Jump to content

Blue Tang


βαγγελης

Recommended Posts

παιδια ειναι 2 μερες τωρα που το ψαρακι μου παει και κρυβετε σε ενα κοιλωμα ενος βραχου χωνει μεσα την μουσουδα του και μενει εκει πολυ φοβαμαι οτι θα μας εγκαταλειψει για αλλους τοπους , τι μπορει να φταει?

μου φαινετε οτι βλεπω και μια ασπριλα πανω στην ραχη του

ακομα εχω και ενα καρδιναλιο οποιος την μερα κρυβετε και οταν σβηνουν τα φωτα και αναβει το moonligth το εχω δει να κοβει βολτες .

τα τρομαζει κατι?? η μπορει να φταει κατι αλλο?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις το ψάρι;

Οι τιμές του νερού σου είναι σωστές;

Το ενυδρείο τρέχει καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειχες διαβασει πριν το παρεις οτι προκειται για ενα απαιτητικο ψαρι τουλαχιστον μεχρι να προσαρμοστει στο ενυδρειο.

Οταν μπει στο ενυδρειο ειναι λογικο να ειναι τρομαγμενο και να ψαχνει να βρει του χωρους του.

Επισης στην αρχη οταν το ταιζεις μπορει να φτυνει την τροφη που τρωει για κανα 2-4 ημερες.

Κανε αναζητηση για το ick και δες εαν ειναι αυτα τα στιγματα που εχει. Ειναι λογικο για ειναι ειναι πολυ ευκολα στο ick κυριως οταν αλλαγουν οι συνθηκες που ζουνε. Εαν ειναι τοτε σκορδο μπολικο και μακαρι να πανε καλα τα πραγματα.

Ελπιζω επισης να εκανες καλη προσαρμογη το ψαρι πριν το βαλεις στο ενυδρειο. ;)

Αυτα απο εμενα B)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο ψάρι, που συνήθως δεν σου κάθεται που λέμε με την πρώτη.

Απο την στιγμή όμως που θα προσαρμοστεί στον χώρο του,και αρχίζει να τρώει τα πάντα δεν καταλαβαίνει τίποτε.

Μπορεί μάλιστα να αποδειχθεί μεγάλος τσαμπουκάς και χρειάζεται προσοχή στους συγκατοίκους του.

Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει κάτι στο νερό του φίλου μας γιά το πρόβλημα του ψαριού.

Εαν πάντως δεν συνέλθει σε καμιά εβδομάδα...χαιρέτα τον, τον Παντελη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

τελικα το ψαρι μας "αφησε".

ολα ειναι μια χαρα απο τιμες νερου .

μαλλον ick υποψιαζομαι ,αν και τωρα που γραφω θυμαμαι οτι πριν αρχισουν ολα αυτα ειχε κουνηθει η πριζα με την θερμανση και ειχα πεσει η θερμοκρασια σχεδον στους 20 βαθμους για κανα 8 ωρο ισως τοτε την "ακουσε ". ποιος ξερει?

παρακολουθω τωρα τον καρδιναλιο να δω τι θα γινει.

ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

λυπαμε για το ΨΑΡΙ που "ΧΑΘΗΚΕ" και θα ήθελα να πω και εγώ με την σειρά μου ότι είναι ΚΡΙΜΑ για να μην πω άλλη λέξη... να βάζουμε ζωντανούς οργανισμούς χωρίς τις απαιτούμενες ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ....πρέπει να καταλάβουμε οτι ει ναι και αυτό ΖΩΗ άρα θα πρέπει να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ άρα το ελάχιστο ΓΝΩΣΕΙΣ...

Link to comment
Share on other sites

λυπαμε για το ΨΑΡΙ που "ΧΑΘΗΚΕ" και θα ήθελα να πω και εγώ με την σειρά μου ότι είναι ΚΡΙΜΑ για να μην πω άλλη λέξη... να βάζουμε ζωντανούς οργανισμούς χωρίς τις απαιτούμενες ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ....πρέπει να καταλάβουμε οτι ει ναι και αυτό ΖΩΗ άρα θα πρέπει να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ άρα το ελάχιστο ΓΝΩΣΕΙΣ...

Ετσι...

Πάντως Blue Tang σε nano...δεν μου κάθεται καλά.

Εδω σε βαρβάτα λίτρα, και όλο και κάτι τους φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι...

Πάντως Blue Tang σε nano...δεν μου κάθεται καλά.

Εδω σε βαρβάτα λίτρα, και όλο και κάτι τους φταίει.

το δικο μου ειναι 100 λιτρα το ξερω οτι ειναι μικρο

αλλα εχω δει σε nano blue tang να ειναι μια χαρα.

τι μου προτεινετε για αλγοφαγο σε τετοια λιτρα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...