Jump to content

Το σπάσαμε!!!!Και τώρα;;;;


Crazy_Beaver

Recommended Posts

Παιδια θέλω την βοήθειά σας!!!!!!!

Επειδή εμένα ο θεός όταν με έκανε μετά με μούτζωσε έσπσε το καινούργιο μου ενυδρείο.για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει τα άλλα θέματα για το στήσιμό του είναι ένα trigon 350!!Αφού τέλείωσα το στήσιμο με τις πέτρες κατρακύλισε ένα καταραμένο πετραδάκι, ειλικρινά δεν θα ήταν πάνω απο 5 εκατοστά.Να φανταστήτε ήταν η κορυφή του βουνού που είχα στήσει και πήγε καρφί και έπεσε στους 5 πόντους κενό που έιχα αφήσει ανάμεσα στο dow και το μπροστινό τζάμι!Τα αποτελέσματα τα βλέπεται στις φωτο!Είναι λίγο κουνημένες μιας και ακόμα τρέμω!Από οσο κατέχω και μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή ο μόνος τρόπος για να φτιαχτεί είανι να ξεκοληθεί και να μπεί καινούργιο πάτος!Μπορεί αν κοπεί πάτος σε αυτό το σχήμα;Έχει ξεκολήσει κάποιος juwel;Για το κόστος μιλάμε;Υποάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει με την εγχείρηση ένοείται επί πληρωμή! Σας παρακλώ πείτε μου κάτι καλό γαιτί ειλικρινά θα πα΄ρω φόρα να πηδήξω από το παράθυρο!Αλλά είμαι τόσο γκαντέμης που μένω στον πρώτο την ατυχία μου!

dsc042070.jpg

dsc04212l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά!!!, Ηρέμησε και όλα φτιάχνονται...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προσεχτική ματιά, με η λογική μου λέει ότι το σπάσιμο είναι μεγάλο για να κολλήσεις τζάμι απο επάνω, άσε που το σπάσιμο του κάτω μπορεί να προκαλέσει και σπάσιμο στο νέο τζάμι όταν και αν μεγαλώσουν οι ρωγμές. Το καλύτερο είναι να βγει ο πάτος και να μπει νέος. Θα χρειαστεί έναν τζαμά και το καλύτερο θα ήταν να έχει και εμπειρία από ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ειλικρινά λυπάμαι πολύ!!Και αναρωτιόμουν γιατι καθυστερουσε τοσο το μεγαλο σου Αφρικάνικο.

Ξέρεις και μένα μου έχει συμβεί αρκετές φορές να μου φυγει πετρα(όχι πετραδάκι) στο στησιμο αλλα δεν ειχα πρόβλημα.

Να άλλαξεις πάτο σίγουρα αλλα να κοιτάξεις και αν το ενυδρείο κάθεται καλά πανω στη βάση του!

Link to comment
Share on other sites

Ο πάτος θα αλαχτεί!Δεν νιώθω άνετα με οποιαδ΄ηποτε άλλη πατέντα!

Λυπαμαι και εγω φιλε μου.H καλυτερη λυση ειναι να αλλαχτει ο πατος.Να ελεχτει και το τζαμι που ερχεται σε επαφη με το σημειο του σπασιματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σήμερα επιτέλους κολλήθηκε ο νέος πάτος στον οποί και έγινε τρύπα για σωλήνα Φ40 για να μπορεί στο μέλλον να φτιαχτεί υπερχείλιση εύκολα.

Γενικά τα χέρια μου ποιάνουν αλλά επειδή έχω χορτάσει γκαντεμιά αυτό το καιρό επιστρατεύθηκε και ο φίλος και συνχομπίστας Γιώργος ( Viciouscircle ) που την έχει την εμπειρία του.

Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι ο παλιός ο πάτος ήταν κολλημένος σχεδόν τζάμι με τζάμι ορίστε και μία φώτο που το ψιλοδείχνει

dsc04266d.jpg

Αφού ξύστηκε όλη η σιλικόνη και μετά γυαλοχαρτίστηκε

dsc04265cg.jpg

Είμαστε έτοιμοι να κολλήσουμε αφού πρώτα καθαρίσουμε πολύ καλά τα σημεία επαφής

dsc04269d.jpg

Ο Γιώργος βάζει την σιλικόνη

dsc04270z.jpg

και είμαστε έτοιμη για να τον κάτσουμε τον πάτο

dsc04271v.jpg

Αφού πρώτα βάλουμε τους ειδικούς αποστάτες

dsc04272w.jpg

Ο Γιώργος βάζει τις τελευταίες πινελιές πριν να τραβήξουμε τις ταινίες!

dsc04273q.jpg

και ο πάτος πάνω

dsc04274e.jpg

Άντε τώρα 5 μερούλες υπομονή για να ξαναστήσουμε!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Kαθε εμποδιο σε καλο δεν λενε ???

Super εγινε και με προοπτικη για σαμπ!!!

Με το καλο να το γεμισεις!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο!!! απο μενα, στον φιλο και συνχομπιστα Viciouscircle για το κουραγιο που ειχε να αναλαβει ενα τετοιο δυσκολο εγχειρημα, και επισης σε εσενα για την υπομονη και το κουραγιο ννα μην το βαλεις κατω...

Καλη συνεχεια και προσοχη απο δω και περα με τα πετραδακια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα γίνει.Μπράβο σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια και στους δυο.

Να ρωτησω, γιατι βαλατε αποστατη? Μετα βγηκε τελειως πριν στεγνωσει η σιλικονη?

Για να μαθουμε και εμεις.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Μπραβο παιδια και στους δυο.

Να ρωτησω, γιατι βαλατε αποστατη? Μετα βγηκε τελειως πριν στεγνωσει η σιλικονη?

Για να μαθουμε και εμεις.....

Οι αποστάτες μπήκανε γιατί δεν μπορούσαμε να αφήσουμε πάνω τον πάτο εύκολα και δεν θέλαμε να πέσει με πίεση και να ξεράσει όλη την σιλικόνη.Με το που κάθισε το τζάμι τις βγάλαμε και αμέσως γέμισε το κενό.

Ακόμε ξέχασα να πώ τι βρήκαμε μέσα στην σιλικόνη.Αυτά τα σιλικονούχα που πουλιούνται στα σούπερ μάρκετ για να βάζεις στο τζάμι που έχεις πάνω σε τραπεζάκια και τέτοια.!!!Τελικά ακόμα και οι μεγάλες εταιρίες ευρεσιτεχνίες κάνουνε!! ;)B)

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Ωραιως. Αυτο δεν το ηξερα....

;)

Link to comment
Share on other sites

πρωτη μουρη ο γιωργαρος! ετσι να αλληλοβοηθιομαστε. μπραβο παιδες. οταν ειμαι ετοιμος να στησω το δικο μου DIY θα επικαλεστω βοηθεια απο το φοβερο μας φορουμ.(ο καιρος γαρ εγγυς!)

Link to comment
Share on other sites

πρωτη μουρη ο γιωργαρος! ετσι να αλληλοβοηθιομαστε. μπραβο παιδες. οταν ειμαι ετοιμος να στησω το δικο μου DIY θα επικαλεστω βοηθεια απο το φοβερο μας φορουμ.(ο καιρος γαρ εγγυς!)

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...