Jump to content

Τζάμια Ρονταρισμένα ή όχι;


tsoum

Recommended Posts

Θέλω να κολλήσω ένα 30αρι με διαστάσεις 35*30*30. Με εναν τζαμά που μίλησα μου είπε 8€ για τα τζάμια απλά, και +10€ αμα τα θέλω ρονταρισμένα. Γενικότερα είναι καλύτερα να είναι ή όχι ρονταρισμένα τα τζάμια; Αν δεν είναι υπάρχει κίνδυνος οταν το κολλάω να κοπώ ή αργότερα σε κάποια μεταφορά του να κοπεί κάποιος;

Σημείωση: Τα τζάμια είναι 5αρια.

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν λυπάσαι τα 10 ευρώ δώστα :thumbup:

εγώ ακόμα και στα πολύ μικρά που έχω φτιάξει τα κάνω ροντέ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ροντέ.Πάνω απ 'όλα η ασφάλεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα χωρις ροντε η επιφανεια κολλησης ειναι μεγαλητερη.....αλλα και ο κινδυνος να κοπεις για οσα χρονια το εχεις θα παραμονευει..!!! :thumbup:

Το καλυτερο ειναι να ζητησεις ροντε χωρις φιλετα, καθολου....

fileta.bmp

Link to comment
Share on other sites

σε μεγαλες επιφάνειες συγουρα ροντε...τωρα στα τοσα λιγα λιτρα δεν λεει και τπτ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν τα πήρα ροντε αλλα τροχισμένα. Εγινε λίγο πιο τραχιά η επιφάνεια και δεν κόβει καθόλου. Νομίζω θα κολλήσει καλύτερα τώρα.

Με τι είδος μπογιάς μπορώ να βάψω τζάμι που θα μπεί μέσα στο ενυδρείο; Πλαστικό χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

τροχισμενα ισων ροντε. :)

Link to comment
Share on other sites

βάψτω απο εξω καλητερα στης πισω επιφάνειες να εχεις το κεφάλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

τροχισμενα ισων ροντε. :thumbup:

:) Οχι! Αυτά είναι τραχια. Τα ροντέ αμα τα δεις δεν εχει διαφορά τα ρονταρισμένα σημεία απο τα υπόλοιπο τζάμι!

βάψτω απο εξω καλητερα στης πισω επιφάνειες να εχεις το κεφάλι σου ησυχο

Θέλω να βαψω το κομμάτι που θα μπει για να σχηματιστεί το φίλτρο πλάτης ωστε να μην φαίνονται τα υλικά απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

:) Οχι! Αυτά είναι τραχια. Τα ροντέ αμα τα δεις δεν εχει διαφορά τα ρονταρισμένα σημεία απο τα υπόλοιπο τζάμι!

Θέλω να βαψω το κομμάτι που θα μπει για να σχηματιστεί το φίλτρο πλάτης ωστε να μην φαίνονται τα υλικά απο πίσω.

δυστυχώς καμία μπογιά από όσο ξέρω δε κάνει για αυτή τη δουλειά :)

έπρεπε να το παραγγείλεις από την αρχή μαύρο το τζάμι, μπορείς όμως να βάλεις και μαύρο Plexiglas :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα πως τα πλαϊνα (29*30) έχουν μια μικρή απόκλιση στην μια γωνία. Ετσι οπως κατεβαίνει το τζάμι κλείνει προς τα μέσα δηλαδή περίπου 2 χιλιοστά. Αυτό έγινε απο το κόψιμο και το τρόχισμα φαντάζομαι. Θα υπάρξει πρόβλημα ε; Πρέπει να τα αλλάξω λογικά έτσι;

Θα τον ρωτήσω για μαυρο πλεξι. Παντως εγώ ήθελα κατι σε γαλάζιο/ μουντό μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα εκοξε στο χερι. Γι'αυτο. Το τροχισμα ειναι ροντε στο χερι. Μαλλον δεν τα εχει γυαλισει κι'ολας.

Ειναι και στο μηχανημα του καθενος.

Παντος το οτι εχει λαθος κοψιμο δυσκολα διορθωνεται και σιγουρα θα μικρυνουν και αλλο τα τζαμια....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πλεξι σε οτι χτωμα και οτι παχος θες!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα εκοξε στο χερι. Γι'αυτο. Το τροχισμα ειναι ροντε στο χερι. Μαλλον δεν τα εχει γυαλισει κι'ολας.

Ειναι και στο μηχανημα του καθενος.

Παντος το οτι εχει λαθος κοψιμο δυσκολα διορθωνεται και σιγουρα θα μικρυνουν και αλλο τα τζαμια....

Στο χέρι τα έκοψε, εννοείται. Οντως δεν είναι γιαλισμένα.

υπαρχει πλεξι σε οτι χτωμα και οτι παχος θες!

