Jump to content

Θαλασσινό ενυδρείο χωρίς Skimmer ?


STESS

Recommended Posts

Αγαπητοί Συν-χομπίστες,

Είμαι κάτοχος ενυδρείου 600 λίτρων περίπου ( 220 χ 60 χ 45 ), το οποίο έχω μετατρέψει από γλυκού σε θαλασσινό νερό εδώ και δύο μήνες περίπου.

Ο εξοπλισμός του ενυδρείου είναι

1.- Τρία φίλτρα eheim - 1000 λίτρων ροής το κάθε ένα / μηχανική φίλτρανση

2.- Ένα φίλτρο Rena - 1200 λίτρων ροής / χημική φίλτρανση

3.- Δύο κυκλοφορητές tunze - 3000 ροής έκαστος

4.- Ψυκτικό teco

5.- UV 15watt εντός του ψυκτικού ( θα μπει σύντομα )

6.- Θερμοστάτης

7.- Λάμπες 4 χ 54watt ( δύο μπλέ & δύο άσπρες )

8.- Ανατολή - Δύση στις άσπρες λάμπες

9.- PH άμετρο ηλεκτρονικό AQUAMEDIC

10.- Denitrator ( θα μπει σε περίπου έξι μήνες )

Λειτουργεί ως εξης

Είσοδος φίλτρων από τρύπες στον πάτο του ενυδρείου - έξοδος στην επιφάνεια του νερού

Κυκλοφορητές μέσα στους βράχους και οι δύο

Ψυκτικό στους 25,5

Θερμοστάτης στους 24,5

Η UV σκοπεύω να είναι ανοικτή συνέχεια

PH 8,2 - 8,3

Φωτοπερίοδος 9 ώρες

Στο ενυδρείο μπήκε από την αρχή με την εξής σειρά

1.- νερό 200 λίτρα ( αλατότητα 1018 )

2.- ζωντανός βράχος 130 κιλά

3.- νερό 70 λίτρα ( αλατότητα 1018 )

4.- ζωντανή άμμος 6cm ύψος σε όλο το ενυδρείο

5.- νερό 200 λίτρα ( αλατότητα 1018 )

6.- Δέκα μέρες μετά τέσσερα damsel

7.- Τριάντα μέρες μετά τα damsel, μπήκαν τα ψάρια που είχα στο άλλο ενυδρείο δηλαδή ένα yellow και ένα blue tank και ένας maculosus. Τα ψάρια αυτά τα είχα παραπάνω από δύο χρόνια. Ήδη βρίσκονται μέσα 15 μέρες χωρίς προβλήματα.

Φυσικά όλο αυτό τον καιρό έκανα μετρήσεις κανονικά, έγινε ο κύκλος του αζώτου με κορύφωση στις 15 μέρες, ενώ τώρα όλες οι μετρήσεις είναι μηδενικές.

Και μετά από όλα αυτά, έρχομαι στην αιρετική ερώτηση κατά πόσο είναι απαραίτητο το skimmer, καθώς "έτρεχα" για σχεδόν τρία χρόνια 150 λίτρα θαλασσινό ενυδρείο ( με τα ψάρια που γράφω παραπάνω ότι μετέφερα στο μεγάλο ), μόνο με εξωτερικό φίλτρο και ένα κυκλοφορητή, αλλά πάλι με πολύ μεγάλη αναλογία ζωντανού βράχου και άμμου ( 45 κιλά βράχος & 6 cm άμμος ). Τάιζα όμως μέρα παρά μέρα και έκανα αλλαγή νερού κάθε ένα μήνα 40 λίτρα. Έχω ένα κόλλημα με το skimmer, όχι τόσο για λόγους κόστους, αλλά για λόγους αισθητικής, φασαρίας, οσμής κλπ. Διαβάζω από πολλούς πόσο σημαντικό είναι, αλλά διαβάζω και όλο με πιο αυξητική τάση, ότι δεν χρειάζονται σχεδόν καθόλου μηχανήματα αν έχεις μεγάλη κυκλοφορία και μεγάλη αναλογία ζωντανού βράχου πάνω από 25%

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να κάνω μια όσο πιο πλήρη παρουσίαση ώστε να μπορέσετε να δείτε το όλο concept και να μου δώσετε πολύτιμες πληροφορίες.

Επίσης δεκτή θα ήταν οποιαδήποτε παρατήρηση, συμβουλή, οδηγία κλπ.

Ευχαριστώ, Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δεν αντικαθιστάτε ούτε με την ποσότητα βράχου /αραγωνίτη και φυσικά ούτε με την ποσότητα των φίλτρων.

Είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα που συλλέγει από την στήλη του νερού την οργανική ύλη.

Το θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι του θαλασσινού ενυδρείο.

