Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα!Εχω ενα ενυδρειο juwel 110 και εχω ενα προβληματακι με τισ κρυπτοκορινες μου..τις εχω φυτεψει εδω και 3-4 μερες και παρατηρω οτι ξερενονται τα φυλλα,εχουν κιτρινισει και γενικα δεν μου φαινονται και πολυ υγυεις..νομιζω πως εχω την ασθενεια των κρυπτοκορινων απο οτι διαβασα σε καποια post εδω..το ενυδρειο μοθ τρεχει κατι παραπανω απο ενα μηνα..κατω απο το χαλικι εχω και 10 κιλα υποστρομα για φυτα της Dannerle..επεισης παρατηρησα οτι υπαρχει και λιγο αλγη(εκτος απο την πρασινη που λιγη και απο αυτη)η αλγη ειναι καφε προσ το μαυρο και ειναι πανω στα φυλλα των φυτων και ειναι σαν μικρες τριχουλες.....

1)Τι κανω με τις κρυπτοκορινες?

2)τι κανω με τις αλγεις?

Ευχαριστω πολυ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω ενα ενυδρειο juwel 110 και εχω ενα προβληματακι με τισ κρυπτοκορινες μου..τις εχω φυτεψει εδω και 3-4 μερες και παρατηρω οτι ξερενονται τα φυλλα,εχουν κιτρινισει και γενικα δεν μου φαινονται και πολυ υγυεις..νομιζω πως εχω την ασθενεια των κρυπτοκορινων απο οτι διαβασα σε καποια post εδω..το ενυδρειο μοθ τρεχει κατι παραπανω απο ενα μηνα..κατω απο το χαλικι εχω και 10 κιλα υποστρομα για φυτα της Dannerle..επεισης παρατηρησα οτι υπαρχει και λιγο αλγη(εκτος απο την πρασινη που λιγη και απο αυτη)η αλγη ειναι καφε προσ το μαυρο και ειναι πανω στα φυλλα των φυτων και ειναι σαν μικρες τριχουλες.....

1)Τι κανω με τις κρυπτοκορινες?

2)τι κανω με τις αλγεις?

Ευχαριστω πολυ! :thumbup:

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να υποθέσουμε ότι έχεις την ασθένεια. Απλά το πιθανότερο είναι ότι τα φυτά είναι ακόμη σοκαρισμένα. Οι κρυπτοκορίνες γενικά αργούν να πάρουν μπρος να ξέρεις αλλά όταν γίνει και αν βρουν σχετικά γόνιμες συνθήκες τα δίνουν όλα. Καθάριζε τα σάπια φύλλα και έχε υπομονή. Η καφέ άλγη είναι συνηθισμένη σε νέα ενυδρεία όπως το δικό σου. Αν είναι τριχοειδής μαύρη τότε καλύτερα δώσε μας λίγες πληροφρίες ακόμη (ψάρια αν έχεις που λογικά δεν έχεις, τάσμα, λίπανση, φωτισμός, αλλαγές νερού κλπ)

Link to comment
Share on other sites

χθεσ εβαλα τα πρωτα μου ψαρια..3 μαυρεσ χηρες.εχω ταισει ελαχιστα μια φορα σημερα το πρωι.η αλγη ειναι μαυρη και διακρινω μικρες τριχουλες πανω στα φυλλα των φυτων.τα φωτα τα αναβω 9 ωρες την ημερα(11:00-20:00) ,με χρονοδιακοπτη,λυπασμα δεν εχω ριξει ακομη γτ εχω και το υποστρωμα για τα φυτα.οσο για τις κρυπτοκορινες ολα τα φυλλα της ειναι κιτρινα,εχουν τρυπες και ειναι ξερα σχεδον ολα...

Link to comment
Share on other sites

1)Τι κανω με τις κρυπτοκορινες?

2)τι κανω με τις αλγεις?

1) Τις αφήνεις να ηρεμήσουν και περιμένεις. Αφαιρείς τα σάπια φύλλα χωρίς όμως να ταλαιπωρείς το φυτό. Από τις φωτογραφίες μαλλον είναι ασθένεια των κρυπτοκορίνων. Μη πανικοβάλεσε δεν είναι κάτι κολητικό :thumbup: και είναι πολύ πιθανό να επανέρθουν τα φυτά σου. Δες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49339

2) Μήπως είναι μαύρη τριχοειδής άλγη (BBA); Για διάβασε εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=449801

