Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα!!

τα φυτα μου εδω και μια 2 βδομαδες χαλανε σιγα σιγα και θελω να κανω κατι... Μετα απο ατομων του forum αγορασα υγρο λιπαρμα και ταμπλετε της seachem αλλα δεν ειδα διαφορα... και τωρα λεω να αλλαξω λαμπες που ειναι και η τελευταια μου προσπαθεια.... Αυτο που ζηταω ειναι να μου πειτε εαν οι παρακατω λαμπες μου αρκουν και αν κανου για το ενυδρειο μου... ειναι 81 λιτρα καθαρα με 40 εκατοστα βαθος.. τα φυτα ειναι κρυπτοκορινες και ειναι χαμηλων απαιτησεων....

Μια απο αυτη:

http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/ligh...8-t8-25-mm.html

και δυο απο αυτες:

http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/ligh...8-t8-25-mm.html

Εαν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο πολυ ευχαριστως... grolux δεν υπαρχουν στην καβαλα...

αυτες οι 3 λαμπες θα μου βγουν σχεδον 30 ευρω... εαν ειναι καλη η επιλογη θα κανω την παραγγελια απο σημερα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εάν ειναι ασθένεια κρυπτοκορίνων σου ειχα γράψει και στο άλλο σου thread .

Κόβεις όλα τα φύλλα που είναι έτσι, και αφήνεις μόνο τα πιο υγιή. Βάζεις μια ταμπλέτα στη ρίζα, και ρίχνεις κάθε 4-5 μέρες ελάχιστο λίπασμα με ιχνοστοιχεία (πχ. saechem traces).

πρόσεξε τί άλλαξες τελευταία στις συνθήκες του ενυδρείου πχ φωτισμός (δεν τους αρέσουν οι αλλαγές) και περιμένεις. Συνήθως ανακάμπτουν σε λίγο χρόνο, πετώντας νέα πιο υγιή φύλλα.

στα 80 λιτρα 3 Χ15 watt για μη απαιτητικά φυτά είναι καλά.

προσοχή στην απότομη αλλαγη του φωτισμού.

;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εάν ειναι ασθένεια κρυπτοκορίνων σου ειχα γράψει και στο άλλο σου thread .

Κόβεις όλα τα φύλλα που είναι έτσι, και αφήνεις μόνο τα πιο υγιή. Βάζεις μια ταμπλέτα στη ρίζα, και ρίχνεις κάθε 4-5 μέρες ελάχιστο λίπασμα με ιχνοστοιχεία (πχ. saechem traces).

πρόσεξε τί άλλαξες τελευταία στις συνθήκες του ενυδρείου πχ φωτισμός (δεν τους αρέσουν οι αλλαγές) και περιμένεις. Συνήθως ανακάμπτουν σε λίγο χρόνο, πετώντας νέα πιο υγιή φύλλα.

στα 80 λιτρα 3 Χ15 watt για μη απαιτητικά φυτά είναι καλά.

προσοχή στην απότομη αλλαγη του φωτισμού.

;)

το εκανα και αυτο που ειπες και εκοψα τα φυλλα αλλα συνεχιζει να χαλαει το φυτο.... οι συγκεκριμενες λαμπες καλες ειναι???

Link to comment
Share on other sites

δέν τις γνωρίζω αλλά βλέπω που λέει οτι είναι για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

δέν τις γνωρίζω αλλά βλέπω που λέει οτι είναι για φυτά.

και εγω το ειδα αυτο... αλλα καπου βρηκα οτι εχω 18000 κελβιν.... δεν ειναι προβλημα??? ξερω οτι οι ακτινες του ηλιου εινει κοντε στα 5000-6000...

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ειδα αυτο... αλλα καπου βρηκα οτι εχω 18000 κελβιν.... δεν ειναι προβλημα??? ξερω οτι οι ακτινες του ηλιου εινει κοντε στα 5000-6000...

18000 σύνολο και οι τρείς λάμπες μαζί ?

Link to comment
Share on other sites

Τα Kelvin δεν τα προσθετουνε για να εχουν ενα συνολο. Ειναι λαθος σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Τα Kelvin δεν τα προσθετουνε για να εχουν ενα συνολο. Ειναι λαθος σκεψη.

