Jump to content

Κατασκευή Diy ξύλινου καπακιού.


Vaggelis78

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Βγαίνω σε άδεια για 20 μέρες από την επόμενη Δευτέρα και επειδή με τρώει ο κ...λος μου, στα πλαίσια μιας αναβάθμισης φωτισμού που θα κάνω, πρέπει να κατασκευάσω ένα νέο καπάκι.

Στην ουσία θα είναι σχεδόν ίδιο με το μαμά, αλλά θα είναι ξύλινο και στον κερδισμένο χώρο του μαμά φωτιστικού(το νέο φωτιστικό θα έχει εξωτερικά μπάλαστ) θα μπορέσω να βάλω άλλες 2 λάμπες.

Οι διαστάσεις είναι 120χ45 πανοραμικό.

Σκέφτηκα για κόντρα πλακέ θαλάσσης. Σε τι πάχος? 1,2? ή 1,5?

Υπάρχει κάποιος στα περίχωρα του Πειραιά ο οποίος να του πάω το μπροστινό φλάπ με την κούρμπα, ώστε να μου κόψει ένα ίδιο κομμάτι? Ή να βγω με το φλάπ παραμάσχαλα και να ψάχνω?

Υπάρχει μια σέγα στην αποθήκη, αλλά λέω να την αφήσω για εσχάτη λύση :)

Ποια πρέπει να είναι η προετοιμασία του για την βαφή? Και με τι υλικά? Αν έχετε δοκιμάσει κάποιο με καλά αποτελέσματα, θα μου φαινόταν χρήσιμο.

Μεντεσέδες, χερούλια, λαβές, πορτάκια, υλικά στερέωσης κτλ, θα δοκιμάσω την τύχη μου στα είδη σκαφών στον Πειραιά, όλο και κάτι θα βρω σε ανοξείδωτο. Αν έχετε κάτι, δεκτό.

Αν μου διαφεύγει κάτι ή πρέπει να προσέξω κάτι, είμαι όλος αυτιά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλα για τους μεντεσέδες και τα λοιπά αλλα μπορείς να βρείς πλαστικούς μεντεσέδες και βίδες κτλπ που δεν θα σκουριάζουν.

Για τα υπόλοιπα, όταν μάθεις πες μου κ εμένα γιατί θέλω και εγώ να κάνω το ίδιο πράγμα!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

εφοσον θα βρεχεται μονιμα ψηφιζω ξυλο και απο πανω πολυστερα. μετα βαφεις με μπογια σκαφων. εξαρτηματα ανοξειδωτα. αν κανεις και καμια βολτα απο περαμα μερια ολο και κανα ναυπηγειο θα βρεις με λιγο πανι και πολυεστερα να βρισκεται θα σου κοστισει σχεδον τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βόλτα που έκανα στα χρωματοπωλεία, όλοι μα όλοι, μου είπαν πρώτα 2 χέρια βελατούρα νερού και μετά 2 χέρια βερνίκι νερού.

Στέγνωμα για καμιά βδομάδα ώστε να φύγουν τελείως οι μυρωδιές και τέλος.

Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι μου το εφτιαξα με κοντρα πλακέ θαλάσσης 0,8 cm παχος (120μ x 40π).

Βιδωσα 2 προφιλ αλουμινιου κατα μηκος, για να μην λυγίσει (βάρος από λαμπες)

Το είχα περάσει 2 χέρια βερνίκι θαλάσσης, 1 χέρι μαυρο σπρευ και 1 χέρι πάλι βερνικι θαλασσης.

Τρεχει 6 μηνες, δεν έχω καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έβγαλε λίγο ήλιο, πήραν φωτιά τα εργαλεία ;)

Μετά από κοψίματα, πλανίσματα, τριψίματα, μια δεύτερη επίσκεψη στο ξυλέμπορα για αγορά δεύτερου ξύλου(το πρώτο το σακάτεψα), το σχέδιο προχωρά γοργά.

20101217190900.th.jpg

Μεντεσέδες, βίδες κτλ θα ρίξω μια ματιά από αύριο.

