Jump to content

σχετικα με φενιζολ


olumpiakos759

Recommended Posts

το φενιζολ το οποιο χρησιμοπιουμε για την πλατη ειναι αυτο ποθ υπαχει στην αγορα η ειδικο για ενυδρειο?θελω να βαλω αμμο απανω με τη θα την κολησω με σιλικονι?

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το φενιζολ και αμμο κοκκινι θα κανω το σχεδιο στο φενιζολ και θα βαλω την αμμο μονο σιλικονι θα ωαλω να την κολησω και ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο?εχω διαβασει αλλα δεν μπορω να κατατοπηστω αν μπορει καποιοσ ας με βοηθησει!!!!ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να βαλεις φενιζολ με σιλικονη ενυδρειακη στο ενυδρειο σου και να φτιαξεις το backround που θελεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να βαλεις φενιζολ με σιλικονη ενυδρειακη στο ενυδρειο σου και να φτιαξεις το backround που θελεις ;)

ευχαριστω φιαλαρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπορεις να κανεις... μπορεις οπως ειπε και ο φιλος επανω να κολιισεις την αμμο με σιλικονι... μπορεις να το καληψεις με τσιμέντο για δεξαμενες νερου.... μπορεις να βάλεις εποξικη ρητηνη για δεξαμενες νερου και απο πανω την αμμο που θες... ποσο μεγαλη επιφανεια θες να κανεις>? και υπαρχει καμια φωτο? εκαψες το φελιζολ να το κανεις αναγληφο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολαω στις λεξεις, ουτε και σε ενα τυπογραφικο λαθος αν υπαρχει...

αλλα ρε παιδια το φενιζολ δεν υπαρχει, ειναι φελιζολ αν δεν κανω λαθος ...αν κανω λαθος συγνωμη για την παρεμβαση και να διαγραφει απο τους διαχειριστες σαν μη γενομενη παρατηρηση.

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπορεις να κανεις... μπορεις οπως ειπε και ο φιλος επανω να κολιισεις την αμμο με σιλικονι... μπορεις να το καληψεις με τσιμέντο για δεξαμενες νερου.... μπορεις να βάλεις εποξικη ρητηνη για δεξαμενες νερου και απο πανω την αμμο που θες... ποσο μεγαλη επιφανεια θες να κανεις>? και υπαρχει καμια φωτο? εκαψες το φελιζολ να το κανεις αναγληφο?

60 cm ειναι δεν εχω ξεκινισι ακομα φοτο οχι δεν εχω οταν το φτιαξω θα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πάω τους "Ολυμπιακούς" ούφφφ ας κάνω μια θυσία!! ;):)

Λοιπόν

Μπορώ να σε οδηγήσω βήμα προς βήμα μέχρι την ολοκλήρωση.

Φυσικά μπορεί να βρεις κάποιον καλύτερο τρόπο από τον δικό μου.

Τα υλικά που θα χρειαστείς είναι

Μπλέ Φελιζόλ(οικοδομικό) , άμμος, κοφτάκια διαφόρων μεγεθών, απαραίτητα μαύρη σιλικόνη, φλόγιστρο, γάντια (για το πλύσιμο των πιάτων ή χειρουργικά) και λούστρο ή εποξικές ρητίνες.

1. Σκαλίζεις με τα κοφτάκια ΠΟΛΥ βαθιές χαραγματιές σχήματος ()

2. Λιώνεις με το φλόγιστρο μέσα και έξω απο τα ()

Μόλις το κάνεις αυτό πραγματικά........θα συγκινηθείς B)

3. Αλείφεις μαύρη σιλικόνη με τα γάντια όλη την επιφάνεια

Σημειώνω πως αν χρησιμοποιήσεις σιλικόνη άλλου χρώματος το αποτέλεσμα οταν βαφτεί δεν θα ειναι το προσδοκόμενο.

