Jump to content

Δεν ειναι καλα η Ανεμωνη μου


Recommended Posts

Η μια απο τις δυο ανεμωνες που εχω εδω και 1,5 χρονια εχει Προβλημα.

η ανεμωνα ( που την ηχα παρει για Bubble tip) αλλα τελικα δεν ξερω αν ειναι, ηταν ετσι:

anemone1ok.jpg

anemone2ok.jpg

Ετρωγε κανονικα 2 φορες την εβδομαδα, αλλα τωρα εδω και μια εβδομαδα εχει σουρωσει κατω απο τον βραχο, και ειναι ετσι:

anemonenotok.jpg

anemone1notok.jpg

Να πω οτι δεν βγαζει τιποτα απο το στομα της.

Η αλλη, μια green bubble tip με ροζ tip ειναι μια χαρα - τουμπανο, και απο μετρησεις ειμαστε ΟΚ

Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, η συγκεκριμένη ανεμώνη δεν πρέπει να είναι BTA.

Εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι στο ενυδρείο (φωτισμός, κυκλοφορία, παράμετροι κλπ), πιθανόν να ετοιμάζεται για split.

Αν την ταΐσεις, κολλάει η τροφή στα πλοκάμια της?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, η συγκεκριμένη ανεμώνη δεν πρέπει να είναι BTA. Στο πρωτο ποστ το αναφερω οτι δεν πρεπει να ειναι. αλλα τι ειναι??

Εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι στο ενυδρείο (φωτισμός, κυκλοφορία, παράμετροι κλπ), πιθανόν να ετοιμάζεται για split.

Αν την ταΐσεις, κολλάει η τροφή στα πλοκάμια της? Την Ταισα Κυριακη και εφαγε, αλλα μονο ενα μικρο κομματακι το αλλο το αφησε

Τα clownακια μου ομως την τιμανε και τα τρια ακομα και σε αυτη τη κατασταση. ειναι καλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην την ταΐσεις για μερικές ημέρες και να την παρακολουθείς για καλό και για κακό.

Πάντως, δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως την βλέπω δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα.

Και οι δικές μου μαζεύουν πότε-πότε για 3 - 4 μέρες και μετά ξαναφουσκόνουν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως την βλέπω δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα.

Και οι δικές μου μαζεύουν πότε-πότε για 3 - 4 μέρες και μετά ξαναφουσκόνουν.

ειναι ετσι σχεδον 1 εβδομαδα, γιαυτο ανυσηχω. το εχει ξανακανει αλλα για μια μερα η για καποιες ωρες στο παρελθον.

Βλεποντας και κανοντας. ελπιζω να κανει split.

μηπως ξερει κανεις και τι ειδος ειναι τελικα? παντος δεν πρεπει να εχει δυνατο τσιμπημα γιατι και τα μανηταρια που ειναι διπλα δεν τα ενοχλει, και πολλα ψαρια την ακουμπανε χωρις επιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

ειναι ετσι σχεδον 1 εβδομαδα, γιαυτο ανυσηχω. το εχει ξανακανει αλλα για μια μερα η για καποιες ωρες στο παρελθον.

Βλεποντας και κανοντας. ελπιζω να κανει split.

μηπως ξερει κανεις και τι ειδος ειναι τελικα? παντος δεν πρεπει να εχει δυνατο τσιμπημα γιατι και τα μανηταρια που ειναι διπλα δεν τα ενοχλει, και πολλα ψαρια την ακουμπανε χωρις επιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη σου μπορει να ειναι κ bta(αυτο το σχεδιο με τις ασπρες γραμμες που εχει γυρω απο το στομα της το εχω δει κατα κυριο λογο σε bta).Δεν μπορεις να καταλαβεις στην κατασταση που ειναι.Το οτι ειναι ασπρη/διαφανη σημαινειοτι εχει χασει πολυ ζωοξανθελη.Το χρωμα της ανεμωνης κανονικα ειναι σκουρο(καφε συνηθως ειναι το χρωμα της ζωοξανθελης).Παντως δε νομιζω να διχοτομειται γιατι δεν φαινεται να εχει αρχισει να δημιουργει δευτερο στομα κ ουτως η αλλως πρεπει να ειναι απολυτα υγιης για να ''γεννησει''.Τωρα οσον αφορα το φαγητο κ αυτο ειναι ενα κακο σημαδι,κανονικα θα επρεπε να παιρνει ολη την τροφη που την δινεις κ μετα οτι δεν της αρεσει να το φτυσει.Το οτι ειναι ασπρη παντως ειναι σημαδι οτι δεν δεχεται αρκετο φως κατα κυριο λογο.Επισης μπορει να μεινει ασπρη/διαφανη κ να αργοπεθαινει για ενα με εναμιση χρονο ανετα κ μετα να πεθανει.Το οτι δεν τσιμπαει τα μανιταρια ειναι κ αυτο κακο σημαδι,μιας κ οι bta που εχουν το πιο ελαφρυ τσιμπημα σκιζουν τα μανιταρια που εχουν τοσο απαλη σαρκα(το εχω δει αυτο να γινεται).

