Jump to content

Βοηθεια με ρελε και φλοτερ για Diy αναπλκηρωση


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με καποιον ρελε που προσπαθω να συνδεσω για να κανω αναπληρωση νερου.Προσπαθω να φτιαξω την αναπληρωση που περιγραφει ο Γιαννης Στελλας στην ιστοσελιδα του (http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipment_diy_top-off.html).Πηρα τον ρελλε ABB CR-U012DC2 (http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/08e4f685cb02c3acc12575890058f89f/$File/2CDC110004C0206_06-01.pdf) οπου στην σελιδα 9 ειναι ο κωδικος του ρελε και στην σελιδα 15 ειναι το σχεδιο του.Δυστυχως δεν μπορω να τα βαλω απευθειας να τα δειτε.Να σας πω εδω οτι πανω στο ρελε θελω να παρεμβαλω και εναν διακοπτη με 2 θεσεις ο οποιος στην μια θεση να δουλευει με τα φλοτερ και στην αλλη να δινει συνεχως εντολη στην αντλια της αναπληρωσης ωστε να σπαει το αλατι στο βαρελι και να κανω και αλλαγες νερου με αυτην.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.Ενω δουλευουν ολα κανονικα χωρις να εχω συνδεση τα φλοτερ οταν τα συνδεω δουλευει μονο η μια θεση (δινει συνεχως ρευμα) και δεν μπορω να το γυρισω απο τον διακοπτη.Αυτο που ειδα ειναι οτι εκει που συνδεω τα φλοτερ εχει ταση.Πρεπει να υπαρχει ταση εκει?Αν μπορει καποιος ας μου γραψει την συνδεσμολογια μηπως και εχω κανει καποιο λαθος.

Το δευτερο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν εχω και τρελλη εμπιστοσυνη στα φλοτερ.Τα φλοτερ που εχω ειναι αυτα

post-5885-1290968278_thumb.jpg

Μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω καποια πιο εμπιστα?

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Εχω 2 αποριες..

1)Εισαι σιγουρος οτι χρειαζετε 220v το ρελε?Επειδη ειναι 12v ρωταω καθως κ η αντλια.

2) Οι αριθμοι των συνδεσεων ειναι οι αριθμοι που εχουν τα ποδαρακια του ρελε ή οι αριθμοι που εχει πανω η βαση του ρελε?

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

Η βαση ειναι η cr-u2s http://www05.abb.com/global/scot/scot209.n...117006D0203.pdf .Μηπως θα μπορουσες να μου γραψεις την συνεσμολογια βασει αυτων των αριθμων?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροφοδοτικό 12V για να λειτουργήσει το ρελέ, για το πηνείο του δηλαδή.

Τα 220V είναι για την αντλία. Υπέθεσα οτι χρησιμοποιείς αντλία που λειτουργεί με 220V, αν όχι τότε βάζεις οτι χρειάζεται η αντλία σου.

Αν δεις με προσοχή, οι αριθμοί που είναι σε παρενθέσεις στο σχέδιο του ρελέ είναι οι αριθμοί που είναι και στην βάση, 1-8 (το 7 είναι δυο φορές).

Στο 2 και στο 7 είναι το πηνείο του ρελέ όπου συνδέεις το κύκλωμα του τροφοδοτικού, διακόπτη και φλοτέρ (προσοχή! το + του τροφοδοτικού το συνδέεις στο 2).

Στο 1 και στο 8 συνδέεις την τροφοδοσία της αντλίας (220V?).

Και τέλος συνδέεις την αντλία στο 3 και στο 6.

Έγινε επεξεργασία - neo
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι μου λες χρειαζετε σε 2 μεριες τροφοδοσια.Μια στο ρελε και μια στην αντλια.Εχω παρει μεγαλο τροφοδοτικο σταθερο στα 12v.Να υποθεσω οτι μπορω να το συνδεσω και στο ρελε κ στην τροφοδοσια της αντλιας? Η αντλια ειναι 12v.Σε ρωταω γιατι οπως το ειχα συνδεσει ειχα βαλει μονο σε μια μερια τροφοδοσια κ δουλευε

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να στείλεις απο το ίδιο τροφοδοτικό.

Εκεί που λέω 220V συνδέεις τα 12V από το τροφοδοτικό.

Μπορείς να κάνεις μια γέφυρα από το ποδαρακι (1) στο ποδαράκι (2), για να πάρεις το +, και από το μείον του τροφοδοτικού (μπορεί να είναι σαν 0 ή GND) συνδέεις στο ποδαράκι (8).

Ελπίζω να μην σε μπερδεψα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καθολου φιλε μου!Ισα ισα που ηταν ακρως κατανοητα ετσι οπως τα εγραψες :thumbup:

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Μηπως γνωριζει καποιος για τα φλοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Στα φλοτερ μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Δουλεύω αρκετά από αυτά και για αρκετά χρόνια. Πάντος εγώ πάντα για περισσότερη ασφάλεια βάζω δύο στη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω φλοτερ ιδιου τυπου με την φωτο του geos3.

(αν υπαρχει καποιο link διαθεσιμο ή επωνυμια καταστηματος).

Ειναι αρκετα πρακτικο, και σκεφτομαι να αντικαταστησω 2 οκγωδη που εχω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...