Για βάψιμο, όλο και πιο πολύ κλείνω στην ιδέα, εσωτερικά να μείνει ως έχει και το πάνω μέρος ή να περαστεί με ένα απλό χρώμα ξύλου ή αυτοκόλλητο.

Συν οτι το κόστος αγοράς χρωμάτων είναι υπερβολικά μεγάλο(για το εγχείρημα) και κανείς δεν σου διασφαλίζει οτι α)δεν θα σαπίσει και β) οτι είναι safe για τα ψάρια.

Οπότε καλύτερα να μείνει ως έχει και σε 2-3 χρόνια να ξαναφτιάξω ένα καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Για βάψιμο, όλο και πιο πολύ κλείνω στην ιδέα, εσωτερικά να μείνει ως έχει και το πάνω μέρος ή να περαστεί με ένα απλό χρώμα ξύλου ή αυτοκόλλητο.

Συν οτι το κόστος αγοράς χρωμάτων είναι υπερβολικά μεγάλο(για το εγχείρημα) και κανείς δεν σου διασφαλίζει οτι α)δεν θα σαπίσει και β) οτι είναι safe για τα ψάρια.

Οπότε καλύτερα να μείνει ως έχει και σε 2-3 χρόνια να ξαναφτιάξω ένα καπάκι

Φίλε βαγγελη σε μια εβδομάδα θα σου εχει μαυρίσει εσωτερικά εάν το αφήσεις άβαφτο τουλάχιστον περνά το ένα λάδι ώστε να μην ρουφά την υγρασία

Και βερνίκι θα έλεγα

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνης είναι να το πας σε ξυλουργείο να πρεσάρουν φορμάικα και ίσως αντέξει λίγο παραπάνω ;)B)B)

Έγινε επεξεργασία - pavlos t
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έβγαλε λίγο ήλιο, πήραν φωτιά τα εργαλεία ;)

Μετά από κοψίματα, πλανίσματα, τριψίματα, μια δεύτερη επίσκεψη στο ξυλέμπορα για αγορά δεύτερου ξύλου(το πρώτο το σακάτεψα), το σχέδιο προχωρά γοργά.

20101217190900.th.jpg

Μεντεσέδες, βίδες κτλ θα ρίξω μια ματιά από αύριο.

Για βάψιμο, όλο και πιο πολύ κλείνω στην ιδέα, εσωτερικά να μείνει ως έχει και το πάνω μέρος ή να περαστεί με ένα απλό χρώμα ξύλου ή αυτοκόλλητο.

Συν οτι το κόστος αγοράς χρωμάτων είναι υπερβολικά μεγάλο(για το εγχείρημα) και κανείς δεν σου διασφαλίζει οτι α)δεν θα σαπίσει και β) οτι είναι safe για τα ψάρια.

Οπότε καλύτερα να μείνει ως έχει και σε 2-3 χρόνια να ξαναφτιάξω ένα καπάκι.

το 99% τον προϊόντων ξυλείας χρησιμοποιεί ουρία φορμαλδεΰδη ως κόλλα... ψάξε λίγο στο ίνετ να δεις τι είναι αυτό που είπα και είμαι σίγουρος πως δε θα το αφήσεις έτσι B)

Link to comment
Share on other sites

το 99% τον προϊόντων ξυλείας χρησιμοποιεί ουρία φορμαλδεΰδη ως κόλλα... ψάξε λίγο στο ίνετ να δεις τι είναι αυτό που είπα και είμαι σίγουρος πως δε θα το αφήσεις έτσι ;)

Ρε αδερφέ, τι μας είπες τώρα???

Πολύ πρόχειρα κάνω ένα copy/paste :

Με την πάροδο του χρόνου, η φορμαλδεΰδη εκλύεται στο περιβάλλον και μπορεί να προκαλέσει το λεγόμενο «σύνδρομο του άρρωστου κτιρίου», δηλαδή μια σειρά από δυσμενείς επιπτώσεις, όπως αναπνευστική δυσχέρεια, κινητική αταξία και δερματίτιδες, ενώ θα πρέπει να σημειώσουμε πως η φορμαλδεΰδη έχει ταξινομηθεί ως πιθανώς καρκινογόνος ουσία για τον άνθρωπο».