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη σου μπορει να ειναι κ bta(αυτο το σχεδιο με τις ασπρες γραμμες που εχει γυρω απο το στομα της το εχω δει κατα κυριο λογο σε bta).Δεν μπορεις να καταλαβεις στην κατασταση που ειναι.Το οτι ειναι ασπρη/διαφανη σημαινειοτι εχει χασει πολυ ζωοξανθελη. Απο τοτε που την πηρα ηταν ασπρη. κλεινει σχεδον 2 χρονια τωρα.Το χρωμα της ανεμωνης κανονικα ειναι σκουρο(καφε συνηθως ειναι το χρωμα της ζωοξανθελης).Παντως δε νομιζω να διχοτομειται γιατι δεν φαινεται να εχει αρχισει να δημιουργει δευτερο στομα κ ουτως η αλλως πρεπει να ειναι απολυτα υγιης για να ''γεννησει''.Τωρα οσον αφορα το φαγητο κ αυτο ειναι ενα κακο σημαδι,κανονικα θα επρεπε να παιρνει ολη την τροφη που την δινεις κ μετα οτι δεν της αρεσει να το φτυσει.Το οτι ειναι ασπρη παντως ειναι σημαδι οτι δεν δεχεται αρκετο φως κατα κυριο λογο.[color=#FF0000]Μονη της διαλεξε το σημειο αυτο που βρησκεται, και ειναι εκει 1,5 χρονια τωρα. το σημειο εχει αρκετο φως απλα τωρα ειναι μεσα στο βραχο.[/color]Επισης μπορει να μεινει ασπρη/διαφανη κ να αργοπεθαινει για ενα με εναμιση χρονο ανετα κ μετα να πεθανει.Το οτι δεν τσιμπαει τα μανιταρια ειναι κ αυτο κακο σημαδι,μιας κ οι bta που εχουν το πιο ελαφρυ τσιμπημα σκιζουν τα μανιταρια που εχουν τοσο απαλη σαρκα(το εχω δει αυτο να γινεται).

Αντρεα τι περιμενω να δω τωρα?? και καλα και κακα, αν μπορεις περιεγραψε μου μην αρχησει η αποσυνθεση μεσα στο ενυδρειο και τα τιναξει ολα στον αερα

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα τι περιμενω να δω τωρα?? και καλα και κακα, αν μπορεις περιεγραψε μου μην αρχησει η αποσυνθεση μεσα στο ενυδρειο και τα τιναξει ολα στον αερα

Ευχαριστω πολυ

Ποτε δεν αγοραζουμε ασπρη ανεμωνη!!!!Το οτι δεν κουνηθηκε εδω κ τοσο καιρο δεν σημαινει οτι ειναι κ καλα κιολας...Εχεις παρατηρισει μηπως κ καποια μειωση στον ογκο της??Παντως μη στεναχωριεσαι δε θα σου τιναξει το ενυδρειο στον αερα αυτο ειναι λιγο μυθος που λενε.Απλα πρεπει να εχεις τον νου σου συνεχεια μεχρι να γινει οτι ειναι να γινει.Στειλε μια φωτο απο κ απο την αλλη σου ανεμωνη κ δωσε λιγες πληροφοριες για τα φωτα σου οπως επισης για την ηλικια καθε λαμπας.Α επισης βρηκα ΠΑΡΑ πολλες πληροφοριες για τον αστερια σου(feather duster)αν θα σε ενδιεφερε να σου πω μερικα hints.Επισης πες μου τι διατροφη κανεις στις ανεμωνες κ αν βλεπεις τα κλοουν να την τσιμπανε...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αποσυνθεση της τωρα συνηθως ξεκιναει απο το ποδι προς το σωμα(υπαρχουν κ εξαιρεσεις).Κανει μπαμ παντως οταν πεθαινει η ανεμωνη οποτε δεν θα το χασεις μη φοβασαι.Τωρα αν δεις οτι χειροτερευει η κατασταση μπορω να σου πω κ πως βγαινει χωρις καμια δυσκολια.Επισης κανε ενα τεστ για μενα...αστην χωρις τροφη για 2-3 μερες παρε ενα κομματι σαρδελιτσα η καποιο λεπτο κοματι τροφης τελος παντων,κλεισε την κυκλοφορια,ακουμπησε το οσο πιο ελαφρα μπορεις πανω στα πλοκαμια της κ δες τι αντιδραση εχει.Μια υγιης ανεμωνη κανονικα πρεπει να αντιδρασει ετσι οπως στο βιντεο.Θα παρατηρισεις πως σε κατευθειαν επιασε την σαρδελα με το ενα πλοκαμι,ενω ειχε ηδη αρχισει να ανοιγει το στομα της,κ με το αλλο πλοκαμι κατευθεινε την σαρδελα στο στομα.Κ να σκεφτεις πως την ταισα κ εχθες...

