Jump to content

ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ


STESS

Recommended Posts

Δώστε μου παρακαλώ τα φώτα σας στο εξής

Πόσες μέρες πρέπει να μείνει ένα ψάρι στην καραντίνα πριν εισαχθεί στο κανονικό ενυδρείο, αν δεν παρουσιάσει κάτι φυσικά.

Είναι απαραίτητο να ρίξουμε κάποιο φάρμακο ή άλλο ζουμί προληπτικά στην καραντίνα για το νέο ψάρι ή μόνο αν παρουσιάσει κάτι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα τότε δεν υπάρχει λόγος να ρίξεις κάποιο φάρμακο.Στην καραντίνα μπορεί να μένει μια με δύο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει & διαβάσει διάφορες απόψεις από 1 εβδομάδα, έως και 40 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει & διαβάσει διάφορες απόψεις από 1 εβδομάδα, έως και 40 ημέρες.

Υπάρχουν κάποιες οικογένειες η οποίες είναι πιο ευαίσθητες π.χ αγγελόψαρα.Αυτά θα μπορούσαν να μείνουν και περισσότερο καιρό στην καραντίνα καθαρά για προληπτικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά για την απάντηση.

Εχω καταλήξει και τα αφήνω καραντίνα, γύρω στις 30 - 40 ημέρες όλων των ειδών τα ψάρια,

όπως λες για προληπτικούς λόγους καθαρά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά για την απάντηση.

Εχω καταλήξει και τα αφήνω καραντίνα, γύρω στις 30 - 40 ημέρες όλων των ειδών τα ψάρια,

όπως λες για προληπτικούς λόγους καθαρά. :)

Δεν υπαρχει λογος εκτος απο αγγελοψαρα ή tang να ταλαιπωρεις τα ψαρακια.Δε ξερεις ποσες μερες το χε ο εμπορας σε τι κατασταση εφτασε απο την εισαγωγη για να μη του προσφερεις ιδανικες συνθηκες απο την κυριως γυαλα σου.Αλλωστε η καραντινα ειναι εαν εμφανιστει καποιο σημαδι που δε μπορει να καταπολεμηθει στην κυριως γυαλα...Φαντασου ενα ψαρι ευαισθητο χωρις σκιμμερ με μεγαλα νουμερα νιτρικων στο νερο να το παρεις απο εμπορο να το βαλεις εκει ...κριμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν άχεις άδικο φίλε nickolaos28, αν και στη δική μου περίπτωση η καραντίνα που έχω στην ουσία είναι ενυδρείο. Αθού έχει όγκο 150 λίτρων και "τρέχει" σχεδόν 4 χρόνια. Έχω αφήσει 20 κιλά ζωντανό βράχο, ( ο άλλος πήγε στο μεγάλο ενυδρείο ) και οι μετρήσεις του είναι μηδέν σε όλα, PH 8.0, θερμοκρασία 25C.

Οπότε θεωρώ ότι δεν στρεσάρονται ιδιαίτερα τα ψαράκια εκεί, διότι και χώρο έχουν και κρυψώνες.

Τώρα σε ότι αφορά το ότι στην καραντίνα κατά κύριο λόγο μεταφέρουμε ψαράκι από το κυρίως ενυδρείο μας για να του κάνουμε θεραπεία, έχω κάποιες απορίες

1.- Νομίζω είναι αδύνατο να πιάσεις το άρρωστο ψάρι ( ειδικά σε μεγάλο ενυδρείο και με 130 κιλά βράχο μέσα ), εκτός αν έχει φτάσει σε τέτοια κατάσταση που να μην κρύβεται καν ή να είναι στην επιφάνεια έρμαιο των ρευμάτων.

2.- Αν αρρωστήσει κάποιο ψάρι στο κυρίως ενυδρείο κατά 99% δεν θα χρειαστεί να κάνεις τη θεραπεία σε όλο το ενυδρείο ? οπότε γιατί να μεταφέρεις το ψάρι ?

Ευτυχώς ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια θέματα ( και μακάρι να αργήσω να αντιμετωπίσω ). :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν άχεις άδικο φίλε nickolaos28, αν και στη δική μου περίπτωση η καραντίνα που έχω στην ουσία είναι ενυδρείο. Αθού έχει όγκο 150 λίτρων και "τρέχει" σχεδόν 4 χρόνια. Έχω αφήσει 20 κιλά ζωντανό βράχο, ( ο άλλος πήγε στο μεγάλο ενυδρείο ) και οι μετρήσεις του είναι μηδέν σε όλα, PH 8.0, θερμοκρασία 25C.

Οπότε θεωρώ ότι δεν στρεσάρονται ιδιαίτερα τα ψαράκια εκεί, διότι και χώρο έχουν και κρυψώνες.

Τώρα σε ότι αφορά το ότι στην καραντίνα κατά κύριο λόγο μεταφέρουμε ψαράκι από το κυρίως ενυδρείο μας για να του κάνουμε θεραπεία, έχω κάποιες απορίες

1.- Νομίζω είναι αδύνατο να πιάσεις το άρρωστο ψάρι ( ειδικά σε μεγάλο ενυδρείο και με 130 κιλά βράχο μέσα ), εκτός αν έχει φτάσει σε τέτοια κατάσταση που να μην κρύβεται καν ή να είναι στην επιφάνεια έρμαιο των ρευμάτων.[/color]Εγω ποτε μου δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα ειτε χρησιμοποιωντας φαγητο για να ερθει το ψαρι και πιασιμο αυτου με αποχη ειτε με παγιδα που ειχα προσθεσει καθρεπτακι και φαγητο

2.- Αν αρρωστήσει κάποιο ψάρι στο κυρίως ενυδρείο κατά 99% δεν θα χρειαστεί να κάνεις τη θεραπεία σε όλο το ενυδρείο ? οπότε γιατί να μεταφέρεις το ψάρι ? Αυτο ειναι σχετικο απο το την αρρωστια ...Αλλο να θεραπευσεις ICK και αλλο βακτηριο ή παρασιτο

Ευτυχώς ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια θέματα ( και μακάρι να αργήσω να αντιμετωπίσω ). :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σωστός :thumbup:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...