο σήμερα δηλαδή) και θα μας στήσουν στα 3 μέτρα !!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαστε λίγο ανώμαλοι οι σημερινοί άνθρωποι (δεν ειρωνεύομαι καθόλου) και όταν λέμε οτι κάτι το αγαπάμε εννοούμε οτι το θέλουμε για δικό μας μέσα στο σπίτι μας για να το απολαμβάνουμε όποτε θέλουμε και μιλάω για τα ψάρια μας μέχρι τη γυναίκα μας.

Τώρα αν δεχθούμε αυτή την ανωμαλία που έχει ρίζες σε εγωισμούς και ματαιοδοξία που καλλιεργεί η σημερινή αντίληψη του σημερινού "πολιτισμένου" κόσμου για τη θέση του ανθρώπου μέσα σε όλη την πλάση πάμε στο πρακτικό...

Εν ολίγοις πιστεύω οτι η ευαισθητοποίηση που φέρνει η βαθιά ενασχόληση των ανθρώπων με το χόμπι και ο τρόπος με τον οποίον θα αλλάξει τη συμπεριφορά του και τις αντιλήψεις του για το φυσικό περιβάλλον που τον υποστηρίζει, αντιτίθεται στην καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος από τη βιομηχανία που στηρίζει το χόμπι, προσοχή, όχι την εξισορροπεί αλλά απλά δίνει μια αντίθετη τάση που ίιιισως συμβάλει και αυτή για την προστασία της φύσης στο μέλλον...

Φυσικά εδώ ενεργό ρόλο έχουν οι οργανώσεις γύρω από το χόμπι όπως το Aquazone που έχουν υποχρέωση να ενημερώνουν και να ευαισθητοποιούν τους χομπίστες προς μια πιο ώριμη κατεύθυνση ιδεολογικά.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ώρες μου γεννήθηκε ένας μεγάλος προβληματισμός.

Το χόμπι που όλοι αγαπάμε μήπως είναι ενάντια στην φύση;

Για την συντήρηση ενός ενυδρείου κάνουμε μια μεγάλη σπατάλη νερού το οποίο έχει γίνει υπερ πολύτιμο. Χαλάμε αρκετό ρεύμα το οποίο επιβαρύνει το περιβάλλον.

Κρατάμε αιχμάλωτα ζώα τα οποία η φύση τα έχει φτιάξει για να ζουν ελευθέρα.

Επεμβαίνουμε δημιουργώντας υβρίδια τα οποία δεν θα υπήρχαν ποτέ στην φύση.

Ήταν κάποια από τα κατά που μπόρεσα να σκεφτώ γρήγορα γρήγορα.

Υπέρ δεν μπορώ να βρω εγώ. Ακούω γνώμες.

Το μοναδικο υπερ ειναι οτι το χομπι αυτο μας δινει τη δυνατοτητα να αμπελοφιλοσοφουμε.........

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ώρες μου γεννήθηκε ένας μεγάλος προβληματισμός.

Το χόμπι που όλοι αγαπάμε μήπως είναι ενάντια στην φύση;

Για την συντήρηση ενός ενυδρείου κάνουμε μια μεγάλη σπατάλη νερού το οποίο έχει γίνει υπερ πολύτιμο. Χαλάμε αρκετό ρεύμα το οποίο επιβαρύνει το περιβάλλον.

Κρατάμε αιχμάλωτα ζώα τα οποία η φύση τα έχει φτιάξει για να ζουν ελευθέρα.

Επεμβαίνουμε δημιουργώντας υβρίδια τα οποία δεν θα υπήρχαν ποτέ στην φύση.

Ήταν κάποια από τα κατά που μπόρεσα να σκεφτώ γρήγορα γρήγορα.

Υπέρ δεν μπορώ να βρω εγώ. Ακούω γνώμες.

Το μελλον πολλων οργανισμων ισως ειναι στα ενυδρεια.Και αυτο δεν οφειλεται στα ενυδρεια,αλλα στην συνεχως αυξανομενη καταστροφη του περιβαλλοντος!

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς και να προβληματίζεσαι.. όλα διορθώνονται...

Κάποιοι από το μέλλον θα κάνουν ταξίδι στο παρελθόν (στο σήμερα δηλαδή) και θα μας στήσουν στα 3 μέτρα !!

Λες;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Λες;;; ;)

Ναι, και θα αρχίσουν με τους ρεφάδες πρώτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Το μελλον πολλων οργανισμων ισως ειναι στα ενυδρεια.Και αυτο δεν οφειλεται στα ενυδρεια,αλλα στην συνεχως αυξανομενη καταστροφη του περιβαλλοντος!

"Αναπαράγετε τα ψάρια του ενυδρείου σας και να μεριμνείτε για αυτά!"

