Jump to content

Μη πληρώνετε διόδια!


Recommended Posts

Για πρώτη φορά το δοκίμασα ανεπιτυχώς (:bigemo_harabe_net-117: ) πριν από καμιά πενταετία, στα διόδια του Ισθμού, όπου ο εισπράκτορας κατά κάποιο τρόπο με "ψάρωσε" κι από το να μπλέξω και να το πολυσυζητήσω, τελικά πλήρωσα. Λίγο καιρό αργότερα, κι εφόσον ενημερώθηκα κάπως καλύτερα το ξαναδοκίμασα στα διόδια των Αφιδνών με πλήρη επιτυχία και πλήρη συνεργασία της κοπέλας που είχε τη βάρδιά της. Από τότε το έχω κάνει αρκετές φορές (καμιά 15αριά φορές) και ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, μόνο μία φορά που με σταμάτησε το μπλόκο που μερικές φορές συχνάζει μετά τους σταθμούς διοδίων, όπου απλά μου έκαναν έναν τυπικό έλεγχο, κράτησαν τα στοιχεία μου και με αφήσανε μετά από 5 λεπτά να συνεχίσω το ταξίδι.

Τώρα τελευταία παρατηρώ πως έχει αρχίσει να γίνεται "μόδα" αυτή η διαδικασία και προσωπικά με ικανοποιεί :thumbup:

Μεταφέρω το άρθρο που διάβασα σήμερα στο contra.gr και αφορά τον γνωστό σε όλους μας Σάββαρο Κωφίδαρο... :thumbup:

Ο Κωφίδης δεν πληρώνει στα...διόδια. Δείτε σε video τις αντιδράσεις του Έλληνα προπονητή

Ο Σάββας Κωφίδης αρνείται να πληρώσει στα διόδια! Δείτε σε video τις αντιδράσεις, τη στάση την οποία τηρεί και την προσφώνηση... "Ολυμπιακάρα" από τον υπάλληλο!

Οι οδηγοί που επιλέγουν να μην πληρώσουν στα διόδια είναι αρκετοί στη χώρα μας. Όταν βλέπεις λακκούβες, κακοτραχαλιές και δρόμους μίας λωρίδας στο εθνικό δίκτυο, είναι αλήθεια πως δεν μπορείς να τους κακολογήσεις. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Σάββα Κωφίδη, ο οποίος στη διαδρομή Αθήνα- Θεσσαλονίκη δεν πληρώνει διόδια.

Τα videos μαρτυρούν του λόγου το αληθές. Μαρτυρούν ωστόσο, και την ευγένεια του βετεράνου ποδοσφαιριστή και νυν προπονητή. Όπως και το διαχρονικό πάθος του για τη χαρντ ροκ μουσική, η οποία ακούγεται μέσα στο αυτοκίνητο. Ο Κωφίδης δεν διστάζει να ανοίξει και μόνος του την μπάρα, όταν δεν βρει πρόθυμο ελεγκτή, ενώ πάντα ενημερώνει πρώτος για την πινακίδα του.

Seri by Contra. Το Seri by Contra ξεκίνησε! Κέρδισε 1500 ευρώ μετρητά κάθε μήνα και ένα αυτοκίνητο. Παίξε τώρα δωρεάν!

Τη μάθαμε απέξω τόσες φορές που την αναφέρει... Προφανώς, βέβαια, για να καταγραφεί η ανυπακοή του, που δεν μοιάζει και τόσο ανυπακοή, από τη στιγμή άλλωστε, που κόντεψε (ή κοντεύει) να λάβει τεράστιες διαστάσεις το κύμα των Ελλήνων πολιτών οι οποίοι πράττουν ακριβώς στα διόδια ό, τι και ο πρώην διεθνής παίκτης...



Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω αρκεί να ξέρουμε αυτό:

[...]ο Ελβετός πολίτης πληρώνει 31 ευρώ το χρόνο και έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί ελεύθερα ολόκληρο το εθνικό οδικό δίκτυο της χώρας του.

