Jump to content

Ιδεα ψυξης με Peltier


gante

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους απο τον χθεσινο καφε του Aquazone εχω μπει στον πειρασμο να φτιαξω ενα συστημα ψυξης με πελτιερ. Παραθετω ενα σχεδιο (προχειρο) της ιδεας μου.

post-15895-1292158657_thumb.jpg

Στο σχεδιο βλεπουμε το ενυδρειο το σαμπ και τον θαλαμο ψυξης με τον πελτιερ στο καπακι του οπου στην πλευρα που βγαζει θερμοκρασια βαζουμε ενα ανεμιστηρα για να διωχνει τον ζεστο αερα και την πλευρα της ψυξης την προζαρμοζουμε με μια τρυπα μεσα στον χορο( πανω απο την σταθμη του νερου) και αφηνουμε εξω την ζεστη πλευρα με τον ανεμιστηρα.

Η εισαγωγη του νερου στον θαλαμο ειναι χαμηλα και η εξαγωγη ποιο ψηλα ωστε να εχουμε μια μικρη καθηστερηση της ροης του νερου για να ψυχεται καλυτερα. Στον πελτιερ προσαρμοζουμε και εναν Controler θερμοκρασιας για την εκκινηση του.

Για ψυκτικο θαλαμο θα χρησ/σω ενα μικρο ψυγειο παγου πλαστικο.

Δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει αλλα πιστευω οτι αξιζει να το προσπαθησω.

Θα ηθελα την γνωμη σας για την ολη κατασκευη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα.Θα πρότεινα άμεση επαφή με το νερό χρησιμοποιώντας μονωμένη ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

εάν το κάνεις για να ασχοληθείς με κάτι πολύ καλά κάνεις :)

απλά να σου πω με τι μικρή εμπειρία που έχω σε κάτι που είχα φτιάξει ότι σε βάθος χρόνου δε συμφέρει με τίποτα τέτοια κίνηση (με τα peltier) γιατί καίνε τρελό ρεύμα :)

Φιλικά... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε warhawk όλα είναι σχετικά.Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ενυδρείο του φίλου είναι 35 λίτρα θαλασσινό.

Το πρόβλημα με την εξάτμιση καθιστά τη χρήση Peltier μια κατα τη γνώμη μου ιδανική λύση.

Από πλευράς κατανάλωσης ποια είναι η γνώμη σου γι' αυτά τα λίτρα;

Φίλε gante θα ήθελα να μας αναφέρεις και τη μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος στο χώρο που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε warhawk όλα είναι σχετικά.Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ενυδρείο του φίλου είναι 35 λίτρα θαλασσινό.

Το πρόβλημα με την εξάτμιση καθιστά τη χρήση Peltier μια κατα τη γνώμη μου ιδανική λύση.

Από πλευράς κατανάλωσης ποια είναι η γνώμη σου γι' αυτά τα λίτρα;

Φίλε gante θα ήθελα να μας αναφέρεις και τη μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος στο χώρο που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο.

νόμιζα ότι θα είναι κάποιο από τα 100+ λίτρων που ήδη διαθέτει και γιαυτό ήμουν τόσο κατηγορηματικός :)

σε αυτά τα λίτρα μένει να μας πει όπως πολύ σωστά τον ρώτησες τη max θερμοκρασία περιβάλλοντος. Επίσης να συμπληρώσω ότι θα πρέπει να ξέρουμε και τι συσκευές θα ανεβάζουν τη θερμοκρασία του νερού (φώτα-αντλίες-σκίμμερ-για τα φώτα πιο πολύ είναι η ερώτηση) για να τα βάλουμε όλα κάτω, υπολογίζοντας στο περίπου και τι απόδοση θα έχει ο τρόπος απαγωγής της θερμοκρασίας του πελτιέρ για να δούμε εάν συμφέρει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Μας πρόλαβαν άλλοι... http://www.novatecproducts.com/iceprobe.htm :thumbup:

Συνεχίζουμε όμως... :)

Link to comment
Share on other sites

Μας πρόλαβαν άλλοι... http://www.novatecproducts.com/iceprobe.htm :thumbup:

Συνεχίζουμε όμως... :)