Heiko Bleher

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=50750&hl=

Link to comment
Share on other sites

Το μελλον πολλων οργανισμων ισως ειναι στα ενυδρεια.Και αυτο δεν οφειλεται στα ενυδρεια,αλλα στην συνεχως αυξανομενη καταστροφη του περιβαλλοντος!

Να πω κατι πανω σε αυτο που αναφερεις:

Οταν ειχαμε φερει καποτε τον Ron Shimek για σεμιναριο, τελειωνοντας το θεμα της καταστροφης των υφαλων, ειπε οτι η μοναδικη σωτηρια ειναι ο πολλαπλασιασμος των κοραλιων στα ενυδρεια. κατα καποιους βεβαια το να βαζεις ζωντανα απο το φυσικο περιβαλλον στα ενυδρεια, καταστρεφει τη φυση.

Πιας τ'αυγο και κουρεφτο δηλαδη.......

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι μεγάλο το πρόβλημα στα reef. Αλλά και στα μεσογειακά θαλασσινά που ότι κολυμπαει το πιάνουν και το βάζουν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη συζητηση και θα πιαστουν τα δακτυλα μου βραδιατικα να γραφω. Θα συμφωνησω με το κομματι απ το ποστ του vicious....... Εν ολίγοις πιστεύω οτι η ευαισθητοποίηση που φέρνει η βαθιά ενασχόληση των ανθρώπων με το χόμπι και ο τρόπος με τον οποίον θα αλλάξει τη συμπεριφορά του και τις αντιλήψεις του για το φυσικό περιβάλλον που τον υποστηρίζει, αντιτίθεται στην καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος από τη βιομηχανία που στηρίζει το χόμπι, προσοχή, όχι την εξισορροπεί αλλά απλά δίνει μια αντίθετη τάση που ίιιισως συμβάλει και αυτή για την προστασία της φύσης στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

"Αναπαράγετε τα ψάρια του ενυδρείου σας και να μεριμνείτε για αυτά!"

Ο Bleher είναι ένας χομπιστας που πλουτίζει με τα ψάρια. Δεν μπορώ να το δεχτώ σαν αντικειμενική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ποιος ειναι αυτος ο Focke, που το βραβειο του που το κερδισε για πρωτη φορα στην ιστορια αυτος ο μουσατος τον εκανε να βαλει τα κλαμματα σαν μικρο παιδακι ?

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

"Αναπαράγετε τα ψάρια του ενυδρείου σας και να μεριμνείτε για αυτά!"

Ο Bleher είναι ένας χομπιστας που πλουτίζει με τα ψάρια. Δεν μπορώ να το δεχτώ σαν αντικειμενική απάντηση.

;):rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά ο Bleher ασχολείται κατά κύριο λόγο με άγρια ψάρια πλεκο δισκους κτλ.

Δεν είναι δυο φορές έγκλημα προς την φύση;

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά ο Bleher ασχολείται κατά κύριο λόγο με άγρια ψάρια πλεκο δισκους κτλ.

Δεν είναι δυο φορές έγκλημα προς την φύση;

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος και αυτο θα σου αποδειχθει με την κυκλοφορια του νεου του βιβλιου που τυγχανει να εχω μια πρωτη ιδεα απο τα περιεχομενα και τα θεματα....

Επισης για ποιον λογο τον "παππου" τον φωναζουν να ειναι κριτης δισκων εκτροφης και αγριων σε ολο τον κοσμο ? Απορω....

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ξεχασα...

Εμεις εδω στην Ελλαδα ξερουμε καλυτερα απο τις πολυθρονες μας και γραφωντας απο τα πληκτρολογια μας.....

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά ο Bleher ασχολείται κατά κύριο λόγο με άγρια ψάρια πλεκο δισκους κτλ.

Δεν είναι δυο φορές έγκλημα προς την φύση;

Αν είχες έρθει στα σεμινάριά του θα ήξερες πόσο προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει μέσα από αυτά που βλέπει στα ταξίδια του.

Υπάρχουν ολόκληρες αποξηράνσεις και δηλητηριάσεις λιμνών που μόνο ο ίδιος προσπαθεί να φέρει στο φως της δημοσιότητας γιατί μόνο αυτός πάει στα πιο τρελά μέρη. Σίγουρα επιτελεί οικολογικό έργο με της εξερευνήσεις του. Επίσης ανακαλύπτει και είδη που είναι υπό εξαφάνιση και δεν έχουν καν ανακαλυφθεί, αυτό δίνει σε εκτροφείς την ευκαιρία να διατηρήσουν έναν αριθμό σε περίπτωση ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά νομίζω ότι κάνει μεγάλο κακό.

Επίσης πρέπει να πάω για ύπνο αφού κάνω πρώτα ένα bath με tremazol.

