Jump to content

Εφαρμογή όζοντος...


Aiolos

Recommended Posts

Εφαρμογή όζοντος.

Με απασχολούσε το θέμα εδώ και καρό, στο αν θα έβαζα ή όχι… και προκειμένου να τριγυρίζει και στο μυαλό μου (και όχι μόνο στην ατμόσφαιρα), είπα να το δοκιμάσω.

post-13206-1291038417_thumb.jpg

Προμηθεύτηκα τον οζονιστήρα της Red Sea Aquazone 200 Plus, ο οποίος είναι ταυτόχρονα και Redox controller με το αντίστοιχο ηλεκτρόδιο.

post-13206-1291038446_thumb.jpg

Το skimmer είναι της ίδιας εταιρίας C-Skim 1800 Deluxe, και σε επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη το κατά πόσο είναι ozone safe, η απάντηση ήταν διφορούμενη.

Μου ανέφεραν ότι σε μικρές και όχι συνεχόμενες δόσεις δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, και αν παρουσιαστεί στο μέλλον θα είναι στο impeller της αντλίας. Ξεκίνησα λοιπόν δειλά-δειλά τα πρώτα βήματα.

Λόγω του ότι η αεραντλία δεν μπορεί να τροφοδοτήσει με αέρα την ποσότητα που χρειάζεται το skimmer (περίπου 800L/h), εφαρμόστηκε ένα ταφ στην έξοδο της αντλίας ώστε να εισέρχεται και από εκεί αέρας.

Πραγματοποιήθηκαν όλες οι συνδέσεις και προσαρμόστηκε στο καπάκι του skimmer φίλτρο ενεργού άνθρακα, όπως και στην έξοδο του νερού.

Στο χώρο τοποθετήθηκε οικιακός αφυγραντήρας, και ένα ψηφιακό όργανο μέτρησης υγρασίας.

Μ αυτόν τον τρόπο υπάρχει ένας γενικότερος έλεγχος, αλλά και προστασία από διαρροή - οσμές.

Πριν τεθεί σε λειτουργία η παραγωγή όζοντος, τοποθετήθηκε το ηλεκτρόδιο στο ενυδρείο μέχρι που σταθεροποιήθηκε (μετά από 2-3) ώρες η τιμή Redox στα 270mV.

Κατόπιν ρυθμίστηκε η μονάδα να παράγει 15mg/h για τα 300 λίτρα νερού. Οι μονάδες αυτές είναι σχετικά χαμηλές, αν υπολογίσουμε και το ποσοστό μείωσης που θα έχει η παραγωγή όζοντος από την υγρασία του χώρου, που ήταν περίπου 35%.

Ο controller ρυθμίστηκε να σταματήσει στα 300, σχετικά χαμηλό επίπεδο για λόγους ασφαλείας….

…..και ξεκίνησα.

Αργά το απόγευμα η τιμή είχε φτάσει τα 300mV, και μέχρι σήμερα το πρωί το κρατούσε σταθερά σ αυτά τα επίπεδα.

Όταν άναψαν τα φώτα αυτό που αντίκρισα ήταν χάρμα οφθαλμών !!! λες και δεν υπήρχε νερό στο ενυδρείο.

Τέτοια διαύγεια δεν έχω ξαναδεί στο ενυδρείο μου.. και για να το διαπιστώσω καλύτερα το έλεγξα και κατά μήκος.

Απ εδώ και πέρα θα περιμένω να δω, κατά πόσο είναι αποτελεσματικό στις ανεπιθύμητες άλγες και στο κυανοβακτήριο που κάνει την εμφάνισή του κατά καιρούς.

Μετά από μια βδομάδα θα αρχίσω σιγά-σιγά να αυξάνω το Redox μέχρι τα 380, όπως και την παραγωγή γύρω στα 30mg/h, σύμφωνα και με την υγρασία που θα υπάρχει στο χώρο.

Ακόμη είναι νωρίς για τα τελικά αποτελέσματα θετικά-αρνητικά, αλλά με μικρά βήματα και τη μέγιστη προσοχή, γιατί να μην είναι θετικά άλλωστε !!!

Θα σας ενημερώσω.

Όποιες συμβουλές κρίνετε απαραίτητες από τους παλιούς χρήστες όζοντος, πολύ ευχαρίστως να τις ακούσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω για το τόσο κατατοπιστικό άρθρο τους Νίκο Ψάλτη και Μάριο Βούλγαρη, καθώς και τον dimitrig για τις συμβουλές του.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για τα χρήσιμα που μας λες

ρώτησες την εταιρία αν διαθέτει αντιδραστήρα όζοντος ?

Link to comment
Share on other sites

ρώτησες την εταιρία αν διαθέτει αντιδραστήρα όζοντος ?

Κάπου στις οδηγίες του ozonizer γράφει ότι υπάρχουν, αλλά θα πρέπει να μιλήσω με την αντιπροσωπεία Ελλάδας αν τα φέρνουν.... αν όχι παραγγελία απ έξω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν αποσκοπεί ώστε να χρησιμοποιήσετε το όζον.

Απλά είναι η προσωπική μου εμπειρία και τη μοιράζομαι μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αιολος καλησπερα χρησιμοποιω τον ιδιο ακριβως οζονιστηρα εδω και κανα 6μηνο και εχω καταπληκτικα αποτελεσματα στο θεμα της αλγης η οποια εξαφανιστικε :thumbup: θα ηθελα να σε ερωτησω που μπορω να προμηθευτω καποιο προιον να καθαρισω το prob μου μιας και με την σινεχομενη λειτουργια θελει σιγουρα καθαρισμα

Έγινε επεξεργασία - panoscorfu
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες προτείνει με αραιό διάλυμα υγρού απορρυπαντικού και με μια βούρτσα και αν θέλει γερό καθάρισμα αραιωμένο υδροχλωρικό οξύ για λίγα λεπτά.... Μετά απ όλα αυτά καθάρισμα με νερό Α/Ο.

Δεν έτυχε να το καθαρίσω ακόμη μιας και είναι 2 μέρες μέσα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μας πως και πόσες ώρες τον λειτουργείς,,, τι ρυθμίσεις έχεις και γενικά ότι νομίζεις ότι θα φανεί χρήσιμο.... είμαι νέος στο χώρο του όζοντος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...