Αν αρκεστείς στις πολύ συχνές αλλαγές νερού... ίσως μπορείς να το συντηρήσεις και χωρίς skimmer.

Όσον αφορά την αισθητική κύριο μέλημα είναι και η σωστή διαβίωση των οργανισμών... και παραβλέπεις στο μέτρο του δυνατού την αισθητική.

Άσε που υπάρχουν στην αγορά και όμορφα skimmer !!!

Ο θόρυβος είναι σχετικό... θόρυβο έχεις και με αυτά που λειτουργούν τώρα... ένα κλικ παραπάνω σε desibel δεν χάλασε ο κόσμος.

Οσμές και τέτοια δεν έχει.... υπάρχουν καπάκια σε όλα στο δοχείο συλλογής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πιστεύω ότι εάν δεις από κοντά τι βγάζει ένα σωστό σκιμερ μέσα από το ενυδρείο

και σκεφτείς ότι όλη αυτή η <μπίχλα> θα ήταν μέσα στη στήλη του νερού σου τότε μου φαίνεται πως δεν θα το σκεφτόσουνα καθόλου.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το σκίμερ είναι ένας μεγάλος (πνεύμονας)του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Να ένα από αυτά που χαρακτηρίζονται ως όμορφα αλλά και καλά, ιδανικό για τα λίτρα σου.

Έχω το ίδιο σε 300 λίτρα και κάνει θαύματα !!!

http://www.redseafish.com/c-skim.asp

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να αρνουμαι τη χρησιμοτητα του skimmer, απλως αναφέρω οτι και εγω εχω στησιμο με υψηλη αναλογια ΖΒ και αραγωνιτη (28 κιλα ΖΒ στα 120 λιτρα και 6cm υψος αραγωνιτη) και προσφατα ειχα σοβαρη βλαβη στον skimmer μου. Επειδη ειχε καει το πηνειο του μοτερ και χρειαστηκε τελικα να το στειλω στην εταιρεια για service το ενυδρειο δουλεψε αναγκαστικα σχεδον 1 μηνα χωρις skimmer. Επειδη ειχα τρελαθει απο την αγωνια εκανα test 2 φορες τη βδομαδα. Δεν παρατηρησα καμια αλλαγη προς το χειροτερο. Απο την αλλη εχω πολυ χαμηλο ιχθυακο φορτιο αυτη τη στιγμη (2 κλοουν και ενα νταμσελ) και ταιζω 1 φορα τη μερα. Ισως σε ενα συστημα μονο με κοραλια να μην χρειαζεται ο skimmer τελικα. Καποιος πρεπει να το δοκιμασει και να μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι έδωσαν απάντηση.

Καθώς το ενυδρείο μου δεν διαθέτει sump θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια skimmer ικανά για τα λίτρα μου ( 500 λίτρα καθαρά ), που όμως να μπορούν να τοποθετηθούν κρεμαστά στο ενυδρείο ( hang on ).

Πρώτα με ενδιαφέρει η ποιότητα και η απόδοση και σε δεύτερη μοίρα το κόστος - όχι ότι δε με νοιάζει και αυτό, αλλά πολλές φορές αν στήσεις κάτι καλά από την αρχή, σε συμφέρει καλύτερα τελικά.

Αναμένω προτάσεις, Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε ένα ενυδρείο με κοράλλια το skimmer είναι ακόμη πιο απαραίτητο.

Παράδειγμα, αυτό που πρότεινα, η εταιρία το δίνει για ενυδρείο 1800 λίτρων που φιλοξενεί μόνο ψάρια και για ενυδρείο 600 λίτρων που φιλοξενεί και κοράλλια.

Όπως καταλαβαίνεις απ΄αυτή τη τεράστια διαφορά λίτρων, οι απαιτήσεις και οι ανάγκες των κοραλλιών είναι πολύ πιο αυξημένες.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε ένα ενυδρείο με κοράλλια το skimmer είναι ακόμη πιο απαραίτητο.

Παράδειγμα, αυτό που πρότεινα, η εταιρία το δίνει για ενυδρείο 1800 λίτρων που φιλοξενεί μόνο ψάρια και για ενυδρείο 600 λίτρων που φιλοξενεί και κοράλλια.

Όπως καταλαβαίνεις απ΄αυτή τη τεράστια διαφορά λίτρων, οι απαιτήσεις και οι ανάγκες των κοραλλιών είναι πολύ πιο αυξημένες.

