Jump to content

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΒΑΣΗΣ 350 ΛΙΤΡΩΝ


kostis521

Recommended Posts

Το ενυδρείο ειναι περίπου 350 λίτρα.

225 λίτρα η βάση και άλλα 120 περίπου το επάνω μέρος.

Τα ψάρια μπορούν να κολυμπούν και στη βάση άλλα και στο επάνω μέρος του ενυδρείου μέσα απο ένα άνοιγμα πού υπάρχει στην βάση.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80 * 80 * 35 εκ. το κάτω μέρος και 100 * 45 * 30 το επάνω.

Την φίλτρανση έχει αναλάβει ένα Fluval με 850 l/h προς το παρών που μελλοντικά θα πάρει την θέση του ενα eheim 2076.

Προς το παρών κολυμπάνε λίγα Guppy, που θα καταλήξοθμε θα δούμε!!

post-9619-1292601705_thumb.jpg

post-9619-1292601732_thumb.jpg

post-9619-1292601763_thumb.jpg

post-9619-1292601856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο ενυδρειο! B) Οποιος δεν καθεται καλα που θα πηγαινει πανω η κατω ;) Ειμαι περιεγος να δω το τελικο αποτελεσμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε σε παρακαλώ κάποιες ππαραπάνω πληροφορίες. Το γέμισμα και οι αλλαγές πως γίνονται; Ταισμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι περίεργος για το πως θα οξυγονωνεται το κλειστό μέρος χωρις να γεμίζει αέρα και να πλυμμηριζεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο πολυ μ αρεσε το ενυδρειο σου,το ειχα δει και καπου στο you tube που ειχε κανει καποιος κατι παρομοιο

και με εντυπωσίασε.

Περημενω με αγωνια μια ολοκληρωμενη παρουσιαση με πολλες φωτο.

Καλη συνεχεια!!! ;)B)B)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το youtube ορίστε και στο ΑΖ να τέτοιο ενυδρείο.

Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου, ρουτίνες, τι σκοπεύεις να βάλεις, πώς φτιάχτηκε και ίσως θα ήταν καλά να χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή και τη φόρμα παρουσίασης.

Πολύ ενδιαφέρον project πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

μα καλα η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων δεν ισχυει εδω? δε θα επρεπε το πανω να αδειαζει στο κατω ωσπου να εξισωθει η πιεση?

και κατι αλλο. απο οτι βλεπω το πανω μερος ειναι ταπωμενο. πως ακριβως θα καθαριζεται?

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

μα καλα η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων δεν ισχυει εδω? δε θα επρεπε το πανω να αδειαζει στο κατω ωσπου να εξισωθει η πιεση?

ναι εκτος και αν ειναι σφραγισμενο απο επανω αλλα πως κανει αλλαγες τοτε?

Link to comment
Share on other sites

μα καλα η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων δεν ισχυει εδω? δε θα επρεπε το πανω να αδειαζει στο κατω ωσπου να εξισωθει η πιεση?

και κατι αλλο. απο οτι βλεπω το πανω μερος ειναι ταπωμενο. πως ακριβως θα καθαριζεται?

Μα ακριβώς επειδή είναι κλειστό το πάνω μέρος δεν ξεχειλίζει το κάτω.

Το καθάρισμα γίνεται με βουρτσα - μαγνήτη και οι αλλαγές νερού γίνονται απο το ανοιχτό μέρος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

ολλα στην πραξη θα τα δεις κωστα.κατα τα αλλα οντος ειναι περιεργο το δημιουργημα σου.περιμενουμε φωτο οταν θα ειναι στημενο.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

οκ το κατω νερο δουλευει σαν ταπα για το πανω και η ταπα στο τζαμι μπλοκαρει την αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων. το νερο ομως που ειναι στο πανω μερος πως ανεβαινει τοσο ψηλα? η λογικη λεει πως γεμιζοντας νερο κατω οταν το μεσα με το εξω ισορροπησει το εξτρα νερο θα χυθει εξω. θα πρεπει λοιπον να γεμιζεις το μεσα τμημα με ενα λαστιχο χωριστα σωστα? και αν εχω δικιο με το λαστιχο πως θα βαλεις νερο προετοιμασμενο? μονο με αντλια...

ωραιο στο ματι περιπλοκο στη χρηση ομως. ισως εγω ειμαι απλα μπουμπουνας και δε το καταλαβαινω καλα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πολλές φυσσαλίδες επάνω και είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα.

Στο ψιλό κομμάτι θα σου έλεγα να βάλεις βαλλισνέριες! Θα είναι πανέμορφο να τις βλέπεις στο πλήρες μήκος τους! Οι περισσότερες φτάνουν το 1 μέτρο υψος, οπότε εσύ εχει και 20 εκατοστα περιθώριο!!! Αμα βάλεις και έναν μικρό κυκλοφορητή για να κουναει τις βαλλισνέριες θα είναι πολύ εφετζίδικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πες μας το μυστικό

Πως διατηρείς τη στάθμη του νερού στην όρθια γυάλα :)

Χρησιμοποιείς κάποια αεραντλία ;

Στις φώτο δεν βλέπω κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παιδιά το θέμα αυτό το είχα δεί στο youtube και είχα πάθει πλάκα!!Μέχρι και πιό έμπειροι φίλοι μου,ήδη μέλη εδώ,δεν μπορούσαν να το πιστέψουν!Το πιό πάνω video εξηγεί την λειτουργεία του vaccum αλλά υπάρχει και άλλο video με τελειωμένη δουλεια απίστευτης ομοφριάς!

Εδώ θα το δείτε και θα το απολαύσετε!!!

Link to comment
Share on other sites

για να γεμιση το ενυδρειο θα πρεπει να να βγει ο αερας που υπαρχει απο μεσα.εγω δεν βλεπω ομως καμια τρυπα η καμια αντλια στις φωτο. κανε μια παρουσιαση να δουμε. αυτα τα βιντεακια τα ξερω πολυ καιρο .

μηπως εκανες αυτο που εκανε και ο τυπος με το λαστιχο?

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως σε αυτην την περιπτωση δεν ξεχιλιζει γιατι η εξωτερικη πιεση που ασκειται στο κατω μερος ειναι ιση με την πανω, κατι σαν αυτα τα ποτιστηρια για πουλια

Link to comment
Share on other sites

καλοοοοο! πρωτη φορα ειδα πως γινεται και ειναι ενδιαφερον! καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραία και καλά, αλλά με τις αλλαγές νερού τι γίνεται; Θα πρέπει να ξανά μπει αέρας στο κάθετο δοχείο, και μάλιστα ελεγχόμενα γιατί τα αέρια συμπιέζονται και αποσυμπιέζονται οπότε αν γίνει κάποιο λάθος στην είσοδο του αέρα θα αδειάσει όλο το ενυδρείο λόγο συγκοινωνούντων δοχείων.

Link to comment
Share on other sites

για να γεμιση το ενυδρειο θα πρεπει να να βγει ο αερας που υπαρχει απο μεσα.εγω δεν βλεπω ομως καμια τρυπα η καμια αντλια στις φωτο. κανε μια παρουσιαση να δουμε. αυτα τα βιντεακια τα ξερω πολυ καιρο .

μηπως εκανες αυτο που εκανε και ο τυπος με το λαστιχο?

Ο αέρας μπορεί να αφερεθεί εύκολα με μια αντλιούλα-τρόμπα συνδεδεμένη με λάστιχο το οποίο καταλήγει στο ενυδρείο κολώνα μέσα από το νερό. Έτσι αποφεύγονται οι τρύπες και οι αντλίες επάνω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...