Jump to content

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ


philstel21

Recommended Posts

καλησπερα.εχω ενα ενυδρειο 60 lt γλυκου νερού με διαφορα ψαρια εκ των οποιων τα δυο ειναι Chromobotia (Botia) macracanthus.Με αποτελεσμα οτι φυτο και να εχω βάλει στο ενυδρειο, την αλλη μέρα δεν υπάρχει.Το μονο που φαινεται να μην εχει προβλημα ειναι η αννουμπια.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα αλλο φυτο(ειδικα να μεγαλωνει στο υψος) που να μην εχει προβλημα ωστε να το βαλω στο ενυδρειο.

Ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα ενυδρειο 60 lt γλυκου νερού με διαφορα ψαρια εκ των οποιων τα δυο ειναι Chromobotia (Botia) macracanthus.Με αποτελεσμα οτι φυτο και να εχω βάλει στο ενυδρειο, την αλλη μέρα δεν υπάρχει.Το μονο που φαινεται να μην εχει προβλημα ειναι η αννουμπια.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα αλλο φυτο(ειδικα να μεγαλωνει στο υψος) που να μην εχει προβλημα ωστε να το βαλω στο ενυδρειο.

Ευχαριστω για την βοηθεια

Καλημέρα !

Τί είδος φυτών είχες ως τώρα ?Eπίσης θα επιλέξεις φυτό ανάλογα με τον φωτισμό που έχει το ενυδρείο σου..;)

Eγώ στο 75λιτρο που έχω πχ. έχω βαλισνέριες για κρυψώνες κ έχουν ευδοκιμίσει.

Επίσης δοκιμασμένο φυτό (για μένα) είναι και η ludwigia repens 'rubin'. (έχει και ύψος και λειτουργεί και σαν κρυψώνα πίσω απο ένα ξυλαράκι) ..

και πάλι όμως όλα εξαρτώνται από το είδος των ψαριών που έχουμε και τον φωτισμό του κάθε ενυδρείου ..

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html εδώ θα βρείς όλα τα φυτά σε κατηγορίες. Τσέκαρε τα αν θες

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΣΕ PETSHOP OTI TA ΨΑΡΙΑ "ΚΛΟΟΥΝ"

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΤΟ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΝΟΥΜΠΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΥΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΣΕ PETSHOP OTI TA ΨΑΡΙΑ "ΚΛΟΟΥΝ"

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΤΟ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΝΟΥΜΠΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΥΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

τα clooun δεν ειναι θαλλασινου..?

Link to comment
Share on other sites

τα clooun δεν ειναι θαλλασινου..?

Clown Loach ειναι του γλυκου εγω εχω 6 σε ενυδρειο 230 λιτρα ποτε δεν μου εφαγαν φυτα μπορεις να τα ταιζεις ταμπλετες βυθου να ξερεις πως τα 60 λιτρα ειναι λιγα για αυτα τα ψαρακια γιατι μεγαλωνουν πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΣΕ PETSHOP OTI TA ΨΑΡΙΑ "ΚΛΟΟΥΝ"

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΤΟ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΝΟΥΜΠΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΥΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

βαλε βαλισνεριες γιγαντεα.

Link to comment
Share on other sites

Clown Loach ειναι του γλυκου εγω εχω 6 σε ενυδρειο 230 λιτρα ποτε δεν μου εφαγαν φυτα μπορεις να τα ταιζεις ταμπλετες βυθου να ξερεις πως τα 60 λιτρα ειναι λιγα για αυτα τα ψαρακια γιατι μεγαλωνουν πολυ!!

αα..συγνωμη..απλα μονο για θαλλασινο ειχαακουσει αυτα τα ψαρακια....Δεν τα ηξερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

βαλε βαλισνεριες γιγαντεα.

Βαλισνέρειες και μάλιστα Γιγαντέα σε 60 λίτρα ενυδρείο ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βαλισνέρειες και μάλιστα Γιγαντέα σε 60 λίτρα ενυδρείο ;):rasp::rasp:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ PET SHOP H ΘΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...