Jump to content

Προσομοιωση Ανατολής/Δύσης ...


Africanos

Recommended Posts

Μετα απο πολυ αγωνα εχω 4 λαμπες στο ενυδρειο μου!!! οι 2 συνδεδεμενες με ενα ηλ. μπαλλαστ dimmable OSRAM με εξoδους DALI.

Και τωρα η ερωτηση !!! υπαρχει controller για (σταδιακή) προσομοιωση Ανατολής/Δύσης ???

οσο ψαχνω βρισκω μονο για 1-10 Vdc.

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ανάποδα ξεκίνησες με το θέμα ανατολής-δύσης,,,

Δεν ξέρω αν θα σου κάνει δουλειά ο controller που ψάχνεις (αν τον βρεις κιόλας).

Αυτός που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και κάνει πολύ καλά τη δουλεία του, είναι της AquaLight, με καλή τιμή.. και αξιόπιστος,... αλλά συνεργάζεται ΜΟΝΟ με έναν συγκεκριμένο dimmable ballast της Tridonic.

Link to comment
Share on other sites

πες μας τιμη για τον controler ή καποιο λινκ.. εχω 2 τ5 με ηλεκρονικο μετ/στη της Tridonic. τον 2χ54 watt. κανει αυτος o controller?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις της Tridonic dimmable balast τότε είσαι έτοιμος !!!

Με τον DSI Timer της AquaLight που είναι συμβατά μεταξύ τους κάνουν πολύ ωραία δουλειά.

Μέσα στο ΑΖ έχει γίνει ανακοίνωση από κατάστημα για τον DSI-Timer

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια γρηγορη αναζητηση και ειδα πως κοστιζει καπου στα 180 με 200 ευρο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που λες είναι για τη νέα σειρά.. την ψηφιακή, η παλιά (αναλογική) σειρά εδώ πωλείται 45 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που λες είναι για τη νέα σειρά.. την ψηφιακή, η παλιά (αναλογική) σειρά εδώ πωλείται 45 ευρώ

Τελικα ξερουμε κατι που να λειτουργει με DALI ???

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξερουμε κατι που να λειτουργει με DALI ???

δε θέλω να σε ξενερώσω αλλά με ποια λογική έβαλες Dali;

Το σύστημα Dali δουλεύει απλά με ένα κουμπί που το πατάς για να ντιμάρεις και τίποτα άλλο... δεν υπάρχει ελεγκτής από όσο ξέρω για κάτι τέτοιο γιατί το Dali δε δίνει καμία "πληροφορία" στον ελεγκτή για το "τι κάνει" ή "το που είναι" :)

Μακάρι να κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες, έτσι μου είπε και μένα ο ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός, ότι το πρότυπο DALI είναι μεν dimmable αλλά μόνο για χειροκίνητη λειτουργία.. με κάποιον συγκεκριμένο ροοστάτη

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να σε ξενερώσω αλλά με ποια λογική έβαλες Dali;

Το σύστημα Dali δουλεύει απλά με ένα κουμπί που το πατάς για να ντιμάρεις και τίποτα άλλο... δεν υπάρχει ελεγκτής από όσο ξέρω για κάτι τέτοιο γιατί το Dali δε δίνει καμία "πληροφορία" στον ελεγκτή για το "τι κάνει" ή "το που είναι" :)

Μακάρι να κάνω λάθος...

Οταν το αγοραζα ο πωλητης μου ειπε οτι σαν τεχνολογια ειναι ανωτερη απο το 0-10 και γι αυτο το πηρα σκεπτομενος οτι θα εχει δυνητικα περισσοτερες λειτουργιες... :thumbup::)

Αυτο που λες οτι δεν κανει τιποτα ( απλά με ένα κουμπί που το πατάς για να ντιμάρεις και τίποτα άλλο) .... δεν εχει λογική... το ντιμαμπλ μπαλλαστ μια λειτουργια κανει (dimming) ο ελεγκτης ειναι αυτος που στελνει στο μπαλλαστ ποσο και μεχρι που να dimmαρει... και ποτε να σταματησει.. ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω... το DALI ειναι απλα το προτυπο επικοινωνιας... σα να λεμε γλωσσα προγραμματισμου c++ ... τα αν εχουν βγει ελεγκτες σε αυτο το προτυπο για την δουλεια που το θελουμε ειναι το θεμα....

