Jump to content

σπυρακος μου... <3


tereza

Recommended Posts

:thumbup: γεια σας... ειμαι η τερεζα και εχω ενα ωραιο ψαρακι (μονομαχο) το σπυρο... :thumbup: ειμαι λιγο ασχετη απο ενυδρεια, αλλα νομιζω οτι θα τα καταφερω.. :P λοιπον.. πειτε μου.. εχω το σπυρο σε μια γυαλα.. δε ξερω τη χωρητικοτητα, αλλα ειναι 50 επι 30 επι 10.. εχω γαλαζια χαλικακια και κατι σαν καραβακι στο κεντρο.. σημερα πηγα και πηρα φυτο anubia οπως μου ειπανε τα παιδια απο το forum.. και το βλεπω πολυ χαρουμενο το σπυρακο μου, γιατι παιζει με το φυτο και κανει βολτες γυρω γυρω... :bigemo_harabe_net-117: βεβαια νομιζω οτι το φυτο ειναι λιγο μεγαλο αλλα δεν νομιζω να πειραζει.. θελω να ρωτησω.. χρειαζεται θερμοστατη και καπακι το ενυδρειο ?????
Link to comment
Share on other sites

Από τις διαστάσεις που δίνεις, το ενυδρείο σου πρέπει να είναι 15 λίτρα.

Θερμοστάτη χρειάζεσαι οπωσδήποτε τώρα το χειμώνα,μιας και η θερμοκρασία που θέλει ο μονομάχος είναι 25-27 βαθμοί. Στα μονομαχοενυδρεία συνήθως βάζουμε και καπάκι από πάνω, γιατί οι μονομάχοι κάνουν αρκετά καλά άλματα... Το φυτό το πήρες, χωρίς να έχει φως το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

ωραια! οποτε πρεπει να παρω θερμοστατη... ναι.. δεν εχει φως το ενυδρειο... δεν ειναι τοσο μεγαλο για να βαλω και φως... αλλα χρειαζεται φως?? εννοω οτι παντα εχει φως το σπιτι.. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραια! οποτε πρεπει να παρω θερμοστατη... ναι.. δεν εχει φως το ενυδρειο... δεν ειναι τοσο μεγαλο για να

βαλω και φως... αλλα χρειαζεται φως?? εννοω οτι παντα εχει φως το σπιτι.. :thumbup: :/quote Γεια σου. καταρχην παρε ενα ενυδρειο παραληλογραμο,οχι γιαλες απαγορευονται, να εχη καπακι γιατι πηδανε η μονομαχοι,παρε και ενα μικρο φιλτρο και κανε αλαγες νερου καθε εβδομαδα το 20 τις εκατο .Η μονομαχοι αντεχουν και χωρις θερμοστατη αλλα καλο ειναι να βαλης,οτι αλλο θελης δτηλε μου ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πμ??? γιατι δε ξερω ακομα πολυ καλα πως να χρησιμοποιω το φορουμ... :/ βασικα ενυδρειο παραλληλογραμμο εχω... φως πρεπει να αγορασω τελικα??? αρα πρεπει να παρω καπακι σιγουρα και φιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πμ???

Για να στείλεις ΠΜ (Προσωπικό Μήνυμα) σε κάποιο μέλος, ή πας στο προφίλ του και πατάς εκεί που λέει Στείλε ένα Προσωπικό Μήνυμα, ή στην απάντηση του μέλους, πατάς ένα ''κουτάκι'' που λέει ΠΜ.

Κατάλαβες τίποτα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα εχουμε φωτο απο τον ψαρι και το σπιτικο του?

tou aresei para pl auto to futo!!!!!!! katalava pws stelnoume pm... :thumbup: pros to paron ta katafernw mia xara!!!

post-33315-1291510757_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! βαζεις θερμοστατη, θερμομετρο. να εχεις θερμοκρασια γυρω στους 26-27 βαθμους. αλλαξε το χαλικι και βαλε σε φυσικο χρωμα ή αμμο. γεμισε με παραπανω νερο, ασε 1-2 εκατοστα μονο πανω για να κερδισεις λιτρα αλλα και να εχεις αφησει χωρο για αερα και να μπορει να αναπνεει με τον λαβυρινθο του. παρε ενα τζαμι και βαλε για καπακι γιατι πρεπει για πολλους λογους. βαλε και ενα φως γιατι το χρειαζεται και αυτος εκτος απο τα φυτα.

