Jump to content

μονομαχος


auratus

Recommended Posts

καλησπερα, εχω ενα ενυδρειο 30λιτρων με μονομαχο. μπορειτε να μου πειτε με ποια αλλα μικρα ψαρακια μπορει να συμβιωσει για να εχει παρεουλα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με μονομαχίνες μονο μπορείς να τον βάλεις για να μην εχεις τα προβλήματα που εχω εγω με τα υπόλοιπα ψαράκια.

Αν και πιστευω πως τα 30 λίτρα ειναι μικρό ενυδρείο για να βάλεις και αλλο ψαράκι μέσα.

Ας πει την γνώμη του και κανένας πιο ειδικός βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθες εναν κουκλο μονομαχο σε ενα πενηνταρι με τα εξης: 2 platy, 2 molly, 2 xiphopforus, 7 γαριδες 2 σαλιγκαρια, 2 kuhli loach.

εχθες κυνηγουσε λιγο το ενα μωρο ξιφοφορο αλλα οχι σημαντικα πραγματα. σημερα τιποτα απλα βολταρει.

μακαρι να μεινει ετσι

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθες εναν κουκλο μονομαχο σε ενα πενηνταρι με τα εξης: 2 platy, 2 molly, 2 xiphopforus, 7 γαριδες 2 σαλιγκαρια, 2 kuhli loach.

εχθες κυνηγουσε λιγο το ενα μωρο ξιφοφορο αλλα οχι σημαντικα πραγματα. σημερα τιποτα απλα βολταρει.

μακαρι να μεινει ετσι

αν βαλω πεντε νεον??

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω πεντε νεον??

Τα νέον είναι κοπαδόψαρα και καλό να είναι να τα διατηρούμε σε ομάδες των 8 ατόμων και άνω, για να δούμε και την πραγματική τους συμπεριφορά. B)

Ε και όσο να 'ναι σε 30 λίτρα, θα είναι λίγο στενόχωρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθες εναν κουκλο μονομαχο σε ενα πενηνταρι με τα εξης: 2 platy, 2 molly, 2 xiphopforus, 7 γαριδες 2 σαλιγκαρια, 2 kuhli loach.

εχθες κυνηγουσε λιγο το ενα μωρο ξιφοφορο αλλα οχι σημαντικα πραγματα. σημερα τιποτα απλα βολταρει.

μακαρι να μεινει ετσι

βεβαια σε συνθηκες νερου, οπως το ph αυτος δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος για το μονομαχο που θελει πιο μαλακο νερο απο τα ζωοτοκα, αλλα με καλη φροντιδα θα ειναι μια χαρα σε σχεση με αλλα και αλλα που εχουμε δει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου..Δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο μέσα στο 30 λίτρο σου μονομάχους μαζί μπορείς να βάλεις μονό εφόσον έχει πολλά λίτρα και πολλές κρυψώνες το μόνο που μπορείς να βάλεις αλλά και αυτό με ρίσκο είναι 4-5 γαριδούλες ανάλογα με την συμπεριφορά του μονομάχου σου αν και οι γαρίδες λένε ότι πρέπει να μπαίνουν πρώτα από τον μονομάχο και πάλι πρέπει να υπάρχουν κρυψώνες..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια ;) , θα τον αφησω μοναχο του ..............

Μπράβο, η καλύτερη επιλογή! B)

Αν θες, μπορείς να βάλεις και κανα σαλιγκαράκι μέσα! B)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας κι εγώ συγκάτοικο για τον μονομάχο μου, άρχισα να σκέφτομαι κάτι τέτοιο..

Akysis Vespa

Hara Jerdoni

κάνε έναν έλεγχο κι εσύ!

Link to comment
Share on other sites

B) Τα βεσπάκια που τα έχω πάντως ειναι πολύ γρήγορα όταν βγαίνουν από την κρυψώνα τους.

Αμφιβάλω αν θα καταλάβει ο μονομάχος ότι υπάρχουν!

Μόλις πέσει στο ενυδρείο φαγητό βλέπεις μια σφαίρα κινούμενη... στην αρχή δεν καταλάβαινα αν έτρωγαν... ηταν τοσο γρηγορη η κίνηση που την έχανα... B) τα έχω από το καλοκαίρι και αν και δεν τα βλέπω ιδιαίτερα τα αγαπώ πολύ! ;)

Επιπλέον λόγω μεγέθους δεν θα έχεις πρόβλημα στο 30άρι.

Επειδή κρύβονται φρόντισε να υπάρχουν φυτά - κρυψώνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...