Link to comment
Share on other sites

Αν οχι ολα σχεδον ολα τα φυλλα τουσ ειναι χαλασμενα..τα κοβω ολα??πως τα κλαδεβω?κοβω τα φυλλα και αφηνα το κοτσανι?η αλγη μοιαζει μ αυτη αλλα μαλλον ειναι σε αρχικο σταδιο για εχουν μαυρισει λιγο τα φυλλα και φαινονται μικρες τριχουλες οχι τοσες πολλες ομως..τι κανω μ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο φύλλο έχει ξεκινήσει να λιώνει, δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί και να ανακάμψει. Συνεπώς κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να τα κόψεις όλα. Αν το φυτό ήταν παλιό, εγώ θα έκοβα όλα τα φύλλα. Έχω όμως την εντύπωση πως το φυτό είναι φρεσκοφυτεμένο και δεν έχει προλάβει να αναπτύξει υγιές ριζικό σύστημα, και δε ξέρω αν τελικά θα αντέξει. Αν πιστεύεις πως κάποια φύλλα μπορούν να σωθούν, τότε κόβε με ένα ψαλιδάκι, από το κοτσάνι, αυτά που είναι στη χειρότερη κατάσταση.

Αφαίρεση των φύλλων προτείνουμε ώστε να αποφύγουμε τυχών αυξηση της αμμωνίας λόγω του σαπίσματος τους. Όχι για να αποτρέψουμε την εξάπλωση του φαινομένου. Στην ουσία, η ασθένεια των κρυπτοκορίνων είναι ένα έντονο σοκ του φυτού.

Για την άλγη στο λινκ που σου έδωσα γράφει για την καταπολέμηση της. Πέρα από την δημιουργία καλών συνθηκών νερού, φωτισμού, και ροής επειδή στην περίπτωση σου έιναι σε αρχικό στάδιο και σε μικρή έκταση, θα σου πρότεινα το εξής : "νεκρώνεται με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ) ψεκάζοντας την άλγη κατευθείαν πχ με μια σύριγμα"

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι καλητερα να ξυλωσω τις κρυπτοκορινες γιατι τις βλεπω πολυ χαλια?οξυζενε κοινο η ειναι κατι ειδικο?μ αυτο δεν θα εχω προβλημα με το νερο μου μετα?

Link to comment
Share on other sites

Για τις κρυπτοκορίνες δε ξέρω τι να σου πω. Όπως σου είπα και παραπάνω αν είναι φρεσκοφυτεμένα φυτά λίγο δύσκολο να αντέξουν. Κόψε λοιπόν τα περισσότερα φύλλα και άφησε τα φυτά για μερικές μέρες ακόμα. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις πέρα από την αισθητική πλευρά του ενυδρείου σου. Αν δεν την παλέψουνε και λιώσουν εντελώς, μετά από μερικές μέρες απομάκρυνε και ότι έχει απομείνει από τις ρίζες.

Για το οξυζενέ παίρνεις κοινό οξυζενέ από το φαρμακείο (καθαρό Η2Ο2, υπεροξείδιο του υδρογόνου επίσημα). Με στοχευμένη και χωρίς υπερβολές χρήση επάνω ακριβώς στα σημεία που υπάρχει άλγη, δεν πρόκειται να βλάψεις ούτε τα ψάρια ούτε τα φυτά. Αν θυμάμαι καλά, με την χρήση οξυζενέ, απελευθερώνεται τοπικά μεγάλη ποσότητα οξυγόνου, που μάλλον αυτό καταστρέφει την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε ίσως και μία γενναία αλλαγή νερού να βοηθούσε εάν τις έχει παραμελήσει ο φίλος.

Για το οξυζενέ εγώ όταν το χρησιμοποιώ το κάνω με ταυτόχρονη αλλαγή νερού (δηλαδή κατεβάζοντας τη στάθμη αποκαλύπτονται και κάποια φυτά αν αυτό είναι δυνατό οπότε η επίδραση του οξυζενέ είναι ισχυρότερη).

Link to comment
Share on other sites

θα κλαδεψω τις κρυπτοκορινες και θα δω πως θα πανε γιατι ειναι φρεσκοφυτεμενες..πριν περιπου 3-4 μερες τις εβαλα..Αλλαγη νερου εκανα την περασμενη βδομαδα 50% του νερου μου..το ενυδρειο μου τρεχει λιγο παραπανω απο μηνα...τωρα αυτο που λες Andreas301 για κατεβασμα τησ σταθμης ειναι λιγο δυσκολο γιατι τα φυτα ειναι μικρα ακομα και πρεπει να παει πιο κατω και απο τη μεση...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?αν βγαλω ενα φυτο που ειναι φυτεμενο στο ενυδρειο μου και το φυτεψω πιο διπλα θα πιασει η θα χαλασει?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγες για άλλα φυτά θα σου έλεγα δεν πειράζει αλλά η κρυπτο θέλουν να της αφήσεις ήσυχα μέχρι να προσαρμοστούν στο ενυδρείο σου, μετά μπορείς να της τοποθετείς όπου θέλεις. Αλλά πάντοτε μετά από μεταφυτέψεις θα χάνουν κάποια φύλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...