Και αφου πετυχα να εχω 4 λαμπες που ηταν και ο στοχος ...μετα αρχισα να ψαχνω το θεμα dimming...

αν δεν κανει το μπαλλαστ και δεν υπαρχει κανενας τροπος να λειτουργησει και για ανατολη/δυση τοτε η θα προσπαθησω να το αλλαξω ή στο μελλον θα παρω αλλο...

αλλα το ψαχνω ... μπας και υπαρχει κατι... :bowdown::bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το παρακατω κειμενο πρεπει να υπαρχουν ελεγκτες για οτι μπορει να φανταστει κανεις... λεει οτι οι ελεγκτες μπορουν να προγραμματιστουν με lighting scene values, fading time .....

DALI is an acronym and stands for “Digital Addressable Lighting Interface“. It is an international standard that guarantees the exchangeability of dimmable ballasts from different manufacturers. The DALI-interface has been described in the fluorescent lamp ballast standard IEC 60929 under Annex E.

Features available when installing DALI ballasts are:

+ Simple wiring of control lines (no group formation, no polarity).

+ Control of individual ballasts or groups is possible.

+ A simultaneous control of all ballasts is possible at any time.

+ Ballasts status messages (lamp fault ....).

+ Automatic search of ballasts.

+ Automatic and simultaneous dimming of all ballasts when selecting a scene.

+ Logarithmic dimming behavior – matching the eye’s sensitivity

+ System with assigned intelligence (every unit contains amongst other things the following data: individual address, group assignment, lighting scene values, fading time ....).

+ Operational tolerances of lamps can be stored as default values (for example for the purpose of energy savings maximum values can be set)

+ Fading: adjustment of dimming speed

+ Options for emergency lighting can be chosen (selection of specific ballasts, dimming level)

+ No need to switch on/off the external relay for the mains voltage (this is done by internal electronic components)

DALI has been defined for:

+ a maximum of 64 single ballasts (individual addresses)

+ a maximum of 16 groups (group addresses)

+ a maximum of 16 scenes (scene light values)

Each ballast stores its own set of parameters:

+ Individual addresses

+ Group assignments

+ Light scene values

+ Fading times

+ Emergency lighting level (System Failure Level)

+ Power On Level

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αγοραζα ο πωλητης μου ειπε οτι σαν τεχνολογια ειναι ανωτερη απο το 0-10 και γι αυτο το πηρα σκεπτομενος οτι θα εχει δυνητικα περισσοτερες λειτουργιες... :thumbup::)

Αυτο που λες οτι δεν κανει τιποτα ( απλά με ένα κουμπί που το πατάς για να ντιμάρεις και τίποτα άλλο) .... δεν εχει λογική... το ντιμαμπλ μπαλλαστ μια λειτουργια κανει (dimming) ο ελεγκτης ειναι αυτος που στελνει στο μπαλλαστ ποσο και μεχρι που να dimmαρει... και ποτε να σταματησει.. ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω... το DALI ειναι απλα το προτυπο επικοινωνιας... σα να λεμε γλωσσα προγραμματισμου c++ ... τα αν εχουν βγει ελεγκτες σε αυτο το προτυπο για την δουλεια που το θελουμε ειναι το θεμα....

Και αφου πετυχα να εχω 4 λαμπες που ηταν και ο στοχος ...μετα αρχισα να ψαχνω το θεμα dimming...

αν δεν κανει το μπαλλαστ και δεν υπαρχει κανενας τροπος να λειτουργησει και για ανατολη/δυση τοτε η θα προσπαθησω να το αλλαξω ή στο μελλον θα παρω αλλο...

αλλα το ψαχνω ... μπας και υπαρχει κατι... :bowdown::bowdown::bowdown:

Να το πω πιο χοντρά... Το Dali είναι απλά ένα κουμπί που το πατάς. Δεν δίνει καμία πληροφορία προς τα έξω για να μπορεί να το χειριστεί ένας μικρο-ελεγκτής. Ακόμα και να προγραμματίσεις εσύ έναν για μόνο αυτή τη δουλειά (γιατί έτοιμος δεν υπάρχει) δε θα δουλεύει σωστά γιατί δε θα έχει σημείο αναφοράς... Παράδειγμα: έστω ότι προγραμματίζεις τον μικρο-ελεγκτή κάθε τάδε ώρα να πατάει το κουμπί τάδε φορές ώστε να έχεις προσομοίωση ανατολής δύσης. Σε ενδεχομενη διακοπή ρεύματος ο ελεγκτής θα κάνει restart και θα χάσει τη μπάλα γιατί δε θα ξέρει το Dali σε τι φάση βρίσκεται (το οποίο σε διακοπή κρατάει σε memory την κατάστασή του.