Μαλλον θα το κολλήσω χωρίς φίλτρο πλάτης για αρχή και μετά μπορεί να βρω κάποιο πλεξι. Υπάρχει και 1 χιλ. γι ανα κολλήσω πάνω στο τζάμι;

Ο τύπος μια χαρα εξηγήθηκε. Πηγα σήμερα το πρωι, του είπα το και το, και μου έκοψε άλλα τζαμια πιο προσεκτικά και τα τρόχισε ελαχιστα στις ακρες ισα ίσα να μην κόβουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Για plexi glass δεν γνωριζω. Υπαρχει σιγουρα 2χιλ οπου ειναι πολυ λεπτο, παρα πολυ λεπτο και παναλαφρο..... Σιγουρα θα σε βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

Και τα πλεξι είναι όλα γυαλιστερά ή βγαίνουν και σε "ματ" ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει ματ το χτυπανε αμμοβολη και γινεται τραχια η επιφανεια.

Ειναι μικρο το κοστοσ αλλα οταν λεμε ματ γινεται αδιαφανο το plexi.

Τι θες να κανεις δεν καταλαβα.....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω φίλτρο πλάτης και δεν θέλω να φαίνονται τα σφουγγάρια και το βιολογικό που γίνονται λίγο ασχημα. με την μούργα που μαζευουν. Επειδη δεν μπορώ να βάψω το τζάμι λέω να βάλω πλεξι, αλλα το πλεξι κανει αντανάκλαση κ δεν μου αρέσει πολύ κ εκτος αυτου μπορεί να στρεσάρει τα ψάρια.

Ερώτηση: Πόσο λίγο μπορούν να κοπούν τα τζάμια; Το κομμάτι που είναι να μπεί μεσα πρέπει να μικρύνει κατα πολύ λίγο (4-5-6 χιλιοστα) γιατί δεν χωράει να μπει ανάμεσα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Το λιγοτερο 8χιλ αν ειναι πραγματικος γατος ο τζαμτζης. Αλιως ενα ποντο και βαλε.....

Link to comment
Share on other sites

αλλα το πλεξι κανει αντανάκλαση κ δεν μου αρέσει πολύ κ εκτος αυτου μπορεί να στρεσάρει τα ψάρια.

Δεν κάνει αντανάκλαση όταν είναι πλάτη.

Το χρησιμοποιώ πάνω από 7 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα πρόχειρο σχέδιο του ενυδρείου που θα φτιάξεις?

Θέλω να πάρω καμία ιδέα για το φίλτρο που λες.

Θέλω να παραγγείλω και εγώ στο τζαμά ενυδρείο αλλά δεν είχα σκεφτεί για ενσωματωμένο φίλτρο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει αντανάκλαση όταν είναι πλάτη.

Το χρησιμοποιώ πάνω από 7 χρόνια

Δεν το ήξερα αυτό! Ευχαριστώ πολυ. Δηλαδή όταν είναι εκτος νερου κανει μια αντανάκλαση ενώ οταν είναι εντός όχι; Ή μήπως απλα δεν φαίνεται στο ματι μας;

Ορίστε. Θα μπει 5 πόντους πριν την κανονική πλατη για να χωράει η αντλία. Απο εκεί και πέρα ο σχεδιασμός είναι σαν κανονικό σαμπ. Με τα χωρίσματα κτλπ.

Πάντως όταν πάς για τα τζάμια μην πάρεις γυαλινο χώρισμα αλλα απο χρωματιστό πλεξι γιατί απ'οτι είδες την έπαθα εγω. :):thumbup: Σκοπευα να το βάψω για να μην φαίνεται ο εξοπλισμος και τα υλικά αλλα δεν υπάρχει κατάλληλη μπογια... Να ξες οτι τι πλέξι με το τζάμι δεν κολλάει 100% στεγανα, αλλα την δουλεία που θέλουμε θα την κάνει μια χαρα.

Οτι άλλο θες, ρώτα. :)

Σημειωση. Στην δευτερη φωγραφία το πλάτος είναι 29 και όχι 30. Απότι φαίνεται έπρεπει να είναι 28,5 όμως γιατί για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω και βαριεμαι να σκέφτομαι δεν χωραει. Δηλ. το πλάτος της πλατης να είναι 2 φορες το πλατος του τζαμιου που θα χρησιμοποιήσεις + 5 χιλιοστά λιγότερο.

Π.χ. αμα εχεις 7αρι τζάμι και πλάτος ενυδρείου 40 το πλέξι για την 1η (εσωτερική πλατη) πρέπει να είναι 38,1 ή 38 τελοσπάντων.

post-15189-1291921418_thumb.jpg

post-15189-1291921427_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:

Την είσοδο και έξοδο του νερού στο φίλτρο πως θα το φτιάξεις?

Θα κάνεις τρύπες? και από στην έξοδο θα έχεις το σωλήνα της αντλίας?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::)

Την είσοδο και έξοδο του νερού στο φίλτρο πως θα το φτιάξεις?

Θα κάνεις τρύπες?

Εκοψα την πάνω γωνία. Θα είναι και αυτό σαν υπερχείληση ουσιαστικα.

και από στην έξοδο θα έχεις το σωλήνα της αντλίας?

Και απο στην... τι; :) Τι εννοείς; Εδώ σε έχασα....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα την εσωτερική ενίσχυση. (μου το έφεραν δηλαδή) Το θέμα είναι οτι δεν είχε 40αρι (πλατος). Τωρα είναι στα 35 εκ. Πειράζει που είναι 9 εκατοστά πιο κοντό; Κ ο τύπος στο τμήμα ξυλείας είπε στην μητέρα μου οτι δεν θα έχει πρόβημα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...