Jump to content

Hemichromis Lifallili


adlib

Recommended Posts

γεια σας παιδια!!!πριν λιγο βρηκα οτι υπαρχει κατηγορια αφρικανικες κιχλιδες!!εχω στην κατοχη μου μια λιφαλιλι

και κατι ακομα το οποιο μου πουλησαν ωσ παπαγαλοψαρο...μαλλον δεν ειναι παπαγαλοψαρο απο οτι εχω ψαξει...μπορειτε να με βοηθησετε;και ξερω οτι αν ειναι κιχλιδα αμερικης δν τεριαζουν..αν και εδω και αρκετουσ μηνες δεν δημιουργηθηκε προβλημα ομως θα ηθελα να βαλω και καμια αλλη κιχλιδα με τον καιρο και φοβαμαι μηπωσ δημιουργηθει!!μπορειτε να μου προτεινεται καποιεσ κιχλιδες που μπορω να βαλω?ευχαριστω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!!θελω να πω καταρχας ευχαριστω γιατι αν και νεος στο φορουμ και γενικα στην αφρικη(σχεδον 1 χρονο)εχω βρει τρομερες πληροφοριες που με βοηθησαν!! ;)

στο ενυδρειο μου οπου φιλοξενω μια χεμικρομις λιφαλιλι θυληκο..(το αρσενικο το εχω χωρια γιατι οπωσ διαπιστοσα γινονται ΠΟΛΥ επιθετικα σαν ζευγαρι)...εχω βαλει χαλικι..θα ηθελα να το αλλαξω σε αμμο!καθαρα για αισθητικουσ λογουσ αλλα ισως καποια στιγμη να βαλω και καποια φυτα!διαβασα σε καποια συζητηση οτι οι βαλισνεριες και οι ανουμπια ειναι καλα φυτα για κιχλιδες...ισχυει οντως;επισης διαβασα οτι μπορουν να φυτευτουν σε πετρες...στο χαλικι μου θα εχουν προβλημα αν τελικα δεν βαλω αμμο?και κατι τελευταιο οι λιφαλιλι αν και ψαρι τις λιμνης μπορει να μεινει με καποιες κιχλιδες μαλαουι?αν οχι..με ποιες?συγνωμη αν σας ζαλησα...περιμενω με αγωνια την γνωμη σας...ευχαριστω! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

KAΛOΣΗΡΘEΣ ΣTO ΦΌΡΟΥΜ ;).KATA THN ΓNΩMH MOY EINAI MEΓAΛH ΔΙΑΔΙΚΑΣIA ΓIA NA TO AΛΛAΞEIΣ ΣE ΆΜΜΟ,KAI ETΣI KAΛA EIΣAI.

TA ΦYTA ΠIΣTEYΩ ΔEN ΘA EXOYN KANENA ΠPOBΛHMA ME TO ΧΑΛΙKI(EΓΩ ΧΑΛΙKI EXΩ ME ΦYTA KAI ΔEN EXΩ KANENA ΠPOBΛHMA).

Link to comment
Share on other sites

KAΛOΣΗΡΘEΣ ΣTO ΦΌΡΟΥΜ ;).KATA THN ΓNΩMH MOY EINAI MEΓAΛH ΔΙΑΔΙΚΑΣIA ΓIA NA TO AΛΛAΞEIΣ ΣE ΆΜΜΟ,KAI ETΣI KAΛA EIΣAI.

TA ΦYTA ΠIΣTEYΩ ΔEN ΘA EXOYN KANENA ΠPOBΛHMA ME TO ΧΑΛΙKI(EΓΩ ΧΑΛΙKI EXΩ ME ΦYTA KAI ΔEN EXΩ KANENA ΠPOBΛHMA).

οταν λες μεγαλη διαδικασια τι εννοεις?μπορω αντι να βγαλω το χαλικι να ριξω απο πανω την αμμο?

μπορεις να μου προτεινεις και καποιες κιχλιδες αν ξερεις που ταιριαζουν με τιν λιφαλιλι μου?ευχαριστω και καλως σας βρηκα!!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα σου ενωθηκαν!

KAΛOΣΗΡΘEΣ ΣTO ΦΌΡΟΥΜ :rasp:.KATA THN ΓNΩMH MOY EINAI MEΓAΛH ΔΙΑΔΙΚΑΣIA ΓIA NA TO AΛΛAΞEIΣ ΣE ΆΜΜΟ,KAI ETΣI KAΛA EIΣAI.

TA ΦYTA ΠIΣTEYΩ ΔEN ΘA EXOYN KANENA ΠPOBΛHMA ME TO ΧΑΛΙKI(EΓΩ ΧΑΛΙKI EXΩ ME ΦYTA KAI ΔEN EXΩ KANENA ΠPOBΛHMA).

Να γράφεις με πεζους χαρακτήρες, είναι κανονισμός του forum!

Αγαπητέ adlib καλως ήλθες στην Αφρική!