Για να μην μπερδεύεσαι πας και το αλλάζεις όσο είναι νωρίς με ένα tridonic ή ένα 0-10V. Το Dali δεν είναι κάτι ανώτερο ή πιο καινούργιο... είναι κάτι το διαφορετικό απλά για άλλη δουλειά.. αλλιώς τα 0-10v θα είχαν καταργηθεί :)

Link to comment
Share on other sites

...και άντε καλά όλα αυτά, αλλά οι/ο ελεγκτής για όλα αυτά υπάρχει στην ελληνική αγορά ? και αν υπάρχει πόσο έχει?

Link to comment
Share on other sites

Να το πω πιο χοντρά... Το Dali είναι απλά ένα κουμπί που το πατάς. Δεν δίνει καμία πληροφορία προς τα έξω για να μπορεί να το χειριστεί ένας μικρο-ελεγκτής. Ακόμα και να προγραμματίσεις εσύ έναν για μόνο αυτή τη δουλειά (γιατί έτοιμος δεν υπάρχει) δε θα δουλεύει σωστά γιατί δε θα έχει σημείο αναφοράς... Παράδειγμα: έστω ότι προγραμματίζεις τον μικρο-ελεγκτή κάθε τάδε ώρα να πατάει το κουμπί τάδε φορές ώστε να έχεις προσομοίωση ανατολής δύσης. Σε ενδεχομενη διακοπή ρεύματος ο ελεγκτής θα κάνει restart και θα χάσει τη μπάλα γιατί δε θα ξέρει το Dali σε τι φάση βρίσκεται (το οποίο σε διακοπή κρατάει σε memory την κατάστασή του.

Για να μην μπερδεύεσαι πας και το αλλάζεις όσο είναι νωρίς με ένα tridonic ή ένα 0-10V. Το Dali δεν είναι κάτι ανώτερο ή πιο καινούργιο... είναι κάτι το διαφορετικό απλά για άλλη δουλειά.. αλλιώς τα 0-10v θα είχαν καταργηθεί :bowdown:

Κοιτα δεν ξερω αν αυτα που γραφεις τα ξερεις εμπειρικα ή εισαι ηλεκτρολογος εγω απο χθες που το ψαχνω εχω βρει ελεγκτες που κανουν την δουλεια που θελουμε πχ

http://www.loytec.com/index.php?option=com...&Itemid=151

Γραφει καπου ......L-DALI does not necessarily need to be connected to a CEA-709 network. The built-in Constant Light Controller in combination with the supported automation functions (alarming, scheduling, trending) allow to use the L-DALI controller also as a stand-alone device in a DALI network.The trending capability includes a periodical or event-driven logging of values with time stamps. Logged events and trend data are stored on the L-DALI device and can be exported with CSV files from the device via an FTP connection.

και Profiles εχει οποτε του λες ποτε να ανοιξει τι dimming να κανει και ποσο fading και ποτε να κανει το αντιστροφο.. οσο για την μνημη αυτη βρισκεται στον κοντρολερ και δεν χανεται σε ενδεχομενη διακοπη...οποτε μαλλον κατι δεν συναδει με αυτα που λες... τωρα το θεμα ειναι το κοστος... θα μαθω και θα ενημερωσω... παντως σε καθε περιπτωση το προτυπο DALI ειναι και πιο συγχρονο και ψηφιακο και τελειως πιο επαγγελματικο απο το παλιο αναλογικό ...το οποιο συντομα θα καταργηθει... :):thumbup::)

Τωρα αν το κοστος ειναι απαγορευτικο τοτε μαλλον θα πρεπει να παω στο αναλογικο αν βεβαια μπορω να βρω ακομα το παλιο αναλογικο ελεγκτη των 50€ γιατι εχει καταργηθει ..... οποτε παλι παμε σε 200€ !!!

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και το εξής έτσι πληροφοριακά.. ότι το Ballast της Tridonic έχει επαφές ώστε να συνδεθεί φωτο-αισθητήρας ο οποίος αναλαμβάνει την αυξομείωση του φωτισμού σύμφωνα με τον φωτισμό του περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...