Ο Έλληνας πολίτης, π.χ. ο κάτοικος Κατερίνης που εργάζεται στην Θεσσαλονίκη και πηγαινοέρχεται καθημερινά, πληρώνει 1.344 Ευρώ μόνο γι αυτή τη διαδρομή (20 εργάσιμες Χ 12 μήνες Χ 5,80 ? καθημερινά) και δεν έχει τη δυνατότητα αγοράς εκπτωτικής κάρτας, όπως συμβαίνει σε ολόκληρο τον κόσμο!

Οι Ελβετοί συνάδελφοι των φίλων μας δεν μπορούσαν να το πιστέψουν, λέγοντας: «Αυτό λέγεται κλοπή!».

Οι δε πολιτικοί που υπέγραψαν την παραχώρηση της χρήσης των εθνικών μας δρόμων, κάτω από τέτοιους όρους,είναι πουλημένα τομάρια!

Αυτό, το τελευταίο, δεν είπαν οι Ελβετοί! Το είπαν οι Τσέχοι που καθόταν στο ίδιο τραπέζι!

Κι εμείς βέβαια τους εξηγήσαμε, πως. απλά «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ».

Εθελοντική Ομάδα Δράσης Ν. Πιερίας

Πηγή: http://tonhsitouhliou.wordpress.com/2010/1...B5%CE%BD%CF%8E/

Link to comment
Share on other sites

εγω μια φορα δεν ειχα πληρωσει στα τεμπη γιατι ειχα φρικαρει με τα δευτερα διοδια που βαλανε, για ενα δρομο 1 λωριδας χωρις διαχωριστικο και ο υπαλληλος μου λεει δεν ανοιγω επιδεικτικα και δεν ανοιξα. αναψα αλαρμ πηγα στους τροχονομους που ηταν μετα τα διοδια και τους ειπα τα περι παρακολησης συγκινονιων και παρανομη κατακρατηση και ειπαν στο υπαλληλο οτι θα παρουν την αστυνομια και θα οδηγηθει στο αυτοφορο ( δεν μπορουσαν αυτοι γιατι ηταν τροχονομοι και ειχαν αλλη δουλεια). αυτος ανοιξε και περασαν μαζι καμια 20αρια ακομα αυτοκινητα που ηταν πισω μου και περιμεναν. δυστυχως μονο αυτη την φορα δεν πληρωσα, δεν ξερω αν θα υπαρξει συνεχεια...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αρκεί να ξέρουμε αυτό:

[...]ο Ελβετός πολίτης πληρώνει 31 ευρώ το χρόνο και έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί ελεύθερα ολόκληρο το εθνικό οδικό δίκτυο της χώρας του.

Ο Έλληνας πολίτης, π.χ. ο κάτοικος Κατερίνης που εργάζεται στην Θεσσαλονίκη και πηγαινοέρχεται καθημερινά, πληρώνει 1.344 Ευρώ μόνο γι αυτή τη διαδρομή (20 εργάσιμες Χ 12 μήνες Χ 5,80 ? καθημερινά) και δεν έχει τη δυνατότητα αγοράς εκπτωτικής κάρτας, όπως συμβαίνει σε ολόκληρο τον κόσμο!

Οι Ελβετοί συνάδελφοι των φίλων μας δεν μπορούσαν να το πιστέψουν, λέγοντας: «Αυτό λέγεται κλοπή!».

Οι δε πολιτικοί που υπέγραψαν την παραχώρηση της χρήσης των εθνικών μας δρόμων, κάτω από τέτοιους όρους,είναι πουλημένα τομάρια!

Αυτό, το τελευταίο, δεν είπαν οι Ελβετοί! Το είπαν οι Τσέχοι που καθόταν στο ίδιο τραπέζι!

Κι εμείς βέβαια τους εξηγήσαμε, πως. απλά «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ».

Εθελοντική Ομάδα Δράσης Ν. Πιερίας

Πηγή: http://tonhsitouhliou.wordpress.com/2010/1...B5%CE%BD%CF%8E/

πως θα παντρεψουν τα τρισεγγονα τους οι πολιτικοι μας τα καμαρια μας με το ευκολο χρημα.που δεν εχουν δουλεψει ποτε.αααα sorry λαθος εχουν δουλεψει καλα την μασελα τους να τρωνε. ξεφτιλες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση και εγώ άλλη φορά δεν ξαναπληρώνω....έχω σπάσει δύο φορές τον προφυλακτήρα μου από λακκούβες και πετάγματα στην εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Να πεις τουλάχιστον ότι και τα έσοδα από τα διόδια πάνε στο κράτος..........Τα πούλησαν και αυτά σε ιδιώτες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δε σωνωμαστε με τα 2.90 χ οσες φορες και να το υπολογησα!