Νομιζω πως τη βρηκα τη ανεμωνη σου...νομιζω πως ειναι purple tipped sebae.Κανε ενα τσεκ κ δες αν οντως αυτη ειναι.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν αγοραζουμε ασπρη ανεμωνη!!!! Το κατω μερος και το ποδι της ειναι καφε Το οτι δεν κουνηθηκε εδω κ τοσο καιρο δεν σημαινει οτι ειναι κ καλα κιολας...Εχεις παρατηρισει μηπως κ καποια μειωση στον ογκο της?? Το αντιθετο, ολο μεγαλωνει Παντως μη στεναχωριεσαι δε θα σου τιναξει το ενυδρειο στον αερα αυτο ειναι λιγο μυθος που λενε.Απλα πρεπει να εχεις τον νου σου συνεχεια μεχρι να γινει οτι ειναι να γινει.Στειλε μια φωτο απο κ απο την αλλη σου ανεμωνη κ δωσε λιγες πληροφοριες για τα φωτα σου PL 2χ55watt 10000K 1 μηνα ολοκαινουργιες οπως επισης για την ηλικια καθε λαμπας.Α επισης βρηκα ΠΑΡΑ πολλες πληροφοριες για τον αστερια σου(feather duster)αν θα σε ενδιεφερε να σου πω μερικα hints. PM Please Επισης πες μου τι διατροφη κανεις στις ανεμωνες γαριδουλες 2 την εβδομαδα κ αν βλεπεις τα κλοουν να την τσιμπανε Δεν το εχω προσεξει ποτε...

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αποσυνθεση της τωρα συνηθως ξεκιναει απο το ποδι προς το σωμα(υπαρχουν κ εξαιρεσεις).Κανει μπαμ παντως οταν πεθαινει η ανεμωνη οποτε δεν θα το χασεις μη φοβασαι.Τωρα αν δεις οτι χειροτερευει η κατασταση μπορω να σου πω κ πως βγαινει χωρις καμια δυσκολια.Επισης κανε ενα τεστ για μενα...αστην χωρις τροφη για 2-3 μερες παρε ενα κομματι σαρδελιτσα η καποιο λεπτο κοματι τροφης τελος παντων,κλεισε την κυκλοφορια,ακουμπησε το οσο πιο ελαφρα μπορεις πανω στα πλοκαμια της κ δες τι αντιδραση εχει.Μια υγιης ανεμωνη κανονικα πρεπει να αντιδρασει ετσι οπως στο βιντεο.Θα παρατηρισεις πως σε κατευθειαν επιασε την σαρδελα με το ενα πλοκαμι,ενω ειχε ηδη αρχισει να ανοιγει το στομα της,κ με το αλλο πλοκαμι κατευθεινε την σαρδελα στο στομα.Κ να σκεφτεις πως την ταισα κ εχθες...

Νομιζω πως τη βρηκα τη ανεμωνη σου...νομιζω πως ειναι purple tipped sebae.Κανε ενα τσεκ κ δες αν οντως αυτη ειναι. Oxi δεν ειναι αυτη σιγουρα, την ξερω την purple tipped sebae καλα

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μια φωτο απο κ απο την αλλη σου ανεμωνη

BTA

bubbletip.jpg

Link to comment
Share on other sites

BTA

bubbletip.jpg

Aυτην ποσο καιρο την εχεις?Παντως ειναι σε καλυτερη κατασταση απο την αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα (που δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύσει γενικά ή και στην περίπτωσή σου), είναι ο χημικός πόλεμος που κάνουν οι ανεμώνες όταν υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη στο ενυδρείο και σε σχετικά μικρή απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος που εχεις ειναι λιγος για τις ανεμωνες σου χρειαζεσαι κατι παραπανω.Μιας κ το 130 red sea ειναι κ σχετικα ψηλο ενυδρειο...τιγαριδες ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα (που δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύσει γενικά ή και στην περίπτωσή σου), είναι ο χημικός πόλεμος που κάνουν οι ανεμώνες όταν υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη στο ενυδρείο και σε σχετικά μικρή απόσταση.

