Jump to content

Nano Reef 25 Lt


haf

Recommended Posts

Ξεκίνημα στα αλάτια… :thumbup:

Γοητευμένος με τα θαλασσινά ενυδρεία και κάτοχος γλυκού εδώ και ένα χρόνο θέλησα να μετατρέψω το μικρό γαριδοενυδρειο σε nano reef.

Διαβάζοντας αρκετά και γνωρίζοντας τις δυσκολίες του nano reef ξεκίνησα λοιπόν με το Sicce 25 Lt

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng...l/idprodotto=23

Το ενυδρείο έχει εσωτερικό φίλτρο με αναρρόφηση. Έχω αφαιρέσει το σφουγγάρι και έχω τοποθετήσει κατά σειρά στη ροη υαλοβάμβακα – φώσφορο (Phosguard της Seachem) – Άνθρακα (Matrix carbon της seachem) βάζοντας τα σε τούλι.

Χρησιμοποίησα αλάτι (Tropic Marine) και έχω την αλλατοτητα στα 1024 αυτή την στιγμή. Αφού έμεινε μερικές μέρες να διαλυθεί το αλάτι, τοποθέτησα ένα στρώμα Αραγωνιτη περίπου 3-4 cm και μετά τοποθέτησα 2.5 Kg βράχου.

Για την ροη χρησιμοποιώ “Eheim Compact 300”. Ο φωτισμός που έχει είναι η «μαμά» λάμπα 11W στα 4000K για την ώρα αλλά την έχω συνέχεια κλειστή.

IMG00132-20101127-1434.jpg

Οπλισμένος με υπομονή…. Θα ήθελα να μάθω…

• Πότε πρέπει να κάνω τις πρώτες μετρήσεις? Και ποια test?

• Η λάμπα είναι αρκετή για FOWLR ? και αν λέω … αν κάποια στιγμή βάλω και κάποια ανεμώνη τι απαιτήσεις φωτισμού χρειάζομαι?

• Λέω να βάλω κάποιο συνεργείο καθαρισμού για αρχή… πότε πρέπει να γίνει αυτό??

IMG00133-20101202-2314.jpg

IMG00134-20101202-2314.jpg

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ομάδα του aquazone με τα pico reef έβαλε σε μπρίζα αρκετούς!Καλώς ήρθες στα αλάτια φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

καλως μας ηρθες φιλε μου....

λοιπον εχουμε και λεμε

μετρησεις κανε καθε βδομαδα και οταν μηδενιστουν

No2

no3

nh4

τοτε μπορεις να βαλεις τα πρωτα σου ζωντανα....

δυστυχως οι επιλογες σου σε αυτα τα λιτρα ειναι λιγες....

αρχιζεις με καποιον εριμητη η καποιο σαλιγκαρακι και βλεπεις στην συνεχεια....

δυστυχως η ανεμονη σε αυτα τα λιτρα ειναι απαγορευτικος οργανισμος

για την λαμπα σου προτεινω να βαλεις μια απο αυτες που ειναι μισες λευκες μισες ακτινικες....

τεστακια να εχει

ΝΟ2

ΝΟ3

ΝΗ4

PH

PO4

της salifert θεωρουνται τα καλυτερα....

και ρεφρακτομετρο...

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

......

για την λαμπα σου προτεινω να βαλεις μια απο αυτες που ειναι μισες λευκες μισες ακτινικες....

Υπάρχει λάμπα μιση/μιση που να ταιριαζει σε αυτο το ενυδρειο?

Διαφορετικα τι αλλες επιλογες έχω για κρεμαστο φωτιστικο?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και θα σε καλυψει μια χαρα....

εγω ετυχε να δω στο καταστημα aquamedor.gr,

δεν ξερω που αλλου μπορεις να βρεις....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έκανα μετρησεις για πρωτη φορα για να εχω ενα μετρο συγκρισης.

Ν03 12,5 - 25

Ν02 0,3

ΝΗ3/ΝΗ4 0

τα Ν)3 ειναι υψηλα αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανω αλλαγη νερου?? όπως στα ενυδρεια γλυκου η το αφηνω να πεσει μονο του οταν ο βραχος αναπτυξει βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έκανα μετρησεις για πρωτη φορα για να εχω ενα μετρο συγκρισης.

