Jump to content

Reef 100lt (a Dream Come True)


Mr.Odysseas

Recommended Posts

μετα απο 3 μηνες συνεχους λειτουργειας εχει αρχισει να παιρνει την τελικη του μορφη το ρεεφ μου...

εχουμε και λεμε

-γυαλα 100 λτ

-σκιμερ red sea prism 130

-φιλτρο εξωτερικο με βιολογικο υλικο μεσα 2 βραχακια αντιφοσφωρο ανθρακα και υαλοβαμβακα Eheim 2017

-λαμπες 2 τ5 μια μπλε μια ασπρη συνολο 48w

-θερμαντηρας 200w

-μια koralia 2

-γυρω στα 12 κιλα βραχο ζωντανος

-αρκετος αραγωνιτης (δν θυμαμαι ακριβως κιλα)

απο ψαρια

-1 blue tang υγιεστατο και πολυ φιλικο

-2 clown occelaris

-1 biccolor angelfish

-1 cleaner shirmp

-1 καβουρας

τα νιτρικα μου η αμμωνια και το νιτρωδιο τα μετραω τακτικα με τεστ της salifert ειναι 0

οι λαμπες δουλευουν ενα 8ωρο τη μερα ...

επονται και οι φωτογραφιες...θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας τις ιδεες σας τις συμβουλες σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 μηνες συνεχους λειτουργειας εχει αρχισει να παιρνει την τελικη του μορφη το ρεεφ μου...

εχουμε και λεμε

-γυαλα 100 λτ

-σκιμερ red sea prism 130

-φιλτρο εξωτερικο με βιολογικο υλικο μεσα 2 βραχακια αντιφοσφωρο ανθρακα και υαλοβαμβακα Eheim 2017

-λαμπες 2 τ5 μια μπλε μια ασπρη συνολο 48w

-θερμαντηρας 200w

-μια koralia 2

-γυρω στα 12 κιλα βραχο ζωντανος

-αρκετος αραγωνιτης (δν θυμαμαι ακριβως κιλα)

απο ψαρια

-1 blue tang υγιεστατο και πολυ φιλικο

-2 clown occelaris

-1 biccolor angelfish

-1 cleaner shirmp

-1 καβουρας

τα νιτρικα μου η αμμωνια και το νιτρωδιο τα μετραω τακτικα με τεστ της salifert ειναι 0

οι λαμπες δουλευουν ενα 8ωρο τη μερα ...

επονται και οι φωτογραφιες...θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας τις ιδεες σας τις συμβουλες σας ευχαριστω..

Καλή συνέχεια εύχομαι καταρχάς.

Λοιπόν εκεί που λες βιολογικό υλικό εννοείς μακαρόνι?Νιτρικά μετράς?

Το blue και το bicolor πρέπει να βγουν από το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον εχεις ζωντανο βραχο,καλυτερα αστον να παιξει το ρολο του,που δεν ειναι αλλος απο το να σου κρατησει τη βιολογια του ενυδρειου.

Οποτε το βιολογικο υλικο που εχεις βαλει στο φιλτρο ειναι περιττο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια..το τανκ και το αγγελοψαρο ειναι πολυ μικρα ακομα οποτε δεν νομιζω οτι ζοριζοδαι μεσα στο ενυδρειο...οσο για το βιολογικο θα το βγαλω σε λιγο..ναι μακαρονια jbl εχω μεσα

Έγινε επεξεργασία - Mr.Odysseas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια..το τανκ και το αγγελοψαρο ειναι πολυ μικρα ακομα οποτε δεν νομιζω οτι ζοριζοδαι μεσα στο ενυδρειο...οσο για το βιολογικο θα το βγαλω σε λιγο..ναι μακαρονια jbl εχω μεσα

Το μακαρονι δεν ειναι κακο που το εχεις. Απλα δεν χρειαζεται εφοσον εχεις το βραχο.

Οσο για τα ψαρια πες μας ποσο μηκος εχουν για να σου πουμε περιπου σε ποσο καιρο θα πρεπει οποσδιποτε να βγουν απο το ενυδρειο. Γιατι μετα θα εχουν προβλημα αναπτυξης και στρες...

Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα λοιπον!

αν και το aquascape σου δεν ειναι ασχημο κουρασε το λιγο παραπανω να φτιαξεις και αλλες σπηλιες!

ισως αυτο σε βοηθησει λιγο!!! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48949

και απο οτι βλεπω δεν εχεις κολλησει τα κομματια ακομα....

καλο θα ηταν γιατι μια κατολισθηση μπορει να ειναι μοιραια!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το σχολιο..οσο για το στησιμο του βραχου ειμαι πολυ αρχαριος για να πειραματιστω και φοβαμαι μη χαλασω και το υπαρχον..

