Jump to content

Μονομαχινες.


ΟΡΕΣΤΗΣ XΟ.

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.εφτιαξα ενα ενυδρειο 20λ φυτεμενο και εχω εναν μονομαχο.αρχισε να κανει φυσαλιδεσ.αλλα στα μαγαζια βρισκω η πολυ μεγαλεσ σε μεγεθος η πολυ μικρες μονομαχινες Τι να κανω?ποιεσ να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.εφτιαξα ενα ενυδρειο 20λ φυτεμενο και εχω εναν μονομαχο.αρχισε να κανει φυσαλιδεσ.αλλα στα μαγαζια βρισκω η πολυ μεγαλεσ σε μεγεθος η πολυ μικρες μονομαχινες Τι να κανω?ποιεσ να παρω?

Από πρόσφατη εμπειρία που είχε ένας φίλος, πιστεύω ότι πρέπει πρώτα να δεις το χαρακτήρα του μονομάχου σου. Ανάλογα και με το μέγεθός του κρίνε.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θες να βάλεις μονομαχίνα, ποιος είναι? Αν είναι η αναπαραγωγή, θα πρέπει να προμηθευτείς και άλλα πραγματάκια εκτός από θηλυκιά μονομαχίνα?

Link to comment
Share on other sites

Από πρόσφατη εμπειρία που είχε ένας φίλος, πιστεύω ότι πρέπει πρώτα να δεις το χαρακτήρα του μονομάχου σου. Ανάλογα και με το μέγεθός του κρίνε.

Καλησπερα.Τι αλλο χρειαζομαι αν χρειαστει να κανω αναπαραγωγη?γιατι απ οτι εχω διαβασει δεν ειναι και ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω άρθρο, μπορείς να διαβάσεις για την αναπαραγωγή των μονομάχων:

Αναπαραγωγή Μονομάχων - A' Μέρος

Αναπαραγωγή Μονομάχων - Β' Μέρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Τι αλλο χρειαζομαι αν χρειαστει να κανω αναπαραγωγη?γιατι απ οτι εχω διαβασει δεν ειναι και ευκολο.

Οπωσδήποτε θα χρειαστείς:

1) Ποικίλη και ποιοτική διατροφή

2) Το ενυδρείο που έχεις

3) Άλλη μία γυάλα 10 λίτρων περίπου με θερμοστάτη (φίλτρο δεν είναι απαραίτητο)

4) Ένα ενυδρείο τουλάχιστον 50 λίτρων, έτοιμο, στρωμένο, με ισχυρή βιολογία, αρκετά φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης και απόλυτα υγιές.

5) Δοχείο προετοιμασίας νερού περίπου 30 λίτρων με θερμοστάτη

6) Αρκετό διάβασμα και να ρωτάς για ότι απορίες έχεις ;)

Αυτά είναι τα συστατικά για μία επιτυχημένη αναπαραγωγή (δηλαδή να βγάλεις από 40 ψαράκια και πάνω). Αν τώρα θες απλώς να μπεις στη διαδικασία της αναπαραγωγής, χωρίς όμως να σε νοιάζει αν θα βγουν ψάρια, θες οπωσδήποτε μία επιπλέον γυάλα 8-10 λίτρων με θερμοστάτη χωρίς φίλτρο, αν και το ιδανικό θα ήταν ένα δεύτερο μικρό ενυδρειάκι ή ένα μεγαλύτερο (περίπου 40-50 λίτρων) για να βάλεις και να έχεις συνεχώς μαζί το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θα χρειαστείς:

1) Ποικίλη και ποιοτική διατροφή

2) Το ενυδρείο που έχεις

3) Άλλη μία γυάλα 10 λίτρων περίπου με θερμοστάτη (φίλτρο δεν είναι απαραίτητο)

4) Ένα ενυδρείο τουλάχιστον 50 λίτρων, έτοιμο, στρωμένο, με ισχυρή βιολογία, αρκετά φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης και απόλυτα υγιές.

