Jump to content

το πρώτο μου ενυδρείο


yiannis00

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κρύου νερού, Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): juwel rio 125, 81 x 36 x 50 cm

Συνολικά Λίτρα: 125

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: 2 Microsorum pteropus, 1 Cryptocoryne walkerii, 1 Anubias barteri

Ψάρια: 1 κογκολεζος, 1 red cup, 1 common

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: ναι

Πέτρες:οχι

Ξύλα: 1 κορμός στο κέντρο

Υπόστρωμα:ναι

Βυθός: χαλαζίας

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 x High-Lite Light Unit 80 cm, 2 x 28 W

Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες 09:00-21:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: juwel bioflo 3.0

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 x Heater 100 Watt

Λίπανση: όχι

Παροχή CO2: όχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: νυφάδες

Παράμετροι

pH:6,2

Γενική σκληρότητα (GH): -

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): -

Νιτρικά (ΝΟ3): -

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C):22

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 25% κάθε βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: aquatan και bio nitrivec

Τέσσερις μέρες τρέχει, στη αρχή έριξα aquatan kai nitrivec και μετά από 24 ώρες τα ψάρια.

Φωτογραφίες:

post-33386-1291813429_thumb.jpgpost-33386-1291813479_thumb.jpgpost-33386-1291813535_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάριος, πρώτη φορά ασχολούμαι με ενυδρείο, κάνω την παρούσιαση με σκοπό να ακούσω γνώμες, συμβουλές και να έχω μια απολαυστική ενασχόληση με αυτό το υπέροχο χόμπι :)

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω μονο κατα ποσο ειναι στρωμενο το ενυδρειο, κατα τα αλλα μου αρεσει πααρα πολυ! και πολυ καλα λιτρα για τα ψαρια σου! μπραβο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ καλό!! :thumbup:

Την ανούμπια και τα Microsorum pteropus, δεν τα φυτεύουμε γιατί σαπίζουν! Γι' αυτό βγάλτα όσο είναι καιρός πριν σαπίσουν! Να τα δέσεις σε κανα ξύλο! :)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!

καλη επιλογη νομιζω το ενυδρειο σου αλλα υπαρχουν πολλα θεματα στα οποια θα σε βοηθησουν οι εμπειροι της παρεας!

Ενα λαθος αρχικα εχεις κανει με την anubia και με microsorum καθως δεν φυτευονται αλλα δενονται πανω σε πετρες η σε ξυλα.Εαν τα αφησεις φυτεμενα τοτε θα σαπισουν.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε psaroukla και ARI F ιδιαίτερα η ανούμπια δεν είναι στα καλύτερα της, έτσι θα κάνω. Μια έρωτηση πάνω στο χαλίκι στην επιφάνεια πιάνουν ή σε πέτρα;

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε psaroukla και ARI F ιδιαίτερα η ανούμπια δεν είναι στα καλύτερα της, έτσι θα κάνω. Μια έρωτηση πάνω στο χαλίκι στην επιφάνεια πιάνουν ή σε πέτρα;

Μπορεις να τα αφησεις στο βυθο αλλα μονο οι ριζα μεσα ενω ο κορμος να μην ακουμπαει στο χαλικι,καλυτερα ομως με πετονια πανω σε πετρες ή σε ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το microsorum το έχω φυτέψει αλλά όχι πολύ βαθιά, οι ρίζες σχεδόν πετάγονται έξω και ζει και βασιλεύει και όλο μου βγάζει και νέα φυτά! Τις ανούμπιες όμως σε μία πέτρα ή σε ένα ξύλο και είσα μια χαρά. Πάντως θερμοστάτη δεν νομίζω ότι χρειάζονται τα χρυσόψαρα, τσάμπα καις ρεύμα! Πολύ ωραία προσπάθεια και από εμένα (αρχάριος είμαι και εγώ!)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδία έχω παρατηρήσει ότι όταν ταϊζω τα ψαράκια με νυφάδες, τις τραβάει το φίλτρο αρκετά γρήγορα, χωρίς να έχω ρίξει ποσότητα παραπάνω από το κανονικό. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή απλά να σταματάω το φίλτρο την ώρα που τα ταϊζω;;

