Jump to content

Colomesus Asellus


karrot

Recommended Posts

Βρήκα σε ένα μαγαζί αυτά τα ψαράκια ξέρει κανένας πόσα άτομα μπορούν να μπουν σε ένα ενυδρείο και γενικά πληροφορίες.Το ενυδρείο μου είναι 60λ με φίλτρο ένα fluval 205 με 2 κάδους subtract pro ,ph=6-6.5,gh=4-5.Επίσης μέσα έχω 8 cardinal και 3 apistogramma viejita (1αρσενικό και 2 θηλυκά και μάλιστα το ένα αρσενικό και το ένα θηλυκό είναι ζευγάρι).Από αυτά που διάβασα πέρα από την περίεργη διατροφή του είναι ότι αν και τα puffer μπαίνουν μόνα τους αυτά μπορούν να μπουν πιο πολλά και ότι είναι ειρηνικά αν και μερικές φορές μπορεί να τσιμπήσουν καμιά ουρά ;) Λέτε να έχω προβλήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε ένα μαγαζί αυτά τα ψαράκια ξέρει κανένας πόσα άτομα μπορούν να μπουν σε ένα ενυδρείο και γενικά πληροφορίες.Το ενυδρείο μου είναι 60λ με φίλτρο ένα fluval 205 με 2 κάδους subtract pro ,ph=6-6.5,gh=4-5.Επίσης μέσα έχω 8 cardinal και 3 apistogramma viejita (1αρσενικό και 2 θηλυκά και μάλιστα το ένα αρσενικό και το ένα θηλυκό είναι ζευγάρι).Από αυτά που διάβασα πέρα από την περίεργη διατροφή του είναι ότι αν και τα puffer μπαίνουν μόνα τους αυτά μπορούν να μπουν πιο πολλά και ότι είναι ειρηνικά αν και μερικές φορές μπορεί να τσιμπήσουν καμιά ουρά ;) Λέτε να έχω προβλήματα ?

Λοιπόν τα συγκεκριμένα ψαράκια μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι θέλουν:

pH:6.0 - 7.8

Φτάνουν τα 7.5 cm

Χρόνια ζωής είναι 10+ χρόνια

Μικρότερο μέγεθος ενυδρείου 55 λίτρα

Θερμοκρασία νερού 22-28°C

Αυτές τις πληροφορίες κατάφερα να μαζέψω..!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή καλό είναι να μπει πάνω από ένα άτομα στο ενυδρείο μου ή και ένα καλά είναι?

Link to comment
Share on other sites

τα είδα σήμερα απλά απίστευτα ψάρια και όμορφα και πολύ έξυπνα.....τι λέτε να βάλω κανένα με τα άλλα ψάρια που έχω μέσα?επίσης άμα μπορώ να βάλω πόσα άτομα min μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

τα είδα σήμερα απλά απίστευτα ψάρια και όμορφα και πολύ έξυπνα.....τι λέτε να βάλω κανένα με τα άλλα ψάρια που έχω μέσα?επίσης άμα μπορώ να βάλω πόσα άτομα min μπορώ να βάλω?

έχει κανένας ιδέα σε αυτά που ρωτάω?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία .

Link to comment
Share on other sites

σε ένα ενυδρείο με αυτό το ψάρι μόνο,πόσα άτομα minimum θα μπορούσα να βάλω? :P

Link to comment
Share on other sites

Αν στο pet shop ειναι σε μικρο μεγεθος (3-4 εκ) μπορεις να βαλεις μεχρι 4 αλλα μονο με την λογικη οτι σε 5-6 μηνες θα εχεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (100+ λιτρα)..

Αν ειναι ηδη μεγαλουτσικα ισως 3.

Παντως οπως και ενα εχει 3-4 ψαρια με 8-10εκ μεγεθος σε 60λ θα ειναι σιγουρα περιορισμενα στο μελλον.οχι οτι αναγκαστικα θα εχεις χοντρο προβλημα αλλα με τη λογικη οτι κοιταμε το καλυτερο για τα ψαρια.

Προσοχη στο οτι θελουν τακτικο ταισμα σε σαλιγκαρια κτλ γιατι μεγαλωνουν γρηγορα τα δοντια τους..

μερικα link:

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/puf-asel.htm

http://aquaticpredators.com/forums/index.p...omesus-asellus/

σε ένα ενυδρείο με αυτό το ψάρι μόνο,πόσα άτομα minimum θα μπορούσα να βάλω? :P

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ησυχα ψαρια και δεν μεγαλωνουν πολυ.

Δεν κολυμπουν αλλα πανε πανω -κατω σε συγκεκριμενη περιοχη του τζαμιου,που κοντα θα εχει φυτα και θα ταπεριεργαζονται για να βρουν σαλιγκαρια!

πετρος :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...