Jump to content

Το πρώτο μας ενυδρείο 20 Lit...


Esprit

Recommended Posts

post-35307-1292574464_thumb.jpg post-35307-1292574489_thumb.jpg

Αυτό είναι το πρώτο μας ενυδρείο με χωρητικότητα 20 λίτρα το οποίο φιλοξενούσε αρχικά έναν μονομάχο. Δυστυχώς τον χάσαμε από την άγνοια μας και από την έλλειψη ενημέρωσης απο εκεί όπου προμηθευτήκαμε το ενυδρείο αλλά και όλον τον εξοπλισμό...

Εκτοτε ενημερωθήκαμε, διαβάσαμε αρκετά κάποια πράγματα και τώρα φιλοξενούμε πέντε ινδιανάκια που εδώ και ένα μήνα δείχνουν ιδιαίτερα ευχαριστημένα στο καινούργιο τους σπίτι... Εχει δύο αληθινά φυτά μέσα, το θερμοστάτη του, το φιλτράκι του και δύο διακοσμητικά...

Χτες παραλάβαμε και το καινούργιο ενυδρείο μας χωρητικότητας 240 λίτρων και είμαστε ενθουσιασμένοι που θα ξεκινήσουμε αυτό το νέο ταξίδι...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!!!!!!!!!!!!!

Μου αρέσει πολύ το ενυδρειάκι σας!!! B)

Σ'ευχαριστώ πολύ, νάσαι καλά! ;)

Έγινε επεξεργασία - Esprit
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα ομορφο το ενυδρειακια.

Εγω θα σας προτεινα να βγαλετε τα διακοσμιτικα γιατι εκτος απο μια ψευτικη ομορφια δεν προσφερουν τιποτα.....

Βαλτε κανενα δυο ευκολα μικρα φυτακια....

Ριξτε μια ματια στα φυτα παρακατω:

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_choose_healthy.html

Και εδω για ευκολα φυτακια:

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

Link to comment
Share on other sites

ωραίο! κρυστάλλινο φαίνεται! Καλή αρχή και στο μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με το μεγάλο ενυδρείο. Αν σας αρέσουν, μπορείτε να βάλετε ένα κοπάδι μεγάλο από ινδιανάκια (Serpae Tetra)! B)

Να την πω και την κακία μου δεν αντέχω... ;)

Αφού έχετε αληθινά φυτά μέσα, γιατί έχετε βάλει και πλαστικά?

Γεμίστε το με αληθινά, βάλτε και ένα μικρό ξύλο, και θα δείξει πολύ πιο όμορφο! B)

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε μια ματια στα φυτα παρακατω:

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_choose_healthy.html

Και εδω για ευκολα φυτακια:

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

Πολύ ενδιαφέροντα λινκ! Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με το μεγάλο ενυδρείο. Αν σας αρέσουν, μπορείτε να βάλετε ένα κοπάδι μεγάλο από ινδιανάκια (Serpae Tetra)! B)

Να την πω και την κακία μου δεν αντέχω... ;)

Αφού έχετε αληθινά φυτά μέσα, γιατί έχετε βάλει και πλαστικά?

Γεμίστε το με αληθινά, βάλτε και ένα μικρό ξύλο, και θα δείξει πολύ πιο όμορφο! B)

Εχεις πολύ δίκιο, απλά ήταν πολύ άδειο με τα δυο αληθινά μόνο και επειδή χαθήκαμε στον κόσμο των φυτών δεν ξέραμε τι να πάρουμε...

Τώρα που θα πάρουμε αρκετά φυτά για το μεγάλο ενυδρείο θα το φροντίσουμε κατάλληλα και το μικρούλι! Πάντως αν και ψευτικο το βραχάκι και το ένα φυτό, τα ψάρια δείχνουν ότι τους άρεσε γιατί κρύβονται και διαλέγουν γωνίτσες! Σαν να είναι πιο ήρεμα!

Στην αρχή με τον μονομάχο τα κάναμε όλα λάθος γιατί κανένας δεν μας είπε τίποτα, λάθος χαλικάκι στον πυθμένα, λάθος φυσική πέτρα σαν διακοσμητικό στοιχείο, συχνές αλλαγές νερού κοκ, το πεθάναμε το ψαράκι μας... μετά αρχίσαμε να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε και εκεί είναι που χάσαμε τη μπάλα, μας φάνηκαν όλα βουνό!

Τελικά οπλιστήκαμε με υπομονή, τα βάλαμε κάτω, διαβάσαμε αρκετά (νάναι καλά το φόρουμ!) και νάμαστε εγώ και η γυναίκα μου αποφασισμένοι να πετύχουμε! Βέβαια έχουμε πάρα μα πάρα πολλά να μάθουμε ακόμα αλλά σιγά σιγά και με τη βοήθεια σας πιστεύω θα βρούμε το δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

B)

Ευχομαι τα καλυτερα.......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρειάκι και καλή αρχή. Με το μεγάλο θα έχετε πάρα πολλές επιλογές οπότε μη βιαστείτε, σιγά σιγά αποφασίστε πρώτα αν θα συνεχίσετε με tetra και αντίστοιχα συμβατά ψάρια (πχ σκαλάρια) ή θα πάτε σε κάτι άλλο. Ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλετε θα φανεί και τι υλικά θα χρειαστούν στο στήσιμο. Θα έλεγα ότι όταν στήσετε το μεγάλο να μεταφέρετε τα ινδιανάκια εκεί μαζί με άλλα ψαράκια συμβατά και το μικρό να το κάνετε πάλι ενυδρείο μονομάχου μια και τα 20 λίτρα είναι μάλλον καλύτερα για ένα μονομάχο παρά για κοπαδόψαρα. Σίγουρα τώρα (και με τη βοήθεια των φίλων) θα ξέρετε τι να κάνετε ώστε να μην έχετε ξανά απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...