Link to comment
Share on other sites

απλα ριχνε τις νιφαδες μακρια απο το φιλτρακι,,,,προσεχε μην δινεις πολυ τροφη γιατι τα χρυσοψαρακια σου εχουν ταση να ειναι λαιμαργα,,,,θα σου δειχνουν παντα οτι πεινανε,,,,επισης νομιζω οτι δεν χρειαζεται και ο θερμοστατης,,,,για αρχαριος ειναι πολυ ομορφη η προσπαθεια σου,,,μπραβο,,,,

Link to comment
Share on other sites

εγώ το microsorum το έχω φυτέψει αλλά όχι πολύ βαθιά, οι ρίζες σχεδόν πετάγονται έξω και ζει και βασιλεύει και όλο μου βγάζει και νέα φυτά!

Εννοείται πως θα είναι μια χαρά και έτσι! :thumbup:

Απλά δεν πρέπει να φυτευτεί εντελώς μέσα στο χαλίκι-άμμο.

Επίσης παιδία έχω παρατηρήσει ότι όταν ταϊζω τα ψαράκια με νυφάδες, τις τραβάει το φίλτρο αρκετά γρήγορα, χωρίς να έχω ρίξει ποσότητα παραπάνω από το κανονικό. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή απλά να σταματάω το φίλτρο την ώρα που τα ταϊζω;;

Μπορείς να το κάνεις και αυτό.

Εγώ όταν ταίζω, βουλιάζω την τροφή μέσα στο νερό, ώστε να την βλέπουν και να την τρώνε όλη, χωρίς να μένει στην επιφάνεια και να την ρουφάει το φίλτρο. Και εννοείται τάιζε μακριά από το φίλτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μερικές αλλαγές στο ενυδρείο

post-33386-1292021065_thumb.jpg

το Anubias το έπιασα πάνω στο ξύλο τα Microsorum έχουν μπει επιφανειακά, το ξύλο το έριξα και μπορώ να πω ότι άρεσε περισσοτερο στα ψαράκια μου.

Τώρα σκέφτομαι κάποια στιγμή να βάλω άλλα δύο φυτά πάνω στο ξύλο, έχετε κάτι καλό να προτείνετε;

Θα μου άρεσε κάτι διαφορετικό από αυτά που έχω τώρα για ποικιλία, αλλά αν δεν παίζει δεν πειράζει βάζω και τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδία αυτές τις μέρες σκεύτομαι να βάλω zebra snails στο ενυδρείο μου, ο ένα λόγος γιατί μου αρέσουν και ο δεύτερος να μου καθαρίζουν την άλγη. Εσείς τι λέτε έιναι καλή ίδεα; σύμφωνα πάντα με την περιγραφή και τα λίτρα του ενυδρείου μου. Αν νάι πόσα να βάλω; Από τιμούλες χοντρικά που παίζουν;

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδία αυτές τις μέρες σκεύτομαι να βάλω zebra snails στο ενυδρείο μου, ο ένα λόγος γιατί μου αρέσουν και ο δεύτερος να μου καθαρίζουν την άλγη. Εσείς τι λέτε έιναι καλή ίδεα; σύμφωνα πάντα με την περιγραφή και τα λίτρα του ενυδρείου μου. Αν νάι πόσα να βάλω; Από τιμούλες χοντρικά που παίζουν;

Βάλε όσα θες... Έχεις περιθώριο... ;)

Από τιμές τα έχω δει από 1 ευρώ μέχρι και 3,5.

Ααα και κάτι άλλο τώρα που το παρατήρησα... Το pH 6,2 είναι από τη βρύση???

Link to comment
Share on other sites

Ναι από τη βρύση, βέβαια έχω ένα θεματάκι με τον μετρητή είναι με μια ταμπελίτσα με βεντούζα μέσα στο ενυδρείο, και με δυσκολεύει να καταλάβω την τιμή του ph. Πάντος σύμφωνα με αυτόν τη τιμή του ph είναι 6,2 μπορεί και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...