Νομίζω ότι κάτι έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά νομίζω ότι κάνει μεγάλο κακό.

Επίσης πρέπει να πάω για ύπνο αφού κάνω πρώτα ένα bath με tremazol.

Νομίζω ότι κάτι έχω.

Πιες και ενα melafix στην υγια μου... :rasp: .

Και προσοχη να ξεβγαλθεις καλα απο το tremazol... :rasp:

Δεν υπαρχεις λεμε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά νομίζω ότι κάνει μεγάλο κακό.

Επίσης πρέπει να πάω για ύπνο αφού κάνω πρώτα ένα bath με tremazol.

Νομίζω ότι κάτι έχω.

Καλησπέρα peris - και συγνώμη που διακόπτω τη συζήτηση μπορείτε μετά να το σβήσετε- ανταλλάσεις το tremazol με duspatalin;.θα κάνει καλό :rasp: αντε καληνύκτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην το σβησετε.

Αν μου κανει καλο θα το παρω. Εφαγα και πολύ σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα peris - και συγνώμη που διακόπτω τη συζήτηση μπορείτε μετά να το σβήσετε- ανταλλάσεις το tremazol με duspatalin;.θα κάνει καλό :rasp: αντε καληνύκτα :rasp:

ενδιαφερον ;)

http://www.abbottgrowth.gr/index.php?optio...9&Itemid=71

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και αν σου το προτείνουν άτομα που τους έχει κάνει δουλειά.

Super!!!!

Link to comment
Share on other sites

γενικά το ανθρώπινο ον δείχνει ένα τεράστιο εγωισμό και ευθυνόμαστε αποκλειστικά για την καταστροφή του περιβάλλοντος και όλοι θα πρέπει να βοηθήσουμε για την προστασία του. Εγώ θα πω το εξής όμως μας δημιουργούν καθημερινά την εντύπωση ότι εμείς οι πολίτες πρέπει να κάνουμε προσπάθειες για να σώσουμε το περιβάλλον(δεν λέω ότι δεν πρέπει να κάνουμε τπτ )εγώ αυτά που έχω μάθει είναι ότι ο κύριος λόγος για την καταστροφή του περιβάλλοντος δεν είναι ούτε αυτοί που έχουν ενυδρεία(και κάθε σπίτι σε όλο τον κόσμο να είχε από ένα ενυδρείο πρόβλημα με την καταστροφή του περιβάλλοντος δεν θα υπήρχε) αλλά ούτε αυτοί που παίρνουν το αυτοκινητάκι τους.Αυτοί που ευθύνονται κυρίως για την καταστροφή του περιβάλλοντος είναι οι μεγάλες εταιρίες και άμα θυμάμαι καλά πιάνει πάνω από το 50% της παγκόσμιας μόλυνσης και ένα 30% είναι από την Γεωργία.Ας ελαττώσουν οι μεγάλες εταιρίες την παραγωγή τους και την δραστηριότητα κατά του περιβάλλοντος και άρα και τα κέρδη τους για να μπορούν να μου πουν και μένα ότι φταίω και να προσπαθήσω και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω το περιβάλλον με κάθε τρόπο .Επίσης δεν είναι λίγο υποκριτικό αυτοί που μολύνουν το περιβάλλον να μου ζητάνε να κάνω και ανακύκλωση.Πάντως αυτό δεν σημαίνει από την άλλη να μην κάνουμε και τπτ από την μεριά μας γιατί έστω και μικρό μερίδιο ευθύνης έχουμε και εμείς ευθύνες .Αλλά δεν δέχομαι να μου δημιουργούν την εντύπωση ότι εγώ φταίω για την μόλυνση του περιβάλλοντος.

Τώρα βέβαια για το μάζεμα από το Φυσικό τους περιβάλλον ψάρια και την τοποθέτηση τους στα ενυδρεία μας έχω ενστάσεις όχι τόσο για την καταστροφή του περιβάλλοντος αλλά για ηθικούς λόγους

Επίσης κάποιος μπορεί να πει ότι εμείς ξοδεύουμε νερό για τα ενυδρεία μας ενώ στις Τρίτες χώρες δεν έχουν νερό να πιουν.Μήπως όμως για το γεγονός ευθύνονται εμείς που τους κάνουμε πόλεμο αντί να τους βοηθήσουμε να έχουν δίκτυα

Τελικά αυτό που έχει καταστρέψει το περιβάλλον δεν είναι μόνο ο εγωισμός του ανθρώπου αλλά και η έλλειψη ήθους ένα πράγμα σπάνιο στις μέρες όσο και σημαντικό

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

"Αναπαράγετε τα ψάρια του ενυδρείου σας και να μεριμνείτε για αυτά!"

Heiko Bleher

Αυτη η ρηση μου θυμιζει Ιησου Χριστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...