Jump to content

ερωτηση δισκοι-σκαλαρια


kostaskich

Recommended Posts

εχω ακουσει οτι δεν κανει να συνυπαρξουν δισκοι με σκαλαρια.ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Οτι συνυπαρχουν συνυπαρχουν,το θεμα τους ειναι οτι τα σκαλαρια λενε οτι μπορει να εχουν καποιο παρασιτο το οποιο για τους δισκους να ειναι θανατηφορο.

Παντος υπαρχουν ενυδρεια στα οποια συνβιονουν τα δυο ειδη και με ομορφο οπτικο αποτελεσμα αλλωστε θεωρουντε νομιζω του ιδιου βιοτοπου.

Link to comment
Share on other sites

Οτι συνυπαρχουν συνυπαρχουν,το θεμα τους ειναι οτι τα σκαλαρια λενε οτι μπορει να εχουν καποιο παρασιτο το οποιο για τους δισκους να ειναι θανατηφορο.

Παντος υπαρχουν ενυδρεια στα οποια συνβιονουν τα δυο ειδη και με ομορφο οπτικο αποτελεσμα αλλωστε θεωρουντε νομιζω του ιδιου βιοτοπου.

Δεν εχω ακουσει-διαβασει καπου για αυτο το θανατηφορο παρασιτο που αναφερεις, αλλα ως προς την αλλη σου τοποθετηση συμφωνω απολυτως ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει-διαβασει καπου για αυτο το θανατηφορο παρασιτο που αναφερεις, αλλα ως προς την αλλη σου τοποθετηση συμφωνω απολυτως ;)

Αυτο για το παρασιτο δεν το διαβασα σε καποιο φορουμ αλλα μου το ειπαν σε δυο πετ σοπ που εχω παει,δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

Να πω την αληθεια κι εγω σκεφτομουν να βαλω καναδυο σκαλαρια με τους δισκους μου αλλα φοβομουν αυτην την ιστορια με το παρασιτο που μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω 3 σκαλάρια μαζί με τους δίσκους .

Έχουν μεγαλώσει μαζί από πολύ μικρά και τα 2 είδη και συνυπάρχουν ειρηνικά, ;)

με μερικά κυνηγητά από μέρους των δίσκων όταν ζευγαρώνουν... :rasp:

Επειδή είχα ενδοιασμούς είχα ρωτήσει τον Η.bleher αν έχω κάνει σωστά

και μου είπε, αν είναι όλα υβρίδια οι όλα άγρια είναι οκ (ζουν μαζί στους ίδιους βιότοπους)

μόνο να μην ανακατεύω αγρία με υβρίδια , γιατί έχουν αναπτύξει διαφορετικά αντισώματα και ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω 3 σκαλάρια μαζί με τους δίσκους .

Έχουν μεγαλώσει μαζί από πολύ μικρά και τα 2 είδη και συνυπάρχουν ειρηνικά, ;)

με μερικά κυνηγητά από μέρους των δίσκων όταν ζευγαρώνουν... :rasp:

Επειδή είχα ενδοιασμούς είχα ρωτήσει τον Η.bleher αν έχω κάνει σωστά

και μου είπε, αν είναι όλα υβρίδια οι όλα άγρια είναι οκ (ζουν μαζί στους ίδιους βιότοπους)

μόνο να μην ανακατεύω αγρία με υβρίδια , γιατί έχουν αναπτύξει διαφορετικά αντισώματα και ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος.

και αν δεν κάνω λάθος είναι επικίνδυνο και μεταξύ τους αν είναι άγριοι και ήμεροι, σωστά; Αλλά και αυτό δεν έχει 100% άσχημα αποτελέσματα. π.χ. του ΠΕΤΡΟΣ2 ζουν μια χαρά. Απλά έχει περισσότερες πιθανότητες να δημιουργηθεί πρόβλημα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω 3 σκαλάρια μαζί με τους δίσκους .

Έχουν μεγαλώσει μαζί από πολύ μικρά και τα 2 είδη και συνυπάρχουν ειρηνικά, ;)

με μερικά κυνηγητά από μέρους των δίσκων όταν ζευγαρώνουν... :rasp:

Επειδή είχα ενδοιασμούς είχα ρωτήσει τον Η.bleher αν έχω κάνει σωστά

και μου είπε, αν είναι όλα υβρίδια οι όλα άγρια είναι οκ (ζουν μαζί στους ίδιους βιότοπους)

μόνο να μην ανακατεύω αγρία με υβρίδια , γιατί έχουν αναπτύξει διαφορετικά αντισώματα και ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος.

Ακριβως. Πιο ακριβέστερα δεν γίνετε. Γενικα αυτο με τα γονίδια ισχύει γενικα. Προσωχη παιδια. Εχω δει Δίσκο να πεθαίνει απο αυτο το λόγο και δεν είναι καθόλου ευχάριστος ο θάνατος του! Το ζώο τρελαίνετε. Υποφέρει. Κρίμα είναι.

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ούτε εγώ έχω ακούσει ποτέ για αυτό το παράσιτο πάντως τα 2 αυτα είδη προέρχονται απο τον ίδιο βιότοπο αν δείτε στο site του Bleher σε κάποιες φωτογραφίες που ψαρεύουν μαζί με τους δίσκους απο το δίχτυ μαζεύουν και Σκαλάρια αλλα και σε ένα Ντοκιμαντέρ του BBC "Amazon Abyss" σε μια λίμνη βρίσκουν μαζί δίσκους με Σκαλάρια... Προσοχή θέλει να μην μπούν Altum μαζί με δίσκους είναι το ποιο επιθετικό είδος απο Σκαλάρια ειδανικά είναι τα Peruvian.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω 3 σκαλάρια μαζί με τους δίσκους .

Έχουν μεγαλώσει μαζί από πολύ μικρά και τα 2 είδη και συνυπάρχουν ειρηνικά, :)

με μερικά κυνηγητά από μέρους των δίσκων όταν ζευγαρώνουν... :thumbup:

Επειδή είχα ενδοιασμούς είχα ρωτήσει τον Η.bleher αν έχω κάνει σωστά

και μου είπε, αν είναι όλα υβρίδια οι όλα άγρια είναι οκ (ζουν μαζί στους ίδιους βιότοπους)

μόνο να μην ανακατεύω αγρία με υβρίδια , γιατί έχουν αναπτύξει διαφορετικά αντισώματα και ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος.

Και γενικός άλλες τιμές νερού παίζουν στα άγρια από τα εμπορικής αναπαραγωγής που συνήθως παίζουν και σε ποιο υψηλό ΡΗ άρα και ποιο εύκολης διατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...