5) Δοχείο προετοιμασίας νερού περίπου 30 λίτρων με θερμοστάτη

6) Αρκετό διάβασμα και να ρωτάς για ότι απορίες έχεις ;)

Αυτά είναι τα συστατικά για μία επιτυχημένη αναπαραγωγή (δηλαδή να βγάλεις από 40 ψαράκια και πάνω). Αν τώρα θες απλώς να μπεις στη διαδικασία της αναπαραγωγής, χωρίς όμως να σε νοιάζει αν θα βγουν ψάρια, θες οπωσδήποτε μία επιπλέον γυάλα 8-10 λίτρων με θερμοστάτη χωρίς φίλτρο, αν και το ιδανικό θα ήταν ένα δεύτερο μικρό ενυδρειάκι ή ένα μεγαλύτερο (περίπου 40-50 λίτρων) για να βάλεις και να έχεις συνεχώς μαζί το ζευγάρι.

Εχω αλλο ενα ενυδρειο 60λ με ενα μονομαχο και 3 μονομαχινες χωρισ να γινει κατι,συμβιωνουν μια χαρα.Πιστευωοτι ειναι μικρα σε ηλικια.Κολησα την τρελα και ψηνομαι να φτιαξω αλλο ενα 20λ με ενα μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι μικρά ακόμα δεν θα έχεις πρόβλημα. Όταν όμως μεγαλώσουν θα αρχίσουν να μάχονται για τους χώρους. Έχεις φυτά μέσα στο ενυδρείο με τον μονομάχο και τις μονομαχίνες? Υπάρχουν κρυψώνες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω έχω 9 μονομάχους σε ενυδρείο 28 λίτρον. Ενα αρσενικό και 8 θηλυκά. Είναι ολα αδέρφια και μεγάλωσαν εκει απο τα αυγά. Ολα ήρεμα. Ολα τα ψαράκια έχουνε τη θέση τους. Κυριαρχεί ο αρσενικός και δυο μεγαλύτερα θηλυκά. Δεν έχω φαγωμένες ουρές.

Θα σου πρότεινα να γεμίσεις το ενυδρείο με θηλυκές οσο μπορείς πιο μικρές. Και να βάλεις ενα μικρο αρσενικό αν θες. Με τα μεγάλα ψαράκια μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Οι μονομάχοι μου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42497

Link to comment
Share on other sites

Ενα αρσενικό και 8 θηλυκά.

dsc090191.jpg

dsc090241.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ονομάζεται στην ψυχολογία αυτό το φαινόμενο, αλλά κι εγώ από τη πλευρά μου έχω παρατηρήσει το εξής...

Δύο αρσενική σε ενυδρείο 125 λίτρων πλακωνόντουσαν μέχρι τελικής πτώσης. Τελευταία στιγμή κατάφερα να βγάλω ζωντανό και να θεραπεύσω τον ηττημένο.

Αργότερα, στο ίδιο ενυδρείο, είχα μαζί με τον νικητή αρσενικό καμιά 60αριά πιτσιρίκια (περίπου ενός μήνα), αρσενικά και θηλυκά φυσικά, που δεν ήταν παιδιά του και δεν γεννήθηκαν σε αυτό το ενυδρείο... Όλα μια χαρά. Αργότερα μπήκε και ο ηττημένος αρσενικός, μαζί με όλα τα μικρά και τον νικητή αρσενικό και πάλι δεν "άνοιξε μύτη" για περίπου ένα δίμηνο που ήταν όλα μαζί.

Με άλλα λόγια, το όλο θέμα μου φέρνει σε αντίθετη ψυχολογία... Εφόσον είδε πως δεν μπορεί να κάνει κάτι ο νταής αρσενικός, απλά το δέχτηκε και το "απόλαυσε". Η αλήθεια όμως είναι πως δεν ξέρω το κατά πόσο αυτό μπορεί να είναι καλό. Από τη μία, σίγουρα το ψάρι στρεσάρετε, από την άλλη πάει κόντρα στα ένστικτά του. Δεν ξέρω και δεν θα επιμείνω σε καμία άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...