Jump to content

προετοιμασια με οζον


kostas disc

Recommended Posts

καλησπέρα,εχω την εξής απορία που μπορεί να είναι και χαζή αλλα εγώ δεν το γνωρίζω...στο ζουμί λοιπόν ;) ΜΠΟΡΟΥΜΕ αντί για α/ο να χρησιμοποιούμε για την προετοιμασία νερό βρύσης που πριν έχει δουλέψει συσκευή με ΟΖΟΝ???ευχαριστω προκαταβολικα B)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το ένα με το άλλο δεν έχει απολύτως καμιά σχέση, ίσως σε ένα πολύ μικρό βαθμό η όσμωση να κάνει και ένα μέρος της δουλειάς του όζον, αλλά παραμένει κάτι εντελώς διαφορετικό σαν μέθοδο και αποτέλεσμα.

Η όσμωση θα απομακρίνει όλα τα στερεά στοιχεία ή σχεδόν όλα καθώς θα συγκρατήσει και μικροβιακούς πλυθυσμούς, το όζον θα απολυμάνει το νερό καταστρέφοντας ένα μέρος των μικροβίων αλλά δεν απομακρύνει στερεά στοιχεία, διασπάει μεγαλομοριακές οργανικές ενώσεις, αλλά δεν τις εξαφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το ένα με το άλλο δεν έχει απολύτως καμιά σχέση, ίσως σε ένα πολύ μικρό βαθμό η όσμωση να κάνει και ένα μέρος της δουλειάς του όζον, αλλά παραμένει κάτι εντελώς διαφορετικό σαν μέθοδο και αποτέλεσμα.

Η όσμωση θα απομακρίνει όλα τα στερεά στοιχεία ή σχεδόν όλα καθώς θα συγκρατήσει και μικροβιακούς πλυθυσμούς, το όζον θα απολυμάνει το νερό καταστρέφοντας ένα μέρος των μικροβίων αλλά δεν απομακρύνει στερεά στοιχεία, διασπάει μεγαλομοριακές οργανικές ενώσεις, αλλά δεν τις εξαφανίζει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φιλε μου διεθεσα και λιγο χρονο και εχεις απολυτο δικιο ως προς την λειτουργεια του οζον με α/ο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...