ευχομαι καλη επιτυχια! αυτη ειναι η γνωμη μου, βλεπεις εσυ και κανεις...

να σε καλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! βαζεις θερμοστατη, θερμομετρο. να εχεις θερμοκρασια γυρω στους 26-27 βαθμους. αλλαξε το χαλικι και βαλε σε φυσικο χρωμα ή αμμο. γεμισε με παραπανω νερο, ασε 1-2 εκατοστα μονο πανω για να κερδισεις λιτρα αλλα και να εχεις αφησει χωρο για αερα και να μπορει να αναπνεει με τον λαβυρινθο του. παρε ενα τζαμι και βαλε για καπακι γιατι πρεπει για πολλους λογους. βαλε και ενα φως γιατι το χρειαζεται και αυτος εκτος απο τα φυτα.

ευχομαι καλη επιτυχια! αυτη ειναι η γνωμη μου, βλεπεις εσυ και κανεις...

να σε καλα

euxaristw para polu!!!!! 8a paw na ta parw aurio kai 8a 3anavgalw fotografia kia na m peis... euxaristw para para pll.....!!! <3 o spuros m s'agapaei....

Link to comment
Share on other sites

Φίλη tereza, θα σε παρακαλέσω να μην ξαναγράψεις με greeklish σύμφωνα με τις οδηγίες του φόρουμ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

καλησπερα! βαζεις θερμοστατη, θερμομετρο. να εχεις θερμοκρασια γυρω στους 26-27 βαθμους. αλλαξε το χαλικι και βαλε σε φυσικο χρωμα ή αμμο. γεμισε με παραπανω νερο, ασε 1-2 εκατοστα μονο πανω για να κερδισεις λιτρα αλλα και να εχεις αφησει χωρο για αερα και να μπορει να αναπνεει με τον λαβυρινθο του. παρε ενα τζαμι και βαλε για καπακι γιατι πρεπει για πολλους λογους. βαλε και ενα φως γιατι το χρειαζεται και αυτος εκτος απο τα φυτα.

ευχομαι καλη επιτυχια! αυτη ειναι η γνωμη μου, βλεπεις εσυ και κανεις...

να σε καλα

Στα παραπάνω θα πω πως ο θερμοστάτης είναι απαραίτητος και η θερμοκρασία να κυμαίνεται από τους 24-27 βαθμούς. Το χαλίκι ή η άμμος είναι θέμα γούστου. Το νερό έχει καλή στάθμη για ξεσκέπαστο ενυδρείο για να μη πηδήξει το ψάρι έχω. Αν το κλείσει το ενυδρείο τότε μπορεί να ανεβάσει και τη στάθμη. ΑΛΛΑ όχι κλείσιμο με γυαλί όπως αναφέρετε, καθότι το όποιο καπάκι, θα πρέπει να εξυπηρετεί την ανταλλαγή αερίων. Οπότε αν κλείσει με γυαλί θα πρέπει να αφήσει περίπου ένα 10% ξεσκέπαστο ή να το κλείσει με κάποιον άλλο τρόπο (πχ ιδιοκατασκευή με τούλι).

Link to comment
Share on other sites

σορι για το greeklish... :/ δε το ηξερα.. ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια... :thumbup: ναι εινα;ι οντως κουκλος αλλα εχω ενα προβλημα... δε ξερω γιατι αλλα εχω την αισθηση οτι δε τρωει πολυ... του βαζω να φαει καθε μερα περιπου γυρω στις 12 μισι αλλα δεν τρωει.. βασικα δε ξερω αν του βαζω και σωστη ποσοτητα... πως θα καταλαβω αν ο σπυρος ειναι καλα?? βασικα εσυ που εχεις ιδιο ψαρι ειναι ζωηρος... ?? του σπυρου του αρεσει πολυ να χωνεται αναμεσα στα φυλλα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό μπορείς να το βγάλεις από το γλαστράκι του και να το φυτέψεις στο χαλίκι. Έτσι και πιο όμορφο θα δείχνει αλλά και θα αναπτύσσεται πιο καλά η ανούμπια.

