Jump to content

Ερωτηση


Recommended Posts

Καλησπερα μπηκα και εγω στο τρυπακι του pico reef και φτιαχνω ενα ενυδρειο 30λ με 30λ σαμπ.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποιο σκιμμερ μου προτεινεται να βαλω? οι διαστασεις στο χωρο που θα μπει ειναι 15μχ30πχ20υ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επιλογές για μικρών διαστάσεων skimmer... κατά καιρούς θα δεις και αγγελίες μέσα εδώ.. κάποια πρόχειρα που μου έρχονται στο μυαλό... V2 Skim 120 Nano..., της Waves, οι οποία μάλιστα έχει δύο μοντέλα που το ένα είναι εξωτερικό κρεμαστό μαζί με φίλτρο.. επίσης έβγαλε και η hydor ένα slim μοντέλο πρόσφατα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το βρεις στην Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω λεω για το V2 Skim 120 Nano πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου μια χαρά θα είναι και φυσικά θα το βάλεις στο sunp για να γλυτώσεις στο κυρίως ενυδρείο χώρο, αλλά και τις φυσαλίδες που παράγει.

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου

skimmer σε 60 λίτρα νερό , είναι περιττό , άλλαζε το νερό του sump κάθε 15 μέρες

Το σκιμμερ το θελω γι' αυτο τον λογο οτι δεν θα ειμαι παντα σπιτι για να κανω τις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αν αρκεστείς σε αλλαγές που λέει ο Τάσος όντως δεν είναι απαραίτητο... ...αλλά φυσικά δεν σου είναι και τελείως άχρηστο.

Επίσης με τις συχνές αλλαγές έχεις και το προνόμιο αναζωογόνησης του συστήματος και προσθήκης ιχνοστοιχείων που περιέχει το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνεις συχνές αλλαγές μπορεί να μην χρειαστείς καν βελτιωτικά νερού, αφού το ενυδρειακο αλάτι περιέχει όλα τα ιχνοστοιχεία που χρειάζεσαι και στις σωστές τιμές..

πχ στη φωτογραφία..

tunze_salt2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...