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο στησιμο,μου αρεσει.Οντως πρεπει να προσεξεις πολυ τον κινδυνο κατολισθησης και δες λιγο για την αναταραξη της επιφανειας σου.

Link to comment
Share on other sites

η αναταραξη ειναι οντως σοβαρο θεμα αφου ειναι σαν να εχει ενα στρωμα σκονης η επιφανεια..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Μαυρε! :thumbup:

Τον αγγελο βγαλτον δεν τον συμπαθω και ζοριζεται.

Το blue κρατα το μεχρι να μεγαλωσει και μετα δωστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη συναθλητη! Ωραιο το ενυδρειο σου. Εγω παντως που εχω περιπου τα ιδια λιτρα με σενα (120) εχω δυο κοραλια 2 διαγωνια απεναντι. Ισως ενας δεν αρκει, βαλε τουλαχιστον και ενα κοραλια 1.

Link to comment
Share on other sites

οντως χρειαζεται αλλος ενας ,ψαχνω για μεταχειρισμενο αν ακουσετε τιποτε εδω ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

up.. θελω ιδεες...

Tι ιδεες θελεις ακριβως?Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα αν εξαιρεσεις τις επιλογες που εκανες στα ψαρια πας μια χαρα...το στησιμο ειναι καλο,τα φωτα σου ειναι οκ,απο σκιμερ εισαι κομπλε,χημικη φιλτρανση οκ,κυκλοφορια θελεις λιγη ακομα κ εισαι jet...Πες μας σε τι αλλο μπορουμε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν αρκεστείς σε εύκολα και ανθεκτικά μαλακά θα μπορούσες... ίσως αν αυξήσεις κάπως τον φωτισμό, στο διπλάσιο περίπου, θα είναι ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσες να μου πεις τι κοραλια ακριβως...π.χ ζοανθους?...και ποσο θα μου κοστισει να αυξησω τον φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσες να μου πεις τι κοραλια ακριβως...π.χ ζοανθους?...και ποσο θα μου κοστισει να αυξησω τον φωτισμο?

Για τον φωτισμό υπολόγισε 20-40 ευρώ χοντρικά...και αυτό εξαρτάτε από τη μάρκα από τις λάμπες.. τα watt.. και από το που θα τις αγοράσεις

Αν δεν βιάζεσαι πολύ να μάθεις για τους οργανισμούς, έχει ετοιμαστεί ένας κατάλογος με μια "ποικιλία" ζωντανών, που θα ανέβει στο θέμα "Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου reef" μέσα στην εβδομάδα υπολογίζω.

Βέβαια αν τελικά βάλεις λάμπες (και εφ όσον το ενυδρείο καλύπτει και τις υπόλοιπες προδιαγραφές) μπορείς να βάλεις και άλλα είδη, μόλις αποκτήσεις λίγη παραπάνω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

οντως χρειαζεται αλλος ενας ,ψαχνω για μεταχειρισμενο αν ακουσετε τιποτε εδω ειμαι...

Για οικονομια μπορεις να παρεις κινεζικες SUN SUN, κοστιζουν γυρω στα 20 και κανουν μια χαρα τη δουλεια τους. Απλα μπορει να σου κλαταρουν σε κανα δυο χρονια (μπορει και οχι) :)

Link to comment
Share on other sites

Α και κοιτα και στο ιντερνετ, βρισκεις κελεπουρια καποιες φορες. Εντοπισα στο www.petmountain.com την κοραλια 2 με 24.99 δολαρια!! (προσοχη οχι ευρω, δολαρια!!!) :) . Και γενικα εχει ολα τα ζουμια για το ενυδρειο σου σε τιμες κατω από το μισο απο τις αντιστοιχες στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

αλλο ψαρι θα μπορουσα να βαλω?

Εισαι κοντα στο οριο σου για τα λιτρα σου. Το πολυ 1-2 μικρα να σε παιρνει ακομα. Θα σου προτεινα ομως να βαλεις μια σαλαρια που μπορει να ειναι κακασχημη αλλα ειναι πολυ χρησιμη για το ενυδρειο σου, τρωει την αλγη απο τα βραχια. Παρε και κανενα ψαρακι για να σου ανακατεβει την αμμο (αλλιως σε λιγο καιρο θα τη δεις να πιανει ενα χαλακι απο αλγη) και εκλεισες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου αναποδογυρισε το φωτιστικο και μπηκε το ακροφυσιο με τον διακοπτη μεσα στο νερο..εν ολιγοις τωρα δεν δουλευει..τι επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...