Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο...


BiggBilly

Recommended Posts

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες ξεκίνησε το ταξίδι μου...

Την Παρασκευή πήρα τα τζάμια, ένα 60x25, δύο 60x40 και 24x40 αντίστοιχα. Η τιμή ήταν 12Ε με πάχος 5mm ατρόχιστα. Το τρόχισμα έγινε απο μένα με την χρήση του εργαλείου που έχω για τα μαχαίρια μου.

Συνολικό κόστος 17.16Ε μαζί με την σιλικόνι Bison 100% silicone for aquatic.

Ορίστε και μια φωτογραφία με το 60lt μετά απο τέσσερεις μέρες αναμονής...

101210diyaquarium01.jpg

Πριν λίγο ξεκίνησα να προσθέτω σιγά σιγά νερό για δοκιμή.

Πάει και το ενυδρείο. Τώρα σειρά έχει το skimmer ή το φωτιστικό ;)

Ένα ευχαριστώ στον viciouscircle που απαντούσε σε όλες μου της απορίες, και στον Geosid.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες ξεκίνησε το ταξίδι μου...

Την Παρασκευή πήρα τα τζάμια, ένα 60x25, δύο 60x40 και 24x40 αντίστοιχα. Η τιμή ήταν 12Ε με πάχος 5mm ατρόχιστα. Το τρόχισμα έγινε απο μένα με την χρήση του εργαλείου που έχω για τα μαχαίρια μου.

Συνολικό κόστος 17.16Ε μαζί με την σιλικόνι Bison 100% silicone for aquatic.

Ορίστε και μια φωτογραφία με το 60lt μετά απο τέσσερεις μέρες αναμονής...

101210diyaquarium01.jpg

Πριν λίγο ξεκίνησα να προσθέτω σιγά σιγά νερό για δοκιμή.

Πάει και το ενυδρείο. Τώρα σειρά έχει το skimmer ή το φωτιστικό ;)

Ένα ευχαριστώ στον viciouscircle που απαντούσε σε όλες μου της απορίες, και στον Geosid.

Kαλη επιτυχια στην θαλασσινη σου περιπετεια.Πρωτα το skimmer να παρεις.Το φωτιστικο δεν χρειαζεται απο την αρχη.Εχεις ακομα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο χθες ξεκίνησε το στρώσιμο του ενυδρείου :)

Έβαλα 13,5kg αραγωνίτη, και 7,2kg βράχο. Αν και με περιορίζει το μέγεθος τους ενυδρείου (25cm πλάτος) κατάφερα και έφτιαξα αρκετά σημεία που θα μπορέσουν να κάτσουν άνετα μερικά κοράλια. Όσο για την άμμο ανέβηκε στα 8εκ. Μελλοντικά μπορεί να βάλω κανα κιλό ακόμα βράχο αλλα μη προτρέχω, προτεραιότητα εχουν άλλα προς το παρών.

Απο εξοπλισμό ένα κυκλοφοριτή της Hydor με 1.600l/h. Ήμουν πολύ κοντά στην αγορά της Koralia1 αλλα δεν είμαι λάτρεις των ανεμοστροβιλων, οπότε προτίμησα την μικρή και πιο μετά θα πάρω άλλη μια ίδια για να χτυπάει τα νεκρά σημεία. Γενικά προτιμώ δύο μικρά παρά ένα μεγάλο.

Πήρα ένα 75watt θερμοστάτη της Eheim και ένα θερμόμετρο ψηφιακό Hailea.

Το νερό είναι βρύσης με αντιχλώριο και αλάτι της RedSea. Αλατότητα στο 1.025 και θερμοκρασία 25.2c.

Τώρα οικονομία ώστε σε κάνα μήνα να αποφασήσω για skimmer.

Θα προσπαθήσω προς το βραδάκυ να ανεβάσω φωτογραφία.

Δυστηχώς-ευτυχώς είχα λαθροεπιβάτες πάνω στο βράχο.

Ένας αχινιός Eucidaris metularia με κόκκινες ρίγες γύρω απο τις κεραίες του (?).

keokitenlinedurchin.JPG

Ένας κάβουρας 1,5εκ που μάλλον είναι της οικογένειας Majidae. Δεν μπορώ να βρω φωτογραφία αλλα είναι παντού σκεπασμένος με άλγη που μοιάζει με τρίχωμα. Ο κάβουρας της φωτογραφίας του μοιάζει αρκετά σαν ανατομή αλλα με διαφορετικό χρώμα και αφή.

800pxsheepcrab300.jpg

Και σήμερα το πρωί πήρε το μάτι μου μια μικρή γαρίδα 1/3εκ πάνω στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ζωντανος ο βραχος σου :) .

Το skimmer το γρηγοροτερο δυνατον.

Και αντιστρωφη οσμωση αν δεν υπαρχει ειναι πολυ βασικο να εχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχωράτε με για την ποιότητα της εικόνας αλλα μιας και είμαι λάτρης του film το μόνο που είχα ήταν μια φτηνή ψηφιακή μηχανή.

Τελικά δύσκολο πράγμα να έχεις μικρό ενυδρείο. Πρέπει όλα να τα υπολογίζεις στο "τσακ" για να χωρέσουν και να λειτουργήσουν όπως θέλεις. Αν και τα 25εκ βάθος του ενυδρείου είναι ελάχιστα κατάφερα και έφτιαξα αρκετά σημεία να κάτσουν μερικά κοράλια άνετα.

1003116s.jpg

1003124c.jpg

Τώρα υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Μικρο αλλα ωραιο...

