Jump to content

Εσωτερικό φίλτρο με.... Αραγωνίτη;


tsoum

Recommended Posts

Μπορούμε να βάλουμε αραγωνίτη ή coral sand σε εσωτερικό φίλτρο; Θα λειτουργεί το φίλτρο ή θα μπουκάρει το αξονάκι του όλη την ώρα;

Να σας εξηγήσω γιατί ρωτάω: εγώ εχω 25 κιλά χαλαζιακή άμμο και αυτήν θα χρησιμοποιήσω. Επειδή το νερό του δικτύου είναι λίγο ποιο χαμηλό απο αυτό που πρέπει (7.6-7.8 ) Επίσης προτιμω να μην χρησιμοποιώ buffer και άλλες τέτοιες ιστοριες στα ενυδρεία γενικότερα, είναι καλύτερα να το κάνω με φυσικό τρόπο. Ομως, δεν θέλω να χαλάσω την αμμο σε περίπτωση που μελλοντικά την χρησιμοποιήσω για αλλου τυπου ενυδρείο. Ετσι σκέφτηκα πως ίσως θα μπορούσα βαλω χοντρό αραγωνίτη ή μετριο coral sand σε ενα εσωτερικό φίλτρο ωστε να κάνει την δουλεία του απο εκεί χωρίς να μου χαλάει πολύ την αμμο.

Αν είναι σε λάθος κατηγορία ας μεταφερθεί στην κατάλληλη!

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θελεις να φιλοξενησεις;

Θαρρεις πως στο καταστημα θα τα εχουν σε ψηλοτερο pH;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς! :rasp:.

Ψαρια θα έχω ένα χαρεμάκι Pseudotropheus Acei "Ngara". Το νερό του δικτύου όπως είπα εχει πε-χα μεταξύ 7.6 και 7.8 και εγώ θέλω να το πάω 8-8.2

Μπορώ να το καταφέρω και με σόδα αυτό; Απλα προτιμώ φυσικούς τρόπους (οσο φυσικο είναι θαλασσινά πράγματα μεσα σε γλυκό ;) )

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως στο καταστημα σε 7,5 ph θα τα εχουν.

Αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Αν παρ'ολα αυτα θελεις να το ανεβασεις,παρε μπαφερ.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως στο καταστημα σε 7,5 ph θα τα εχουν.

Αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Αν παρ'ολα αυτα θελεις να το ανεβασεις,παρε μπαφερ.

;)

Δεν τα έχουν σε πε-χα 7.5...

α) γιατι το νερό του δικτύου δεν εχει πε-χα τοσο :rasp: και

β) γιατι ο τυπος είναι σουπερ. Ισως απο τα καλύτερα πετ που ξέρω. Εχει ξεχωριστά νερά για τα διαφορα ψάρια. Μια χτυπημένη κιχλιδα εψαχνε πουνα την βάλει γιατί δεν έκαναν τα αλλα ενυδρεία λόγω νερου. Προφανώς δεν είχε στον Αμαζόνιο 6-6.5 και στις κιχλίδες 8-8.5 κτλπ αλλα σε κάποιο βαθμό ήταν διαφορετικά.

Εγώ ήθελα να το ανεβάσω γιατί υποτίθεται οτι τα χρώματα είναι πιο έντονα σε σκληρό και αλκαλικό νερο.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμμος σε συμβατικό εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο δεν είναι καλή ιδέα.

Ακόμη και φίλτρο άμμου να είχες θα ήθελες μάλλον ειδικό τύπο άμμου για να το γεμίσεις.

Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις παραπάνω αραγωνίτη μέσα στο ενυδρείο;

Π.χ. αντί για 5 εκ να βάλεις 8 εκ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμμος σε συμβατικό εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο δεν είναι καλή ιδέα.

Ακόμη και φίλτρο άμμου να είχες θα ήθελες μάλλον ειδικό τύπο άμμου για να το γεμίσεις.

Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου κάτι τέτοιο.

Δεν το θέλω για επιπλέον φίλτρανση. Επειδη δεν θα έχω αραγωνίτη στην αμμο είπα να βάλω λίγο σε ένα φιλτρό για να έχω τα θετικά του.

Γιατί δεν βάζεις παραπάνω αραγωνίτη μέσα στο ενυδρείο;

Π.χ. αντί για 5 εκ να βάλεις 8 εκ

Γιατί θέλω να κρατήσω την άμμο καθαρή απο ασβεστολιθικούς παραγοντες σε περίπτωση μελλοντικής της χρήσης σε σετ-απ που απαιτεί μαλακό νερο. ;)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχουν σε πε-χα 7.5...

α) γιατι το νερό του δικτύου δεν εχει πε-χα τοσο :rasp: και

β) γιατι ο τυπος είναι σουπερ. Ισως απο τα καλύτερα πετ που ξέρω. Εχει ξεχωριστά νερά για τα διαφορα ψάρια. Μια χτυπημένη κιχλιδα εψαχνε πουνα την βάλει γιατί δεν έκαναν τα αλλα ενυδρεία λόγω νερου. Προφανώς δεν είχε στον Αμαζόνιο 6-6.5 και στις κιχλίδες 8-8.5 κτλπ αλλα σε κάποιο βαθμό ήταν διαφορετικά.

Εγώ ήθελα να το ανεβάσω γιατί υποτίθεται οτι τα χρώματα είναι πιο έντονα σε σκληρό και αλκαλικό νερο.

Για να το λες εσυ κατι θα ξερεις.

Καλη συνεχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω για επιπλέον φίλτρανση. Επειδη δεν θα έχω αραγωνίτη στην αμμο είπα να βάλω λίγο σε ένα φιλτρό για να έχω τα θετικά του.

Γιατί θέλω να κρατήσω την άμμο καθαρή απο ασβεστολιθικούς παραγοντες σε περίπτωση μελλοντικής της χρήσης σε σετ-απ που απαιτεί μαλακό νερο. :rasp:

Μην το διακινδυνεύσεις να βάλεις άμμο μέσα στο φίλτρο πιθανόν να έχεις προβλήματα.Από την άλλη εφόσον δεν θέλεις να βάλεις μόνο αραγωνίτη ή να ανακατέψεις ,σου μένει ο δρόμος του buffer για malawi παράδειγμα http://www.seachem.com/Products/product_pa...lawiBuffer.html ή μαγειρική σόδα.

Προσοχή μιλώ πάντα για ph.

Αυτά και καλή επιτυχία ;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Χοντρό coral sand; Υπάρχει και σε διαμετρο 1 εκατοστού. Οσο το substrat το απλό. Αλλα και πάλι, ο αραγωνίτης είναι όσο τα μπιλάκια του ανθρακα. Μεσα σε κάλτσα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Ετσι κ αλλιώς το φίλτρο είναι κινέζος, οπότε μπορώ να πειραματιστώ αφοβα! Στην χειρότερη το καίω και το πετάω ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μετρα ποσοι σου εχουν πει οτι δεν ειναι καλη ιδεα.

Γιατι προσπαθεις με το ζορι να ακουσεις αυτο που θελεις εσυ;

Συγνωμη αλλα κατανταει κουραστικο.

Φιλικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...