Ν03 12,5 - 25

Ν02 0,3

ΝΗ3/ΝΗ4 0

τα Ν)3 ειναι υψηλα αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανω αλλαγη νερου?? όπως στα ενυδρεια γλυκου η το αφηνω να πεσει μονο του οταν ο βραχος αναπτυξει βιολογια?

Να σου δωσω ενα τιπ...βγαλε το σελοφαν/αφισα που εχεις βαλει στην πλατη κ βαλε λιγο λαδακι κ με μια χαρτοπετσετα η ενα πινελακι απλωσε το σε ολη την αφισα κ μετα ξανακολλα το.Μετα παρε ενα χαρακι κ πατα το για να φυγουν οι φουσκες(παγιδευμενος αερας μεταξυ τζαμιου κ αφισας).

Link to comment
Share on other sites

Να σου δωσω ενα τιπ...βγαλε το σελοφαν/αφισα που εχεις βαλει στην πλατη κ βαλε λιγο λαδακι κ με μια χαρτοπετσετα η ενα πινελακι απλωσε το σε ολη την αφισα κ μετα ξανακολλα το.Μετα παρε ενα χαρακι κ πατα το για να φυγουν οι φουσκες(παγιδευμενος αερας μεταξυ τζαμιου κ αφισας).

Ευχαριστω θα το δοκιμασω.

Τελικα θα πρεπει να αλλαξω νερο? η το αφηνω ετσι?

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

Σημερα έκανα μετρησεις για πρωτη φορα για να εχω ενα μετρο συγκρισης.

Ν03 12,5 - 25

Ν02 0,3

ΝΗ3/ΝΗ4 0

τα Ν)3 ειναι υψηλα αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανω αλλαγη νερου?? όπως στα ενυδρεια γλυκου η το αφηνω να πεσει μονο του οταν ο βραχος αναπτυξει βιολογια?

Μια γνωμη παρακαλώ....

Αλλάζω νερο η το αφηνω ετσι ???

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν offtopic αλλά δε κρατιέμαι θα το πω... :thumbup:

ξήλωσε σε παρακαλώ την αφίσα που δείχνει κορμό δέντρου και βάλε οτιδήποτε άλλο θες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις τιποτα μεχρι να δεις no2 0... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν offtopic αλλά δε κρατιέμαι θα το πω... :thumbup:

ξήλωσε σε παρακαλώ την αφίσα που δείχνει κορμό δέντρου και βάλε οτιδήποτε άλλο θες :thumbup:

ευχαριστω για την παρατηρηση... αλλα περι κολοκυθοπιττας...

Link to comment
Share on other sites

Ένα βασικό: σκέφτηκες την αναπλήρωση ? σε αυτά τα λίτρα θα πρέπει να γίνετε συχνά και σιγά-σιγά.

Εχεις δικιο αλλα ετσι γινοταν και οταν ηταν γλυκου. Μια φορα την εβδομαδα παντα προσθετα νερο.

ξεκιναω ετσι και βλεπουμε ποσο ενοχλητικο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αλλα ετσι γινοταν και οταν ηταν γλυκου. Μια φορα την εβδομαδα παντα προσθετα νερο.

ξεκιναω ετσι και βλεπουμε ποσο ενοχλητικο ειναι.

στο θαλασσινό είναι καθολικής σημασίας η αλατότητα που παίζει πάνω κάτω σύμφωνα με την εξάτμιση... δεν είναι όπως στο γλυκό που να παίξει λίγο πάνω κάτω το KH-GH δε πειράζει! Οι περισσότεροι οργανισμοί στο θαλασσινό για κάποιο δικό τους λόγο δε τα "σηκώνουν" αυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στο θαλασσινό είναι καθολικής σημασίας η αλατότητα που παίζει πάνω κάτω σύμφωνα με την εξάτμιση... δεν είναι όπως στο γλυκό που να παίξει λίγο πάνω κάτω το KH-GH δε πειράζει! Οι περισσότεροι οργανισμοί στο θαλασσινό για κάποιο δικό τους λόγο δε τα "σηκώνουν" αυτά ;)

Μετα απο δυο εβδομαδες που τρεχει το nano reef εκανα μετρηση και εχω

Ν03 12,5

Ν02 0,3

δεν έχω αλλαξει νερό αλλα καθε δυο-τρεις ημερες περιπου προσθετω απιονισμένο και απο χθες που πηρα όσμωση βαζω νερο Α/Ο.

