Jump to content

Ο βραχος μου καλυφθηκε απο κατι μοβ σαν ιστο !


aqua_yoko

Recommended Posts

Γεια χαρα φιλοι μου..

Μεσα σε 2 μερες ο βραχος μου εγινε οπως τον βλεπετε παρακατω ?

Αλγη ειναι ? Τι πρεπει να κανω ? Να το βγαλω ?

post-17624-1292350809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Αυτο που βλεπεις δεν ειναι ακριβως αλγη.Ειναι κυανοβακτηριο (cyanobacteria).

Οι συχνοτεροι λογοι που το βοηθαει να αναπτυσσεται ειναι η κακη ποιοτητα νερου

Δοσε μας αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το συστημα σου (μετρησεις,συντηρηση,φωτισμος,skimmer,χρηση αντιστρωφης οσμωσης κτλ)

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κυανοβακτήριο και το θέμα δεν είναι απλά να το καταπολεμήσεις, αλλά να βρεθεί ο λόγος και οι συνθήκες που το δημιουργούν..

Όλους μας έχει ταλαιπωρήσει και μας ταλαιπωρεί κατά καιρούς.

Συνθήκες που το ευνοούν είναι τα πολλά οργανικά που υπάρχουν στο νερό, φωσφορικά, ανεπαρκή κυκλοφορία, ακατάλληλος φωτισμός...

Μπορεί να καταπολεμηθεί με 24-48 συσκότιση και μάζεμα με σκούπα τα υπολείμματα, με βελτίωση της κυκλοφορίας και φωτισμού, μείωση της τροφής ή με χημικά σκευάσματα (red slime remouver).. με προσοχή στις οδηγίες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Ενας ακομα λογος ειναι και η χαμηλη ροη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος θα φταιει λοιπον μιας και ειναι στα 24w ομως μεσ'την βδομαδα περιμενω καινουριο φωτιστικο που επαρκει και με το παραπανω...

Η ποιοτητα νερου ειναι μια χαρα σε μετρησεις οπως και τα φωσφορικα..

Θα φυγει απο μονο του μολις θα αυξηθει ο φωτισμος η θελω καποιο χημικο σκευασμα..??

Link to comment
Share on other sites

Τα χημικά να τα αποφύγεις... όχι ότι δεν κάνει δουλειά, και την κάνει καλά μάλιστα, αλλά στη πορεία θα εμφανιστεί και πάλι.

Ο φωτισμός θα βοηθήσει όχι όσον αφορά με την αύξηση του, αλλά με το σωστό φάσμα.

Η καλή κυκλοφορία είναι σημαντική, καλό skimm-άρισμα !!!... καλό αντιφώσφορο...

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια ειναι επαρκης πιστευω...εχω 2 νανο κοραλια σε 60Λ !!

Ο αντιφωσφορος αλλαζετε καθε 10 μερες και το σκιμαρισμα ειναι over !!

Βαγγελι εσυ νομιζω με ειχες συμβουλεψει να το χω λιγο ανεβασμενο..

οπως μου αν θυμαμε καλα μου ειχες πει πως θα χω προβλημα με αυτο το λιγοστο φωτισμο...ελπιζω μολις ερθει το καινουριο να ειναι και παλι ολα οκ !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ενυδρειο ητανε δικο μου πριν το παρει ο yoko εχω μια και μονο ερωτηση.

ΛΑΜΠΑ αλλαξες??? Την ειχα στο ενυδρειο 6 μηνες και ο προηγουμενος για 1 χρονο περιπου! Σου ειχα πει να την αλλαξεις γιατι εμενα εβγαζε κοκκινη αλγη με αυτην την λαμπα πριν βαλω τα LED.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ητανε δικο μου το ενυδρειο και ειχα το ιδιο προβλημα.

Εκανα το εξης:

Εσβησα τα φωτα για 4 μερονυχτα και σκεπασα το ενυδρειο με πανι.

Μετα απο 4 μερες ειχα στα χερια μου τον καινουριο φωτισμο η κοκκινη ειχε εξαφανιστει τελειως και με τον καινουριο φωτισμο δεν ξανα εμφανιστηκε.

Εαν δεν αλλαξες λαμπα τοτε αυτη φταιει 100%!

Link to comment
Share on other sites

George πηρα απο ιντερνετ φωτιστικο και εχει κανει 1 μηνα +...

ομως μες τη βδομαδα θα ναι σιγουρα στα χερια μου...

οποτε κανω οτι και εσυ και ελπιζω να ξεμπερδεψω !!

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρε συ θα μπεις σε τεραστια διαδικασια και η κοκκινη φευγει δυσκολα.

Εγω ειχα βγαλει τον βραχο εξω και την εβγαζα με το χερι και παλι δεν ξεκολουσε με τιποτα απο πανω μονο τα πολλα πολλα.

Ισως να σου ξανα εμφανιστει με τον καιρο και να εισαι ετοιμος τα κοραλια που εβαλες οτι θα τα χασεις σιγα σιγα, Εμενα οι xenias μια μερα δεν υπηρχαν, τα star polyps απλα σταματισανε να βγαινουμε και στο τελος αρχισανε να κανουνε κυκλους μεσα στο ενυδρειο.

Δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει και τα ψαρια.

Παντος ειχα μια συζητηση με εναν φιλο απο καβαλα που σπουδασε βιολογια θαλασσης στην Αγγλια και μου ειχε πει οτι απο κυανοβακτηριο εχουν ερημωσει ολοκληρες παραλιες με κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...