κατι παρομιο για την εφορια υπαρχη???????? :thumbup:

Δέν ξέρω για σένα φίλε μου αλλά εμένα 350-400 ευράκια τον μήνα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα και με τις δουλειές να έχουν πέσει δέν μου περισεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντωςπροσωπικα καταλαβα υπολόγισα οτι καθημερινα που πηγαινα στη δουλεια ήθελα 5€ διοδια και 8€ βενζινη. Αρα 13€ την ημερα μονο για να παω και να έρθω από τη δουλεια.

Αρα με τις 22 εργασιμε θεωριτικα το μήνα υπολογισα περιπου 300€ το μηνα για να παω και να έρθω στη δουλεια... συν τα σερβις κλπ....

Οπότε βρηκα τη λύση!!!1

Σταματησα να πηγαινω στη δουλεια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντωςπροσωπικα καταλαβα υπολόγισα οτι καθημερινα που πηγαινα στη δουλεια ήθελα 5€ διοδια και 8€ βενζινη. Αρα 13€ την ημερα μονο για να παω και να έρθω από τη δουλεια.

Αρα με τις 22 εργασιμε θεωριτικα το μήνα υπολογισα περιπου 300€ το μηνα για να παω και να έρθω στη δουλεια... συν τα σερβις κλπ....

Οπότε βρηκα τη λύση!!!1

Σταματησα να πηγαινω στη δουλεια!!! :thumbup:

εγραψες!!!!!!!!!! :lmao::P:P:rasp::thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117::P:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν 2 χρονια περίπου εστριψα σε μια εξοδο πρίν τα δευτερα διόδια Αθηνών-Θεσσαλονίκης

και είχαν βάλει και εκεί!!!!!!!Λεω στην υπάλληλο οτι δεν εχω να πληρώσω και μου λέει ότι θα μου κρατήσει

την ταυτότητα και αν θυμάμαι καλα και τη μία πινακίδα μέχρι να της πάω τα λεφτά.

Τελικά της εδωσα 100ευρω και ψαχνόταν!!!

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟΙ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω για σένα φίλε μου αλλά εμένα 350-400 ευράκια τον μήνα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα και με τις δουλειές να έχουν πέσει δέν μου περισεύουν...

δε χρισιμοποιω συχνα την εθνικη!!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συνταγούλες όμορφες για να ξέρετε τι κάνετε: http://epitropesdiodiastop.blogspot.com/20...og-post_11.html

Μια καλή ενημέρωση εδώ:

http://diodiastop.blogspot.com/

http://diodiastopfiles.blogspot.com/

Τραβήξ'τε μερικές εκτυπώσεις και του το χώνεται στη μούρη αν σας πιλατεύει.

Φαίνεται οτι η εταιρία έχει δώσει οδηγίες στους υπαλλήλους να σε ψαρώνουν/καθυστερούν για να πληρώσεις, οπότε βλέπω οτι για να μην χάνεις τον χρόνο σου και χαλάς και τη ζαχαρένια σου απλά σπρώχνεις τη μπάρα ήρεμα και περνάς, άμα θέλει μπορεί να κρατήσει αριθμό κυκλοφορίας και τίποτα άλλο, είναι παράνομο να σε κρατήσει να περιμένεις ακόμα και ένα δευτερόλεπτο, δείτε τα αρχεία για νομική κάλυψη.

Μόνο με ζόρι μαζικά στρώνουν και το χαίρομαι όσο περισσότεροι το κάνουν γιατί τελικά ούτε φιλότιμο ούτε τίποτα δεν τους πιάνει, ισχύει και εδώ το "δώσε θάρρος στον χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι..."

