Jump to content

Μονομάχος με Γκάπυ !


aka68

Recommended Posts

Εχω ένα θηλυκο Γκάπυ σε 21 λιτρο με εσωτερικό φίλτρο, 260 λ/ω, μπορεί να συμβιώση με μονομάχο και τι φύλλο να είναι !

Link to comment
Share on other sites

προφανως οχι με αρσενικο μονομαχο,με θηλυκο εχει περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης αλλα και παλι θα το ρισκαρεις

Link to comment
Share on other sites

Η συμβίωση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πρώτον και κύριον από τον χαρακτήρα του μονομάχου (αρσενικού ή θηλυκού), επίσης από τη διαρρύθμιση του ενυδρείου, από το ποιο είδος μονομάχου είναι σε περίπτωση που μιλάμε για αρσενικό (παίζει ρόλο το τι πτερύγια έχει και το κατά πόσο γρήγορο είναι το ψάρι σε περίπτωση που θέλει να κυνηγήσει το γκαπάκι)... Παίζει ρόλο η τροφή που δίνεις, οι συνθήκες διαβίωσης... Είναι πολλά...

Δεν είναι πλήρως και ρητά απαγορευτικός συνδυασμός, αλλά δεν είναι και ο ιδανικότερος.

Link to comment
Share on other sites

Σε 21 λίτρα δε θα πρότεινα τέτοια συμβίωση όσο κι αν υπήρχε η δυνατότητα.Άσχετα με το αν το Guppy θα επιζούσε,μόνο και μόνο το στρεσάρισμα που θα δεχόταν,δε θα ήταν και ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα ενυδρείο (120lt) και εχω μέσα και μονομάχους και Guppi. Δεν ειναι και το καλυτερο η συμβίωση τους.

Μεχρι τωρα ο μονομάχος εχει επιτεθεί στα μικρότερα Guppi και τους εχει φάει την ουρά. Τα 3 μεγαλύτερα Guppi που επιβίωσαν, προς το παρόν ειναι μια χαρά αλλα μου εχει δημιουργηθεί ενα πρόβλημα με τα μικρά που γεννιούνται τα οποια δεν τολμάω να τα βάλω στο ενυδρείο με τον μονομάχο μέσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...