η καλύτερη δυνατή υλοποίηση κατά τη γνώμη μου! Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι αρκετά τα 50 watt. Πάντως με ένα πρόχειρο υπολογισμό που είχα κάνει παλιά για νορμάλ καταστάσεις είναι αρκετά 1 watt peltier ανά λίτρο οπότε λογικά θα τον καλύπτει το φίλο μας :)

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα λίτρα μένει να μας πει όπως πολύ σωστά τον ρώτησες τη max θερμοκρασία περιβάλλοντος. Επίσης να συμπληρώσω ότι θα πρέπει να ξέρουμε και τι συσκευές θα ανεβάζουν τη θερμοκρασία του νερού (φώτα-αντλίες-σκίμμερ-για τα φώτα πιο πολύ είναι η ερώτηση) για να τα βάλουμε όλα κάτω, υπολογίζοντας στο περίπου και τι απόδοση θα έχει ο τρόπος απαγωγής της θερμοκρασίας του πελτιέρ για να δούμε εάν συμφέρει :)

Καλησπερα το ενυδρειο θα ειναι 30 λιτρα καθαρα + το sub αλλα 30 λιτρα, το φωτιστικο εχει μια pl λαμπα δεν γραφει watt αλλα δεν βγαζει πολυ θερμοκρασια, απο αντλια μια επιστροφης περιπου 750 λιτρα/ωρα και σκιμμερ ενα nano ή της Boyu ή το TMC v2 120.

Απο θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν την ξερω αλλα θα ειναι αρκετη λογο οτι μενω σε ρετιρε χωρις καμια μεσοτοιχια οποτε το καλοκαιρι θα ειναι ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πας στα 60 λίτρα νερό περίπου.Εγώ μένω σε ρετιρέ 5ου ορόφου και η μέγιστη θερμοκρασία το καλοκαίρι που μας πέρασε ήταν 33,5°C σε ενυδρείο. (Χωρίς ψάρια εννοείται...)

Link to comment
Share on other sites

οπότε να υπολογίζεις ένα κλασσικό πελτιερ των 90 watt για τα "πειράματά" σου :)

Link to comment
Share on other sites

Με την τροφοδοσία θα έχεις ένα θέμα,καθώς χρειάζεται τροφοδοτικό 12V στα 10Α περίπου.

Μην κοιτάξεις τιμές στην Ελλάδα... :)

Link to comment
Share on other sites

Με την τροφοδοσία θα έχεις ένα θέμα,καθώς χρειάζεται τροφοδοτικό 12V στα 10Α περίπου.

Μην κοιτάξεις τιμές στην Ελλάδα... :)

μπορεί να ακολουθήσει την κλασσική Ελληνική λύση όμως --> παλμοτροφοδοτικό (AKA τροφοδοτικό PC) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ακολουθήσει την κλασσική Ελληνική λύση όμως --> παλμοτροφοδοτικό (AKA τροφοδοτικό PC) :thumbup:

++++++++++ 1000!! :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ακολουθήσει την κλασσική Ελληνική λύση όμως --> παλμοτροφοδοτικό (AKA τροφοδοτικό PC) :)

To έχεις δοκιμάσει;Έχει σταθερή απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

To έχεις δοκιμάσει;Έχει σταθερή απόδοση;

μη σου πω ότι είναι και καλύτερο... σταθερή τάση χωρίς θόρυβο κτλ κτλ (βέβαια εδώ δε μας νοιάζει κάτι τέτοιο)

Μοναδικό μειονέκτημα ο χρόνος ζωής των παλμοτροφοδοτικών σε σχέση με των τροφοδοτικών με μετασχηματιστή :)

Link to comment
Share on other sites

Γι 'αυτό ρώτησα.Αν είναι κάθε χρόνο να το αλλάζεις δε συμφέρει.Από Ebay κοστίζει γύρω στα 20-25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Γι 'αυτό ρώτησα.Αν είναι κάθε χρόνο να το αλλάζεις δε συμφέρει.Από Ebay κοστίζει γύρω στα 20-25 ευρώ.

όχι δε μιλάμε για χρόνο... του δίνω ζωή κάπου στα 5 χρονάκια! Έτσι και αλλιώς δε θα είναι υπό φορτίο 24/7.

Ποιο κοστίζει 20-25 ευρώ στο ebay;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...