Σιγα σιγα φιλαρακι θα γινει οπως πρεπει,να βαλεις και κανενα ζωντανο οργανισμο

Link to comment
Share on other sites

Και αντιστρωφη οσμωση αν δεν υπαρχει ειναι πολυ βασικο να εχεις :)

Για να είμαι ειλικρινείς δεν είχα σκοπό να πάρω R/Ο. Δεν το είχα στα "σημαντικά" για να ξεκινήσω, έλεγα θα βάζω της βρύσεις με αντιχλώριο και θα είμαι μια χαρά.

Της τελευταίες δύο μέρες παρακολουθώ την στάθμη του νερού. Βάζω περίπου 1,5λτ νερό καθε μέρα λόγου εξάτμισης. Δεν με πάει η καρδιά μου, θα καθυστερήσω την αγορά φωτιστικού και θα πάρω πρώτα αντίστροφη όσμωση. Αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό με νερό βρύσεις θα γεμίσει το ενυδρείο με τα υπολείματα του...

Σιγα σιγα φιλαρακι θα γινει οπως πρεπει,να βαλεις και κανενα ζωντανο οργανισμο

Δεν μας κυνηγάει κανένας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινείς δεν είχα σκοπό να πάρω R/Ο. Δεν το είχα στα "σημαντικά" για να ξεκινήσω, έλεγα θα βάζω της βρύσεις με αντιχλώριο και θα είμαι μια χαρά.

Της τελευταίες δύο μέρες παρακολουθώ την στάθμη του νερού. Βάζω περίπου 1,5λτ νερό καθε μέρα λόγου εξάτμισης. Δεν με πάει η καρδιά μου, θα καθυστερήσω την αγορά φωτιστικού και θα πάρω πρώτα αντίστροφη όσμωση. Αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό με νερό βρύσεις θα γεμίσει το ενυδρείο με τα υπολείματα του...

Δεν μας κυνηγάει κανένας. :)

Να πάρεις Α/Ο μην το αμελήσεις.Αν αρχίσουν τα προβλήματα μετά άντε να ξεμπλέξεις.Αν το πας αργά όπως λες θα ανταμοιφθεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον φωτισμό δύο λάμπες T5 θα είναι επαρκές για το ενυδρείο?

Μια λευκή 10.000+kelvin και μια ακτινική.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον φωτισμό δύο λάμπες T5 θα είναι επαρκές για το ενυδρείο?

Μια λευκή 10.000+kelvin και μια ακτινική.

Πόσα watt ειναι οι λάμπες;Και το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι και τι κοράλλια θα βάλεις αν βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt ειναι οι λάμπες;Και το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι και τι κοράλλια θα βάλεις αν βάλεις.

Δύο των 24watt.

Το ενυδρείο έχει 45lt νερό μέσα (συνολικός όγκος 60lt).

Απο κοράλια σίγουρα θα υπάρχουν κάποια εύκολα zoanthus/zoanthid και actinodiscus.

Θα ήθελα όμως να έχω και κανα xenia, euphyllia και trachyphyllia.

Ζητάω πολλά?

Φωτιστικό δεν έχω αλλά είμαι κοντά στην αγορά ενός με δύο λάμπες. Έχω την δυνατότητα να πάρω και με τέσσερεις λάμπες απλά δεν ξέρω πως θα το τοποθετήσω στο ενυδρείο :)

Προσπαθώ να αποφύγω και τα MH (εχω βρει ένα 150watt) γιατί απο όσα έχω διαβάσει θα ανεβεί πολύ η θερμοκρασία με ότι συνυπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά απο 7ημέρες έκανα το πρώτο test νερού το οποίο ήταν για αμμωνία.

Είναι της Sera σε υγρή μορφή και έδειξε NH4/3 0.0mg/l.

Πολύ γρήγορα δεν έπεσε η αμμωνία?

Θεωρείται καλό ή κακό αυτό?

Αύριο/μεθαύριο θα πάρω και για το νιτρώδες άλας NO2 να δω τι παίζει.

Να προτιμήσω μεμονομένο τέστ για NO2 ή να πάρω ένα απο αυτά τα 5in1?

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ειναι 5ιν 1 δεν ειναι τοσο αξιοπιστα!!!παρε καλυτερα υγρα και μαλιστα αν μπορεις της salifert h της tropic marin ειναι τα πιο αξιοπιστα για θαλασσινο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εχεις ζωντανα μεσα και δεν υπαρχει τροφη, δεν θα εχεις και αμμωνια...

Σωστα δεν τα λεω θαλασσινοι?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα για NO2 και NO3.

NH3/4: 0mg/lt

NO2 : 0mg/lt

NO3 :25mg/lt

Να κάνω την αλλαγή νερού ή να περιμένω κιάλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έριξα λίγη τροφή. Το ίδιο έκανα και το μεσημέρη. Ο λόγος ήταν να δω σε τι επίπεδο βρίσκεται η φίλτρανση μετά απο 10μέρες.

Πριν λίγο μέτρισα για αμμωνία και νιτρικό άλας όπου βγήκαν πάλι 0mg/lt. Όπως το ίδιο εμφάνησε και το νιτρώδες άλας με 25mg/lt.

Θεωρείται έτοιμο το νερό να υποδεχτεί κάποιο μικρό ψάρι?

Το NO3 φεύγει μόνο με αλλαγές νερού? Το ποσοστό που έχω τώρα θα βλάψει το ψάρι?

1003130j.jpg

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσουν τα νιτρικα και εφοσον μετα απο ταισμα ειναι ολα 0 οπως λες,εισαι νομιζω ετοιμος. :wub:

Μετα την αλλαγη,ξαναμετρα νιτρικα και πες μας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...