Η αλλατοτητα ειναι σταθερα 1024-1026 και η λάμπα αναβει καθημερινα για 3 ώρες τωρα ενω την πρωτη εβδομαδα την αναβα για μία ωρα.

Ποια ειναι τα επομενα βηματα?

Χρειαζεται μεχρι να μηδενιστουν τα νιτρικά να κάνω και καποιο αλλο τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Για αναπλήρωση μια ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις μια κατασκευή όπως αυτή.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49725

Αλλαγή θα κάνεις λίγες μέρες μετά αφού μηδενιστούν τελείως τα ΝΟ2

Με λάμπα τι έκανες, βρήκες λευκή-μπλε στα 10000 kelvin?

Link to comment
Share on other sites

Για αναπλήρωση μια ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις μια κατασκευή όπως αυτή.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49725

Αλλαγή θα κάνεις λίγες μέρες μετά αφού μηδενιστούν τελείως τα ΝΟ2

Με λάμπα τι έκανες, βρήκες λευκή-μπλε στα 10000 kelvin?

Δεν το έχω ψαξει ακομη αλλα καποιος μου προτεινε καποιο καταστημα στην Αθηνας. Το έχω στα υπόψη μου.

Ποτε θα μπορω να βαλω το συνεργιεο καθαρισμου? ηλαφη καποια γαριδα και ενα σαλιγκαρι?

Θα πρεπει να μηδενιστουν πλήρως και το Ν03?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και Α/Ο με ρυτινη και συμπληρωνω νερο πλεον απο την οσμωση.

Μετα απο τρεις εβδομαδες εχω ρυθμισει την φωτοπεριοδο σε τρεις ωρες καθε μερα και οι μετρησεις που εχω ειναι

Ν03 12,5

Ν02 0

--Πρεπει να αλλαξω νερο?

--Τι αλλα τεστ πρεπει να παρω γιατι αυτη την στιγμη εχω μονο Ν03, Ν02

--Πρεπει να αυξησω την φωτοπεριοδο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού μηδενίστηκαν τα νιτρώδη προγραμμάτισε μια αλλαγή νερού για τις επόμενες μέρες... 30 ή και 40%.

Τεστ πρέπει να έχεις αμμωνίας και φωσφορικών, και κατόπιν ασβεστίου, μαγνησίου, αλκαλικότητας και pH.

Ο φωτισμός που έχεις (αν δεν πήρες ακόμη λάμπα στα 10000Κ) είναι ακατάλληλος. Θα σου δημιουργήσει πρόβλημα άλγης.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να βρω λάμπα.

ξερει κανεις αν οι λαμπες μπλε-ασπρες στα ποσα volt λειτουργουν? Einai 220 η έχουν Μετασχηματιστη?

Σκεφτομαι να αλλαξω την λάμπα με καποια αλλη αρκει να βρω ανταπτορα και να ταιριαζει η τροφοδοσια που εχω τωρα.

Επίσης μια γνωμη απο τους εμπειρους.. πως σας φαινεται ο βραχος? εχει αρχισει να ζωντανευει?

IMG00138-20101226-1113.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα προσθεσα λιγο βραχο ακομη και "γεμισε" το ενυδρειο.

Επίσης μπηκε και το πρωτο ζωντανό "Hermit Grab"

IMG00151-20110108-2251.jpg

IMG00150-20110108-2251.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα παει το ενυδρειακι σου.τοοοοσο μεγαλο ερημητη και μαλιστα με μπλε ποδια γιατι τον πηρες...???εαν θελησεις να βαλεις σαλιγκαρια,θα σου τα πελεκησει.....

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα παει το ενυδρειακι σου.τοοοοσο μεγαλο ερημητη και μαλιστα με μπλε ποδια γιατι τον πηρες...???εαν θελησεις να βαλεις σαλιγκαρια,θα σου τα πελεκησει.....

H αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα μικροτερο στο Petshop! Αυτο που παρατηρω παντως με το μεγεθος του ειναι οτι μου μετακινει η τουλαχιστον κουναει αρκετα τις μικρες πετρες.!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...