Jump to content

Lionfish...


heniochus

Recommended Posts

καλησπερα σε ολο ΤΟ FORUM!!! ΘΑ ηθελα να ρωτησω εαν ενα lionfish τρωει μονο ζωντανη τροφη... Η θα μπορουσα να το ξεκινησω με κατεψυγμενη γαριδα,καλαμαρι, η κατι τετοιο....πια ειναι η αποψη σας??

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει lionfish να τωει αρτέμια, ακομα και φυλαρακια.

Ομως, απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι αν υπαρχει αλλο ψαρακι στο ενυδρείο που χωραει στο στομα του, θα το γευτει.

Επισης νομιζω πως λόγο του οργανισμου του, εχει αναγκη να φαει ζωντανη τροφη καθε τοσο.

Σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος, παρακαλω οσους γνωριζουν να το επιβεβαιωσουν η να το διαψευσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει lionfish να τωει αρτέμια, ακομα και φυλαρακια.

Ομως, απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι αν υπαρχει αλλο ψαρακι στο ενυδρείο που χωραει στο στομα του, θα το γευτει.

Επισης νομιζω πως λόγο του οργανισμου του, εχει αναγκη να φαει ζωντανη τροφη καθε τοσο.

Σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος, παρακαλω οσους γνωριζουν να το επιβεβαιωσουν η να το διαψευσουν.

Ο Νικολουτσο ειναι σωστος....Αναλογα τον χαρακτηρα του τρωει τα παντα αλλα οτι χωραει στο στομα μ θα το φαει..Προσωπικα εμενα μου φαγε νεμο :)To συντηρεις με μυδια γαριδες κτλ κατεψυγμενα

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι το έχω και σε μεγάλο μέγεθος περισσότερο απο 6 μήνες στο ενυδρείο μου.

Αν και υπάρχουν μικρότερα σε μέγεθος ψάρια στο ενυδρείο που χωρούν στο στόμα του, δεν έχει ενοχλήσει κανένα.

Ισως αυτό να οφείλεται στο ότι δεν τον αφήνω ποτέ νηστικό.Σχεδόν καθημερινά τον ταίζω με καταψυγμένη γαρίδα κατευθείαν στο στόμα του με τσιμπίδα, επειδή είναι ντροπαλό ψάρι, και όταν δίπλα του κυκλοφορούν γιά φαγητό τα υπόλοιπα ψάρια με ανησυχία, δύσκολα θα κάνει πρώτος την κίνηση γιά να πιάσει επιπλέοντα τροφή, και εαν ακόμη το κάνει τις περισσότερες φορές θα υποχωρήσει μπροστά στον τσαμπουκά και την αποφασηστικότητα των υπολoίπων λαίμαργων ψαριών,με αποτέλεσμα να πηγαίνει και να κρύβεται στην κρυψώνα του.

Εκτιμά πολύ γιά τροφή τις κατεψυγμένες γαρίδες-μύδια-καλαμάρια και την αθερίνα!!!

Γενικά δεν μου έχει ενοχλήσει τίποτε στο ενυδρείο απο ψάρια-ασπόνδυλα και κοράλια.

Τελευταία τρώει που και πού και flakes!!!

Γενικά είναι ήσυχος τύπος και φοβερό ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Νικο μου το παραξενο θα ηταν να μην σου φαει τα κλοουνακια ;) αφου το lion ειναι ενας απο τους βασικους του θηρευτες .... εγω παντως απο αρκετες πληροφοριες απο καπιους γνωστους που ρωτησα και διατηρουν lion μου ειπαν οτι τα συγκεκριμενα ψαρια πρεπει να τρωνε τουλαχοστον μια φορα το μηνα κατι ζωντανο (κανει καλο για το ανοσοποιητικο τους) οπως και για αλλα ψαρια ισχυει το ιδιο οπως για πχ τα angler... και ας αναφερω και ενα μικρο παραδειγμα... εγω διατηρουσα ιπποκαμπους οι οποιοι ειναι γενικα δυσκολοι στην διατροφη τους αυτοι τρεφονται με κοπιποδα,αμφιποδα,μυσιδα κτλπ. με τον καιρο εμαθαν να τρωνε κατεψηγμενα αλλα ΠΑΝΤΑ επρεπε να τρωνε ΚΑΙ ζωντανη τροφη για να διατηρηθουν με ωραια χρωματα και να ειναι ο οργανισμος τους σωστος.... αυτη ειναι για μενα και η δυσκολια να εχεις οργανισμους τετοιους που κατα καιρους ηθελα να αποκτησω και παντα δεν τους επαιρνα.... (Harlequin Shrimp ,angler κ.α.)

