Jump to content

Καφέ άλγη.


Vaggelis78

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα μικρό (για την ώρα) προβληματάκι με καφέ άλγη και θα ήθελα την γνώμη σας, πως να το χειριστώ.

Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες περίπου, χωρίς άλγες, ασθένειες κτλ κτλ. Όλα ξεκίνησαν όταν έβαλα το ξύλο που φαίνεται στην φώτο. Στην αρχή μου έβγαλε μύκητα(είχα ανοίξει και ανάλογο θέμα) και στην συνέχεια μου έκανε καφέ άλγη.

Παραθέτω κάποια στοιχεία και μερικές φώτο:

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): 0,5

Μέτρηση Fe (σιδήρος):-

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 20-30

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 4

Μέτρηση pH: 7,1-7,3

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): Ναι πριν την άλγη. Την έχω σταματήσει κανα μήνα περίπου.

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): DIY όποτε το θυμάμαι :thumbup:

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm):

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 60 (50 περίπου καθαρά)

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): 2x24 μια GroLux και μια Dennerle Special Plant

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: 8 + DIY moonlight 1 ώρα πριν και 1 μετά

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: Υπόστρωμα Dennerle και ουδέτερο χαλίκι πολύ μικρής κοκομετρίας

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: Μια φορά την εβδομάδα, την ελάχιστη ποσότητα με Flourish, Excell, Iron, Potassium

Τι φυτά έχεις και πόσα: Μερικές ρίζες Καμπόμπα, μια Βαλισνέρια, 2-3 ντοματιές, κερατόφυλο και άλλο ένα που δεν το θυμάμαι

Ζωντανά: 12 CPD ενήλικα, 1 Ancistrus Albino SP3, 10 Helena και 2 platy μωρά

20101130155656.th.jpg 20101130155642.th.jpg 20101130155609.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καφέ άλγη συνήθως εμφανίζεται σε νεοστημένα ενυδρεία με ελλειπή φωτισμό (ή και αυξημένα φωσφορικά).

Η άλγη είναι πάνω στο ξύλο ή και στα τζάμια ?

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα, πολύχρονος κιόλας, η άλγη είναι κυρίως πάνω στον θερμοστάτη(δεν φαίνεται στην φώτο), στο φυτό στην μεσαία φώτο και στην Καμπόμπα.

Στα τζάμια ακόμα δεν έχει πάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! :thumbup:

Νομίζω λοιπόν ότι είσαι στη κλασική περίπτωση νεοστημένου (πρακτικά το εξάμηνο δεν είναι μεγάλο διάστημα) και ότι θα κάνει τον κύκλο της. Καλό είναι να μην αμελείς τις αλλαγές νερού, Αν πιάσει πάνω στα τζάμια να την καθαρίζεις μην την αφήνεις να πάρει το πάνω χέρι. Μπορείς επίσης να καθαρίζεις και τα φύλλα με απαλό τρίψιμο αν δεν θέλεις να φαίνεται στα φύλλα (κάνει και κακό στη φωτοσύνθεση αμα αυξηθεί πολύ). Θα σούλεγα να βάλεις 2-3 zebra snails αλλά έχεις μέσα τους δολοφόνους !! :thumbup: Εναλλακτικά καφέ άλγη νομίζω ότι καταναλώνουν και οι otocinclus (δες και εδώ)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνει τον κύκλο της, μια χαρά. Αν δω οτι επιμένει, θα κοιτάξω να βρω κάποιο ζωντανό. Σίγουρα όχι Zebra!!!

Μπορεί να προήλθε από μια "ανακατασκευή" που έκανα στα φυτά και αν θα το επιβαρύνω κι άλλο με κάτι φυτέματα που θέλω να κάνω(αναπόφευκτα χέρια μέσα, ανακατωσούρα βυθού κτλ)?

Υ.Γ Αλλαγές γίνονται 40-50% αν 7-10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να προήλθε από μια "ανακατασκευή" που έκανα στα φυτά και αν θα το επιβαρύνω κι άλλο με κάτι φυτέματα που θέλω να κάνω(αναπόφευκτα χέρια μέσα, ανακατωσούρα βυθού κτλ)?

Σίγουρα έχει σχέση και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.Έχω και εγώ 60λτρο ενυδρείο,το nanocube,μπορεί να το γνωρίζετε,έχω βάλει μέσα ένα πλαστικό φυτό και ένα κιούπι για διακόσμηση,επειδή έχω και εγώ ένα μικροπροβληματάκι με την καφέ άλγη στα τζάμια παρότι καθαρίζω το ενυδρείο μου ξαναβγαίνει.

Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γίνεται κάποιο είδος ζωντανού φυτού που να απορροφάει τους μικροοργανισμούς που την δημιουργούν ή κάποια οστρακοειδή(γαρίδες-σαλιγγάρια) που να την καθαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.Έχω και εγώ 60λτρο ενυδρείο,το nanocube,μπορεί να το γνωρίζετε,έχω βάλει μέσα ένα πλαστικό φυτό και ένα κιούπι για διακόσμηση,επειδή έχω και εγώ ένα μικροπροβληματάκι με την καφέ άλγη στα τζάμια παρότι καθαρίζω το ενυδρείο μου ξαναβγαίνει.

Θα ήθελα να μου προτείνετε αν γίνεται κάποιο είδος ζωντανού φυτού που να απορροφάει τους μικροοργανισμούς που την δημιουργούν ή κάποια οστρακοειδή(γαρίδες-σαλιγγάρια) που να την καθαρίζουν.

zebra snail ασυζητητη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...