Bαγγελη η μια ειναι εμπος δεξια και η αλλη πισω αριστερα. Τωρα δεν μπορω να πω οτι εχουν και την τρελη αποσταση μεσα σε ενα RSM ;)

Link to comment
Share on other sites

Aυτην ποσο καιρο την εχεις?Παντως ειναι σε καλυτερη κατασταση απο την αλλη...

Η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη με το αναμα των φωτων, το απογευμα θα σου ανεβασω αλλη.

αυτη τη εχω 1 μηνα

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος που εχεις ειναι λιγος για τις ανεμωνες σου χρειαζεσαι κατι παραπανω.Μιας κ το 130 red sea ειναι κ σχετικα ψηλο ενυδρειο...τιγαριδες ταιζεις?

Θα κανω μια αναβαθμιση στον φωτισμο,(DIY) και θα προσθεσω αλλη μια PL T5 55w. Δεν το εχω παρει αποφαση ακομα γιαατι θελω μια ολοκληρη μερα να το κανω αυτο γιατι πρεπει να ξηλωσω ολο το καπακι του RSM για να βαλω ενα τριτο ballast και τη λαμπα στο μπροστινο κομματι του καπακιου.

απο γαριδες ταιζω κριλλ και κανονικες γαριδες κομμενες σε λουριδες ωστε να χωρανε στο στωμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια αναβαθμιση στον φωτισμο,(DIY) και θα προσθεσω αλλη μια PL T5 55w. Δεν το εχω παρει αποφαση ακομα γιαατι θελω μια ολοκληρη μερα να το κανω αυτο γιατι πρεπει να ξηλωσω ολο το καπακι του RSM για να βαλω ενα τριτο ballast και τη λαμπα στο μπροστινο κομματι του καπακιου.

απο γαριδες ταιζω κριλλ και κανονικες γαριδες κομμενες σε λουριδες ωστε να χωρανε στο στωμα τους.

Τις γαριδες τις αποστειρωνεις??Με μια ακομα λαμπα πιστευω θα εισαι ενταξει.τωρα η αλλη κουνιεται η οχι?Εχει αλλαξει καθολου το χρωμα τις?Δε νομιζω η μια ανεμωνη να χτυπησε την αλλη ειναι αρκετα μακρια...

Link to comment
Share on other sites

Τις γαριδες τις αποστειρωνεις?? OXI πως γινεται αυτο? Με μια ακομα λαμπα πιστευω θα εισαι ενταξει.τωρα η αλλη κουνιεται η οχι? εχει αρχισει να φουσκωνει παλι αλλα πολυ λιγο. θα βγαλω photo και θα ανεβασω Εχει αλλαξει καθολου το χρωμα τις? Οχι, παντα ασπρη ηταν. Δε νομιζω η μια ανεμωνη να χτυπησε την αλλη ειναι αρκετα μακρια...

Link to comment
Share on other sites

Την βραζεις...γιατι μπορει να τις δινεις μικροοργανισμους που δεν ειναι στην διατροφη της κ να την κανεις ζημια.Το χρωμα της αλλης ανεμωνης αν εχει αλλαξει θελω να μαθω(της bta).Εχει σκουρηνει μηπως?Κ πες μου αν κουνηθηκε καθολου η bta απο εκει που την εβαλες στον μηνα που την εχεις.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Στο χρωμα δεν βεπω καμια αλλαγη εκτος απο τα tips που ειναι ποιο εντονο ροζ-μωβ.

Οχι δεν εχει αλλαξει θεση απο εκει που πρωτοπηγε.

Η ασπρη πρεπει να εχει αρχισει να ανακαμπτει, εφαγε ολοκληρη γαριδουλα (κομμενη στα 4) και εχει αρχισει να φουσκωνει και να βγαινει απο τη τρυπα σιγα σιγα.

anemone1.jpg

anemone2.jpg

και το υπολοιπο ενυδρειο ειναι τουμπανο!!

bubble1.jpg

ricordia1.jpg

ricordia2.jpg

sps1c.jpg

sps2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!Η Bta παει αρκετα καλα αν κ πιστευω πως με μια ακομα λαμπα θα δεις φοβερη διαφορα!Βλεπεις που η bta ειναι σκουρη κ οχι διαφανη??Σιγουρα θα παρατηρεις οτι η bta αντιδρα κ πιο γρηγορα στο φαγητο σωστα?

Εγω παντως πιστευω πως η ασπρη/διαφανη ανεμωνη ανοικει στην οικογενια heteractis...που σημαινει οτι θελει πολυ περισσοτερο φως απο την bta.Ελπιζω να μη σε εχω κουρασει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...