Υ.Γ. nikoloutso σε βλεπω πολυ ενημερωμενο B)B) keep reefing !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως διατηρουσα 2 χρονια ενα Lion με κατεψυγμενα μυδια γαριδες μεσα σε σκορδοζουμο παντα μεχρι που εφτασε χχχl και αναγκαστικα το αποχωριστηκα...Ειναι ψαρι που μεγαλωνει πορα πολυ γρηγορα,πολυ σκληρο αλλα εαν εμφανισει μολυνση δεν θεραπευεται ευκολα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας...!!!!το ψαρι μπηκε στο ενυδρειο μου!!ολα καλα μεχρι στιγμης ¨) κολυμπαει παντου του δινω omega one ταβλετες (σπιρουλινα)γιατι το ειδα να τισ τσακιζει στο μαγαζι και ειπα μιασ και τρωει να τον συνεχεισω με αυτα για λιγο...εχτες πρωτι μερα καταφερα και το ταισα βραδυ αργα με σβηστα φωτα ! το θεμα ειναι πςσ σημερα το πρωη το ειδα να κανει εμετο ¨( την χτεσινη ταμπλετα..θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με της γαριδες και τα μυδια απο ιχχθυοπωλειο τα καθαριζω και του τα δινω ετσι?? krill na του παρω?? σημερα πιγενε στο φαγητο αλλα δεν ετρωγε.. τι μπορω να κανω να τον βοηθησω?

και 2ον παρατηρισα σημερα κατι σαν odinium σε ενα angel fish kai σκεφτομαι να κανω θεραπεια με χαλκο... (δεν εχω κανενα ασπονδυλο μεσα) τι λετε??

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε amorealex λοιπον οχι δεν εχς ζςντανο βραχο τα βιολογικα μοθ δουλευουν με φιλτρα ;) εχς αλλα δεν βασηζεται εκει η βιολογια μου! τα εχς καθαρα κ μονο για διακοσμιση( fish only) ειναι το ενυδρειο ..το μονο που με ανησυχει ειναι το λιονταροψαρο μου! παντωσ σημερα σαν 2η μερα στο ενυδρειο μου του εδςσα 2 νεον και κατασπαραξε επισης και λιγο αλεσμενη γαριδα στο μπλεντερ (κατεψυγμενη) και πριστηκε ελπιζω να πανε ολα καλα B)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αφιερωμένο στο Lion που είχα και το αποχωρήστικα για χάρη μερικών anthias, που έτσι κι αλλιώς δεν επιβίωσαν και τώρα το νοσταλγώ...

Link to comment
Share on other sites

για χαρη αυτου του ψαριου εφτιαξα το reef.

Link to comment
Share on other sites

Μάνος23 μη το δώσεις με τίποτα.

Το έχεις στρώσει στο φαγητό; Εμένα έτρωγε 3-4 κυβάκια στη καθισιά του, όχι ξεπαγωμένα.

Ρε παιδιά το βίντεο δεν ήταν τόσο χάλια, γιατί βγάζει αυτή τη ποιότητα το YouTube ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

βασηκα δεν μου εχει ερθει τον περιμενο την μεγαλη τεταρτη τον radiata, παντος ζωντανο καραβιδακι θα του δινω οπως στην σπερνα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια σόδα να χωνέψει το κέλυφος.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λες? Δεν το είχα σκέφτεί;-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...