Μηπως το προτεινει αυτο η εταιρεια γιατι τα κοραλια ειναι πολυ πιο ευαισθητα στις αλλαγες στη χημεια του νερου; Μηπως παιρνει δεδομενο οτι θα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου και ψαρια και κοραλια; Γιατι το νερο επιβαρυνεται απο τα υπολειματα τροφης και απο τα περιττωματα των ψαριων. Απο το πλαγκτο υπαρχει η ιδια επιβαρυνση; Δεν καταναλωνεται ολο σταδιακα απο τα κοραλια αφου διαλυεται στο νερο και δεν κατακαθεται σαν υπόλειμα;

Δεν αμφισβητω αυτα που λες, απλα ρωταω για να μαθω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά το ανέφερα με δυο λογάκια... εσύ μέσω των αποριών σου συμπλήρωσες πιο αναλυτικά τις απαιτήσεις που έχουν.... ;)

...και να συμπληρώσω ότι και τα ίδια τα κοράλλια αποβάλουν... περισσότερο τα μαλακά που αλλάζουν δέρμα συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου ενυδρείο που είναι 500 λίτρα χωρίς σαμπ έχω το ΑΤΒ το Hang On που σαν ποιότητα και απόδοση για μένα είναι κορυφαίο.

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=196

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δει και εγώ αυτό, όπως επίσης και το Turboflotor multi SL 1000 της Aquamedic στο οποίο μάλλον και θα καταλήξω, διότι το δίνει για παραπάνω λίτρα ( 1000 ), η Aquamedic είναι επίσης πολύ καλή και σοβαρή εταιρεία, ενώ και το κόστος είναι παρόμοιο ( ΄΄ισως και μικρότερο ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου, πριν βάλω το ΑΤΒ είχα 2 Turboflotor multi SL 1000 της Aquamedic και δούλευαν ταυτόχρονα .

Αυτά και τα δύο μαζί δεν έβγαζαν αυτό που έβγαζε το ΑΤΒ. Την διαφορά δεν ξέρω αλλά μάλλον υποθέτω την κάνη το κωνικό σχήμα που έχει και ίσος αυτό το άσπρο (μαγικό) δαχτυλίδι που έχει στην αντλία του. Πάντως χωρίς να θέλω να σου επιδείξω σκίμερ νομίζω ότι το Turbofloto στα 500 λίτρα δεν θα σε καλύψει εάν τυχόν πας για Reef και θέλεις να στοκάρεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το skimmer είτε σε fish only είτε σε Reef είναι ίσως τι πιό απαραίτητο.

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ο λόγος ειδικά στην περίπτωση που θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο παραπάνω απο ότι επιτρέπουν τα λίτρα μας σε ψάρια και κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !! Το πιθανότερο είναι ότι θα καταλήξω στην τοποθέτηση skimmer.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Σωστή απόφαση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί,

Το skimmer μπήκε, η μπίχλα φεύγει !!! ;)

Λειτουργεί από το Σάββατο 18/12 το απόγευμα και από εχθές Κυριακή μεσημέρι, έχει αρχίσει και βγάζει συμπυκνωμένα απόβλητα καφέ χρώματος.

Τελικά έβαλα το Prizm Pro της Red Sea, το οποίο το δίνει για 1200 λίτρα ( ξέρω πολύ αισιόδοξο νούμερο, αλλά για τα 500 καθαρά λίτρα του ενυδρείου μου, νομίζω ότι είναι ΟΚ ).

Κατέληξα σε αυτό γιατί το βρήκα καινούργιο στο κουτί του € 130,00.

Είχα βρει και ένα Deltec MCE 600, αλλά μέτρησα και δεν χωρούσε στο ενυδρείο.

Ελπίζω τώρα με το skimmer να είναι ακόμα πιο καλές οι συνθήκες για τα ψαράκια.

Ο θόρυβος πάντως που κάνει είναι αρκετά δυνατός - εκνευριστικός.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί,

Το skimmer μπήκε, η μπίχλα φεύγει !!! ;)

Λειτουργεί από το Σάββατο 18/12 το απόγευμα και από εχθές Κυριακή μεσημέρι, έχει αρχίσει και βγάζει συμπυκνωμένα απόβλητα καφέ χρώματος.

Τελικά έβαλα το Prizm Pro της Red Sea, το οποίο το δίνει για 1200 λίτρα ( ξέρω πολύ αισιόδοξο νούμερο, αλλά για τα 500 καθαρά λίτρα του ενυδρείου μου, νομίζω ότι είναι ΟΚ ).

Κατέληξα σε αυτό γιατί το βρήκα καινούργιο στο κουτί του € 130,00.

Είχα βρει και ένα Deltec MCE 600, αλλά μέτρησα και δεν χωρούσε στο ενυδρείο.

Ελπίζω τώρα με το skimmer να είναι ακόμα πιο καλές οι συνθήκες για τα ψαράκια.

Ο θόρυβος πάντως που κάνει είναι αρκετά δυνατός - εκνευριστικός.

Πολύ καλά έκανες και σύντομα θα δείς τις διαφορές προς το καλύτερο.

Ηταν κάτι που έπρεπε να γίνει...

Οσο γιά τον θόρυβο...μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...