δεν ειναι συνολο... καθε λαμπα εχει τοσο!!! ΒΑΣΙΚΑ OI TELEYTAIEW EXOYN ΤΟΣΟ. οχι μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι συνολο... καθε λαμπα εχει τοσο!!! ΒΑΣΙΚΑ OI TELEYTAIEW EXOYN ΤΟΣΟ. οχι μαζι!!!

Ναι όντως εχουν 18.000 Κ

Αυτό που σε προβληματίζει ειναι μόνον τα kelvin και οχι οι άλλες παράμετροι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως εχουν 18.000 Κ

Αυτό που σε προβληματίζει ειναι μόνον τα kelvin και οχι οι άλλες παράμετροι?

οταν λες αλλοι παραμετροι??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως πανε τα φυτακια? δεν μας ειπες....

Link to comment
Share on other sites

Πως πανε τα φυτακια? δεν μας ειπες....

Τα φυτα δεν βελτειωθηκαν αλλα τουλαχιστον δεν σαπισαν.. Μου ηρθαν και τα 2 Φυτάκια απο το ebay μια xmas moss και μια pelia... πηρα και ενα ξυλο και τα εστεισα. Πηρα και αλλη μια λαμπα την aqua-glo.. Απλα τωρα περιμενω να δω τι θα γινει...τα καινουργια φυλλα που βγαινουν ειναι ολα καφε. Το κακο ειναι οτι ψωφισαν ολα τα guppy εκτοσ απο ενα αρσενικο και τα μωρα που ειναι 13 στο συνολο...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν βελτειωθηκαν αλλα τουλαχιστον δεν σαπισαν.. Μου ηρθαν και τα 2 Φυτάκια απο το ebay μια xmas moss και μια pelia... πηρα και ενα ξυλο και τα εστεισα. Πηρα και αλλη μια λαμπα την aqua-glo.. Απλα τωρα περιμενω να δω τι θα γινει...τα καινουργια φυλλα που βγαινουν ειναι ολα καφε. Το κακο ειναι οτι ψωφισαν ολα τα guppy εκτοσ απο ενα αρσενικο και τα μωρα που ειναι 13 στο συνολο...

αν ρίχνεις σίδηρο κάνε λιγο κράτει.

αλλαγές νερου κάθε πότε κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

αν ρίχνεις σίδηρο κάνε λιγο κράτει.

αλλαγές νερου κάθε πότε κάνεις ?

καθε 2-3 βδομαδες...απλα γεμιζω συχνα το νερο που εξατμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

καθε 2-3 βδομαδες...απλα γεμιζω συχνα το νερο που εξατμιζεται.

κάνε κάθε εβδομάδα 25-30%

Link to comment
Share on other sites

καθε 2-3 βδομαδες...απλα γεμιζω συχνα το νερο που εξατμιζεται.

τι θερμοκρασία έχεις ???

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασία έχεις ???

η θερμοκρασια ειναι στους 25.5 βαθμους και για τις αλλαγες δεν εχω χρονο για να τις κανω τοσο συχνα... μετα απο αυτα που εχουν γραψει και αλλοι συνχομπιστες πιστευω οτι βρισκονται σε κατασταση σοκ... και θα περιμενω λιγο... το ευχαριστω ειναι οτι βρηκα παρακλαδι αρα το φυτο αναπτυσεται σιγα σιγα... τωρα που εφυγε και ο πλεκο ελπιζω να δω διαφορα... τα αυγα απο τα γατοψαρα πρεπει να ειναι γονιμοποιημενα καθως βλεπω κατι σαν φιδακι μεσα... μπορει να ειναι και στην φαντασια μου απο τον πολυ ενθουσιασμο... αλλα θα συνεχησω να ελπιζω... :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι στους 25.5 βαθμους και για τις αλλαγες δεν εχω χρονο για να τις κανω τοσο συχνα... μετα απο αυτα που εχουν γραψει και αλλοι συνχομπιστες πιστευω οτι βρισκονται σε κατασταση σοκ... και θα περιμενω λιγο... το ευχαριστω ειναι οτι βρηκα παρακλαδι αρα το φυτο αναπτυσεται σιγα σιγα... τωρα που εφυγε και ο πλεκο ελπιζω να δω διαφορα... τα αυγα απο τα γατοψαρα πρεπει να ειναι γονιμοποιημενα καθως βλεπω κατι σαν φιδακι μεσα... μπορει να ειναι και στην φαντασια μου απο τον πολυ ενθουσιασμο... αλλα θα συνεχησω να ελπιζω... :):thumbup::)

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...