Καλό θα ήταν να μας δώσεις καποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως τις διαστάσεις του, τιμές νερου και μια φωτογραφία θα βοηθουσε πολύ στα να δουμε τα ψάρια σου και να ανγανωρισουμε αυτο που αναφέρεις ως αμερικάνικο!

Τα Lifalili είναι απο ποταμούς της Κεντρικής Αφρικης. Δεν είναι απο της γνωστες λιμνες Malawi, Victoria και Tanganyika.

Περιμένουμε πληροφοριες....καλη συνεχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα σου ενωθηκαν!

Να γράφεις με πεζους χαρακτήρες, είναι κανονισμός του forum!

Αγαπητέ adlib καλως ήλθες στην Αφρική!

Καλό θα ήταν να μας δώσεις καποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως τις διαστάσεις του, τιμές νερου και μια φωτογραφία θα βοηθουσε πολύ στα να δουμε τα ψάρια σου και να ανγανωρισουμε αυτο που αναφέρεις ως αμερικάνικο!

Τα Lifalili είναι απο ποταμούς της Κεντρικής Αφρικης. Δεν είναι απο της γνωστες λιμνες Malawi, Victoria και Tanganyika.

Περιμένουμε πληροφοριες....καλη συνεχεια! ;)

γεια σου φιλε prince!!!το ξερω οτι οι λιφαλιλι ειναι ποταμησιες..απλα θα ηθελα να μαθω με ποιες αλλες κιχλιδες ταιριαζουν!!! :rasp: γιατι εχω σε ενα αλλο ενυδρειο μια red zebra και μια ice blue zebra...μπορω να τις βαλω μαζι?

οσο για τις φωτογραφιες των ψαριων μου εχω ανεβασει στο προφιλ μου..εχω την εντιπωση οτι η αλλη κιχλιδα μου λεγετε pink convict.αλλα μια 2η εμπειρη γνωμη θα με βοηθουσε!το ενυδρειο μου ειναι 115L περιπου καθαρο.οσο για τισ τιμες του νερου θα προσπαθησω να τις δωσω απο δευτερα!ελπιζω να ηταν αρκετα αυτα για να μου πεις την γνωμη σου!σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου!!περιμενω απαντηση!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θα τα αφηνα μονα τους,γιατι αν ειναι ζευγαρι,σε περιπτωση γεννας αυξανεται πολυ η επιθετικοτητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τα αφηνα μονα τους,γιατι αν ειναι ζευγαρι,σε περιπτωση γεννας αυξανεται πολυ η επιθετικοτητα τους.

τελικα αυτο εκανα...δεν ηθελα να το ρισκαρω!!τα εβαλα σε αλλο ενυδρειο μονα τους!90 λιτρα ελπιζω να ειναι αρκετα...δεν εχω και μεγαλυτερο βεβαια!!

μεσα στο προηγουμενο ενυδρειο που τελικα οι κιχλιδες που εχω ειναι μια c.afra μια Labidochromis caeruleus και μια melanochromis maingano χωρις κανενα προβλημα εδω και 2 μηνες περιπου.. προσθεσα ενα ζευγαρι κριμπενσις!!το ξερω οτι δεν εκανα καλα..αλλα η θα επρεπε να τις δωσω η να κανω αυτο που εκανα..αυτο θα διαρκεσει για κανα μηνα περιπου μεχρι το επομενο ενυδρειο μου να ειναι ετοιμο(να το φτιαξω δηλαδη)λες να υπαρξει καποιο προβλημα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο εκανα...δεν ηθελα να το ρισκαρω!!τα εβαλα σε αλλο ενυδρειο μονα τους!90 λιτρα ελπιζω να ειναι αρκετα...δεν εχω και μεγαλυτερο βεβαια!!

μεσα στο προηγουμενο ενυδρειο που τελικα οι κιχλιδες που εχω ειναι μια c.afra μια Labidochromis caeruleus και μια melanochromis maingano χωρις κανενα προβλημα εδω και 2 μηνες περιπου.. προσθεσα ενα ζευγαρι κριμπενσις!!το ξερω οτι δεν εκανα καλα..αλλα η θα επρεπε να τις δωσω η να κανω αυτο που εκανα..αυτο θα διαρκεσει για κανα μηνα περιπου μεχρι το επομενο ενυδρειο μου να ειναι ετοιμο(να το φτιαξω δηλαδη)λες να υπαρξει καποιο προβλημα? :thumbup:

Μπορει να υπαρξει,μπορει και οχι

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να υπαρξει,μπορει και οχι

ας ελπιζω για το καλυτερο γιατι ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και θα ηθελα να δω και απογωνους!!! :thumbup:

θα ενημερωσω για οποιαδηποτε εξελιξη!!!! :thumbup:

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

ας ελπιζω για το καλυτερο γιατι ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και θα ηθελα να δω και απογωνους!!! :thumbup:

θα ενημερωσω για οποιαδηποτε εξελιξη!!!! :thumbup:

ευχαριστω!!!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...