Προσοχή μόνο στο παρακάτω, μπορείς να αρνηθείς πληρωμή ως διαμαρτυρία μόνο στα διόδια ιδιωτικών εταιριών που δεν μπορούν να σου στείλουν κανένα πρόστιμο μέσω εφορίας κλπ, στα κρατικά όμως πληρώνεις καθώς θα σου έρθει πρόστιμο στο εκκαθαριστικό εφορίας, εδώ ποια είναι τα κρατικά: http://volospress.blogspot.com/2010/11/blog-post_7805.html

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εγω περνάω 2-4 φορές κάθε μέρα απο τα διόδια Αφιδνών και δεν έχω πληρώσει ποτέ τα τελευταία 2 χρόνια.

Εγώ αλλά και άλλοι πολλοί.

3 φορές * 1.90 ευρώ *365 μέρες = 2.080,00 ευρώ το χρόνο

Δεν μπορούν να κανουν τιποτα , ΜΗΝ ψαρώνεται. Τα διοδια είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ, εκρεμεί δικη.

Σταματας μπροστά στην μπαρα την σπρώχνεις λίγο και ανοίγει αυτόματα μόνη της.

Φέυγεις. Δεμ πιάνεις κουβέντα με την/τον υπάληλο. Παντα ευγενικά

τους δρόμους τους ανοίξανε οι παπουδες μας με το αιμα τους.

ΔΕΝ ΑΝΙΚΟΥΝ ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ

http://diodiastop.blogspot.com/

http://www.epitropesdiodiastop.blogspot.com/

ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΟΠ

Link to comment
Share on other sites

Και όταν βρέχει υπάρχει... "Το εργαλείο" !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάντε το!!! Τολμήστε το!!! Δεν μπορούν πραγματικά να σας κάνουν τίποτα!!! Νιώστε την ικανοποίηση του ότι κάνετε κάτι ουσιαστικό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο αν είναι δημόσια ή ιδιωτικά?

Το κράτος σε αντίθεση με μια ιδιωτική εταιρία ακόμα και αν είναι παράνομο δεν φοβάται τη δίκη (δυστυχώς) οπότε και θα σου στείλει ένα ωραίο πακετάκι στην εφορία...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος απο λαρισα - θεσσαλονικη που παω εχω μαθει ολους τους παραδρομους απ ΄εξω ..... σιγα μην τους πληρωσω...

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή που θα περάσω από Ελευσίνα δε θα πληρώσω.Είναι πολύ εύκολο αρκεί να είσαι σωστά ενημερωμένος και να μην "ψαρώσεις". Βέβαια μην ξεχαστεί κανείς και το κάνει στην Αττική οδό... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ήθελα να ρωτησω...

Αττικης Οδου μπορουμε να το κανουμε??

Στα διοδια ελευσινας?

Link to comment
Share on other sites

Πως τα ξεχωρίζουμε....υπάρχει τρόπος?

αμα εχεις και κανα gps ανετα! αλιως απο εμπηρια..

Link to comment
Share on other sites

Αττική οδό δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις.Πρώτα απ'όλα εγώ προσωπικά δε θα ήθελα να το κάνω με αυτά που μου προσφέρει.Ασφάλεια,ποιότητα,ενημέρωση,άνεση.Οι τιμές βέβαια θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες αλλά χαλάλι...

Mια καλή λύση είναι να τοποθετήσουμε στο παρπρίζ το αυτοκόλλητο που μπορούμε να προμηθευτούμε από εδώ:

http://epitropesdiodiastop.blogspot.com/p/...-page_2487.html

Ή πολύ απλά να το εκτυπώσουμε σε απλό χαρτί,ώστε ο υπάλληλος να ενημερωθεί για τις προθέσεις μας πριν καν μιλήσουμε.Σε καμία περίπτωση δεν ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με τον υπάλληλο!Σε αυτό το σημείο χάνουμε το παιχνίδι.Αυτό περιμένουν.Απλά ενημερώνουμε οτι δεν πληρώνουμε και με όμορφο τρόπο τους λέμε να ανοίξουν την μπάρα και να μην καθυστερούν τη ροή.Αν δεν το κάνουν μέσα σε 10 δευτερόλεπτα κατεβαίνουμε και ανοίγουμε την μπάρα σπρώχνοντας τη λέγοντας να κρατήσουν τον αριθμό πινακίδας μας.

Αν για οποιοδήποτε λόγο προσπαθήσει κάποιος να μας σταματήσει απειλούμε με μήνυση.

Όσον αφορά τα διόδια Ελευσίνας ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...