Jump to content

ασθενεις φυτων


Recommended Posts

Γεια σε ολους θελω να κανω μια ερωτηση, εχω ενα μικρο ενυδρειο 90 λιτρων στο οποιο ολες οι μετρησεις που αφορουν σε αμωνια νιτρωδη και νιτρικα ειναι αψογες επισης το ενυδρειο ειναι "κρυσταλλο" παρ' ολα αυτα ομως σε καποια απο τα (ζωντανα) φυτα μου εχουν διμιουργηθει καποιες τρυπες που σιγα σιγα πολλαπλασιαζονται,το ενυδρειο δεν ειναι καθολου βρομικο ή τοξικο και δεν μπορω να κατααβω που οφείλετε αυτο το φαινομενο :) ,το εχει αντιμετοπισει κανεις;και αν ναι τι κινησεις να κανω;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μας τι φυτά και τι φωτισμό έχεις για να σε βοηθήσουμε! :)

Βάλε και μια φωτο αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα ,λοιπόν μιλάμε για φυτά της οικογένειας Echinodorus grandiflorus ssp.aureus.Τα συμπτώματα άρχισαν από την δεύτερη κιόλας μέρα του φυτέματος, σε αντίθεση με τα Anubias barteri var. caladiifolia τα οποία είναι φυτεμένα από τον ιούλιο και μέχρι τώρα πάνε μια χαρά.Για λίπασμα χρησιμοποιώ ταμπλέτες της jbl(ferrotabs) καθως και υγρό λίπασμα feropol.Επίσης συμπληρώματα της Seachem "organic carbon for the planted aquarium","comprehensive plant supplement".Σε ότι αφορά τον φοτισμό χρησιμοποιώ Τ5 sera plant color precision.Ενώ λοιπόν τα anubias αναπτύσονται ομαλά χωρίς προβλήματα,τα Echinodorus "σπάσανε" από την δεύτερη μέρα.Σε γνωστή αλυσίδα που ασχολείτε και με ενυδρεία μου είπαν ότι φταίει η έληψη ιχνοστοιχείων :) εσείς τί λέτε;Ευχαριστώ πολύ.post-34056-1291820376_thumb.jpgpost-34056-1291820376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η γνωστή αλυσίδα δε ξέρει την τύφλα της :)

έχεις μέσα τίποτα ancistrus;

Link to comment
Share on other sites

Ααα τώρα κατάλαβα :) .Ναι! έχω 1 Plecostomus και 2 μικρα γατόψαρα για τις ακαθαρσίες,λες να ευθύνονται;

Link to comment
Share on other sites

Ααα τώρα κατάλαβα :) .Ναι! έχω 1 Plecostomus και 2 μικρα γατόψαρα για τις ακαθαρσίες,λες να ευθύνονται;

εάν ο πλέκο σου μοιάζει με αυτόν που σου έστειλα στην φωτό είναι σίγουρο... έχουν βίτσιο με τους εχινοδόρους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αααα,κατάλαβα,οπότε τα φυτα είναι καταδικασμένα,σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ααα τώρα κατάλαβα :) .Ναι! έχω 1 Plecostomus και 2 μικρα γατόψαρα για τις ακαθαρσίες,λες να ευθύνονται;

αυτό μη το ξαναπείς γιατί υπάρχουν πολλοί φίλοι των πλέκο εδώ μέσα και θα σε :bowdown:

επίσης να ξέρεις πως δεν τρώνε τις ακαθαρσίες... απλά τα γατόψαρα ανακατεύουν το βυθό ψάχνοντας για τροφή και οι πλέκο είναι οι περισσότεροι φυτοφάγοι και τους αρέσουν οι άλγες (αυτές οι πρασινίλες στα τζάμια) :thumbup:

Τώρα πάμε στο πρόβλημά σου... δοκίμασε πριν κλείσουν τα φώτα να ταϊζεις τροφή ειδική για τα πλέκο (ταμπλέτες) μπας και σου αφήσουν τους εχινόδορους ήσυχους... διαφορετικά ή δίνεις τον πλέκο ή τους εχινοδόρους και βάζεις κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πλέκο είναι σωστά ταϊσμένος από την αρχή δεν θα σε πείραζε τα φυτά προφανώς δεν ήταν καλά ταϊσμένος.

Από την στιγμή όμως που δοκίμασε μια φορά το εχινόδερμο και αρέστηκε ότι και να κάνεις τώρα (και του πουλιού το γάλα να τον δώσεις) ο εχινόδορος είναι καταδικασμένος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...