Επίσης, θα μπορούσες να βγάλεις το ψεύτικο διακοσμητικό και στη θέση του να βάλεις ένα μικρό ξύλο ή πέτρες. Δείχνουν πολύ πιο όμορφες και το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο φυσικό!

Να χαίρεσαι τον κούκλο σου! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

οκ.. ευχαριστω πολυ.. θα τα κανω αυτα και θα ξαναβγαλω φωτογραφια να μου πειτε.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια... εχω και μια αλλη απορια!!!!! τη τριτη θα πρεπει να αλλαξω το νερο... :/ πως να το κανω ακριβως??? φοβαμαι να βγαλω το σπυρο γιατι φοβαμαι μη τον χτυπησω.... τι να κανω????????

Link to comment
Share on other sites

παιδια... εχω και μια αλλη απορια!!!!! τη τριτη θα πρεπει να αλλαξω το νερο... :/ πως να το κανω ακριβως??? φοβαμαι να βγαλω το σπυρο γιατι φοβαμαι μη τον χτυπησω.... τι να κανω????????

Γιατί να το βγάλεις το ψάρι?

Ποτέ δεν αλλάζουμε όλο το νερό! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια... εχω και μια αλλη απορια!!!!! τη τριτη θα πρεπει να αλλαξω το νερο... :/ πως να το κανω ακριβως??? φοβαμαι να βγαλω το σπυρο γιατι φοβαμαι μη τον χτυπησω.... τι να κανω????????

Παίρνεις έναν κουβά και ένα λαστιχάκι (πιο μικρό σε διάμετρο από του ποτίσματος). Αφού βουτήξεις τη μια άκρη μέσα στο ενυδρείο, την άλλη την βάζεις στο στόμα και ρουφάς μια φορά και κατόπιν τοποθετείς το λάστιχο μέσα στον κουβά. Σε 1-2 δευτερόλεπτα θα αρχίσει να βγαίνει νερό από το ενυδρείο σου. Αφού αδειάσεις όσο θέλεις αφαιρείς την άκρη που είναι μέσα στο ενυδρείο και η διαδικασία σταματά. Το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο θα πρέπει να το προετοιμάσεις με αντιχλώριο και θερμοστάτη, ώστε να έχει τη σωστή θερμοκρασία. (αν δεν θέλεις να πάρεις, βάζε το θερμοστάτη από το ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις έναν κουβά και ένα λαστιχάκι (πιο μικρό σε διάμετρο από του ποτίσματος). Αφού βουτήξεις τη μια άκρη μέσα στο ενυδρείο, την άλλη την βάζεις στο στόμα και ρουφάς μια φορά και κατόπιν τοποθετείς το λάστιχο μέσα στον κουβά. Σε 1-2 δευτερόλεπτα θα αρχίσει να βγαίνει νερό από το ενυδρείο σου. Αφού αδειάσεις όσο θέλεις αφαιρείς την άκρη που είναι μέσα στο ενυδρείο και η διαδικασία σταματά. Το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο θα πρέπει να το προετοιμάσεις με αντιχλώριο και θερμοστάτη, ώστε να έχει τη σωστή θερμοκρασία. (αν δεν θέλεις να πάρεις, βάζε το θερμοστάτη από το ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια

Το μόνο που θα συμπληρώσω, είναι πως το δοχείο προετοιμασίας του νερού (κουβάς, βαρέλι ή οτιδήποτε άλλο) θα πρέπει να είναι καθαρό και κατά προτίμηση αγορασμένο μόνο για ενυδρειακή χρήση. Χρήση κουβάδων που χρησιμοποιούνται για σφουγγάρισμα ή άλλες εργασίες, δεν ενδείκνυται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...