4. Παίρνεις την άμμο στις χούφτες σου και κάνεις αμμοβολή

5. Τέλος περνάς αρκετά χέρια λούστρου ολόκληρη την επιφάνεια.

Αυτά για αρχή

Κάνε μια δοκιμή σε ενα μικρό κομμάτι και πες μας τις εντυπώσεις σου

ΥΓ.

Ρίξε και μια ματιά εδώ όπου εχω μια παλιά περιγραφή.

Εκει που λέει για την κατασκευή του βράχου

και εδώ ο βράχος

ΥΓ.

Αν και στην φωτογραφία ο βράχος κοκκινίζει στην πραγματικότητα είχε γκρί-πράσινο χρώμα

Όπως ένας φυσικός βράχος

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Παρε και απο εδω καμια ιδεα!Αν δεν πενεψουμε και το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει. ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40736&hl=

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολαω στις λεξεις, ουτε και σε ενα τυπογραφικο λαθος αν υπαρχει...

αλλα ρε παιδια το φενιζολ δεν υπαρχει, ειναι φελιζολ αν δεν κανω λαθος ...αν κανω λαθος συγνωμη για την παρεμβαση και να διαγραφει απο τους διαχειριστες σαν μη γενομενη παρατηρηση.

Τι ν τι λ 2 γραμματα πανω 2 κατω δε χαλασε κι ο κοσμος;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολαω στις λεξεις, ουτε και σε ενα τυπογραφικο λαθος αν υπαρχει...

αλλα ρε παιδια το φενιζολ δεν υπαρχει, ειναι φελιζολ αν δεν κανω λαθος ...αν κανω λαθος συγνωμη για την παρεμβαση και να διαγραφει απο τους διαχειριστες σαν μη γενομενη παρατηρηση.

;)

Link to comment
Share on other sites

Παρε και απο εδω καμια ιδεα!Αν δεν πενεψουμε και το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει. ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40736&hl=

με τι το εχεις βαψει?

Link to comment
Share on other sites

με τι το εχεις βαψει?

δεν το εχω βαψει, κοκκινοχωμα ειναι κολιμενο με εποξιδικη!

Link to comment
Share on other sites

πως την βλεπετε την πλατη?οποια γνωμη δεκτη!!!!!!δεν εχει τελειωσει ακομα βεβαια.post-30862-1292702648_thumb.jpg

δεν θα εχει πολυ ανωση μεσα στο νερο? πως θα το βάλεις? θα το κολησεις?

Link to comment
Share on other sites

τελικα το εβαψα με εποξυδικη ρητινη ελπιζω να λεγεται ετσι μην μου την πει κανενας παλι.πως το βλεπετε?δεν ειναι και κανενα αριστουργημα αλλα για πρωτη μου φορα ψιλοκαλο πιστευω ειναι!!!!post-30862-1292858820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις καποιο χρωμα επανω? η θα αφησεις την αλγη να κανει δουλεια?

ειναι γκρι δεν φαινετε καλα στην φοτο και θα αφησω την αλγη να κανει την δουλεια τησ!

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις καποιο χρωμα επανω? η θα αφησεις την αλγη να κανει δουλεια?

μιας και μου ειπεσ για χρωμα υπαρχει καποιο χρωμα που μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

μιας και μου ειπεσ για χρωμα υπαρχει καποιο χρωμα που μπορω να βαλω?

εγω πρωσοπικα ειχα δει τα μερικανακια να χρησημοποιουν ηδηκα σπραι για ενυδρια.... αλλα δεν τα εμπιστευομαι... καλητερα με την αλγη να εισαι και συγουρος και να ειναι και πιο φυσικο

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωσοπικα ειχα δει τα μερικανακια να χρησημοποιουν ηδηκα σπραι για ενυδρια.... αλλα δεν τα εμπιστευομαι... καλητερα με την αλγη να εισαι και συγουρος και να ειναι και πιο φυσικο

μηπωσ ξερεισ πως λεγοννται αυτα τα σπρει να τα δω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...