Οπότε πάμε πίσω ένα βήμα και ξανά στην αναζήτηση βαφής.

Προτάσεις? Κατεύθυνση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφέ, τι μας είπες τώρα???

Πολύ πρόχειρα κάνω ένα copy/paste :

Οπότε πάμε πίσω ένα βήμα και ξανά στην αναζήτηση βαφής.

Προτάσεις? Κατεύθυνση?

Αυτά που δε λέει κανένας ;)

Με τι να το βάψεις πάντως δεν ξέρω B)

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι εκανα και εγω το ιδιο εγχηρημα.αυτο που με δυσκολεψε πολυ ηταν να βρω κατι να το βερνικωσω που να ειναι σωστο για το ενυδρειο.ακουσα για το βερβικι θαλασσης,αν δεις τη συσκευασια του λεει πολυ τοξικο για τους υδροβιους οργανισμους.βρηκα ενα οικολογικο βερνικι νερου με πιστοποιητικα και μετα απο πολυ ψαξιμο το θεωρισα καταλληλο,δε κοστιζει πολλα.(αν θες πμ να πω τη μαρκα του).εβαλα και μεντεσεδακια ανοξειδοτα και ειναι μια χαρα.

το ξυλο το εξισα πρωτα και μετα το περασα 2-3 χερια.μιση εβδομαδα τα ξυλα τα αφησα αμονταριστα και ακομα τοσο μεχρι να μπει πανω στο ενυδρειο.ειναι καλο να βερνικωθουν οταν θα εχουν γινει ολες οι τρυπες ή οι εγκοπες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου ένα πμ με τα στοιχεία του βερνικιού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, βερνίκι μονωτικό 1 χέρι. Στεγνωμα. Μετά σπρεϋ μπογία οτι χρώμα θες. Στεγνωμα. Μετά 2 χέρια βερνικιού. Ετσι είχα κάνει εγώ ενα και δεν μου εβγαλε καποιο πρόβλημα. Βεβαια δεν πρεπει να έρχεται σε αμεση επαφή νερού γιατί δεν ξέρω τι μπορει να βγάλει. Η μπογία με τον τρόπο αυτό θα μείνει παντως.

Έγινε επεξεργασία - turtleman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Αφού βοήθησε ο καιρός την προηγούμενη εβδομάδα, το βερνίκωσα 3 χέρια με SmaltoXyl.

Ήταν το μόνο προϊόν, που βρήκα, οικολογικό, άοσμο, άχρωμο κτλ για την συγκεκριμένη δουλειά. Το μέλλον θα δείξει τι ψάρια πιάνει.

Για χρώμα που έψαξα, δεν βρέθηκε ούτε ένας να μου πει οτι το τάδε προϊόν, μπορεί και να είναι safe για ενυδρείο, ούτε ένας. Οι περισσότεροι μου έλεγαν με δικιά μου ευθύνη και τα περισσότερα προϊόντα έγραφαν οτι είναι επικίνδυνα για υδρόβιους οργανισμούς.

Οπότε καταχράστηκα την φιλία ενός κολλητού και του "έκλεψα" αδιάβροχο αυτοκόλλητο. Το χρησιμοποιούν σε επιγραφές, πινακίδες κτλ και δείχνει έντονα στοιχεία αντοχής στα καιρικά φαινόμενα. Η εφαρμογή του είναι λίγο δύσκολη κι καλύτερα να το κάνει κάποιος που ξέρει. Εγώ δεν τον άκουσα και έχω μερικές φουσκάλες κτλ.

Το αποτέλεσμα:

εσωτερικό σε άσπρο γυαλιστερό

20101225204851.th.jpg

εξωτερικό σε μαύρο ματ

20101225204632.th.jpg

Θα το αφήσω 1-2 μέρες να κολλήσει καλά, αν και δεν χρειάζεται και μετά θα τοποθετήσω λάμπες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...