Jump to content

Synchiropus Splendidus "mandarin"


BiggBilly

Recommended Posts

Το synchiropus splendidus, ή όπως το αποκαλούν mandarin είναι για μένα ένα απο τα ομορφότερα ζωντανά που μπορεί να υπάρχει μέσα στα ενυδρεία μας. Δυστηχώς απο ότι έχω διαβάσει δεν είναι για τον αρχάριο.

250px-Synchiropus_splendidus_2_Luc_Viatour.jpg

Απο ότι έχω καταλάβει το θέμα φαγητού είναι αυτό που το καθιστά "δύσκολο" ψάρι.

Ποιές ακριβώς είναι η απαιτήσεις του?

Την καταψυγμένη τροφή την δέχεται?

Αν και δεν έχω mandarin ρώτησα σε κατάστημα και μου πρότειναν ζωντανή γαρίδα.

200px-Synchiropus_splendidus_1_Luc_Viatour.jpg

Είναι να μη ερωτευτείς τέτοιο πλάσμα? :P

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Είναι θαυμάσιο πλάσμα...

Η διατροφή του βασίζεται κυρίως σε ζωντανά κοπίποδα που υπάρχουν στο βράχο, και αυτό προϋποθέτει ένα καλά στρωμένο ενυδρείο και ένα refugium στο σύστημα για να τροφοδοτείται το κυρίως ενυδρείο.

Πολύ σπάνια θα δεχτεί κατεψυγμένες ή τροφή σε φυλλαράκια (ναι και το έχω δει να τρώει και τέτοια).

Link to comment
Share on other sites

Είναι θαυμάσιο πλάσμα...

Η διατροφή του βασίζεται κυρίως σε ζωντανά κοπίποδα που υπάρχουν στο βράχο, και αυτό προϋποθέτει ένα καλά στρωμένο ενυδρείο και ένα refugium στο σύστημα για να τροφοδοτείται το κυρίως ενυδρείο.

Πολύ σπάνια θα δεχτεί κατεψυγμένες ή τροφή σε φυλλαράκια (ναι και το έχω δει να τρώει και τέτοια).

Και πες μας και τον τροπο διαχωρισμου του φυλου των ψαριων αυτων. :P

Υ.Γ. Θελω 2. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το ραχιαίο πτερύγιο του αρσενικού είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θαυμάσιο πλάσμα...

Η διατροφή του βασίζεται κυρίως σε ζωντανά κοπίποδα που υπάρχουν στο βράχο, και αυτό προϋποθέτει ένα καλά στρωμένο ενυδρείο και ένα refugium στο σύστημα για να τροφοδοτείται το κυρίως ενυδρείο.

Πολύ σπάνια θα δεχτεί κατεψυγμένες ή τροφή σε φυλλαράκια (ναι και το έχω δει να τρώει και τέτοια).

Τώρα με σκότωσες :P

Δηλαδή χωρίς refugium, δεν έχουμε μεγάλη παραγωγή κοπίποδων, οπότε η φυσική διατροφή του mandarin πάει περίπατο.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω έχω λιγάκι χώρο για refugium 10lt...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω μανταρινο σε 30 λιτρα....ξερω πως ολοι θα πουνε μα τι κανεις και ολα αυτα αλλα νομιζω πως σε ενα μικρο ενυδρειο το φαγητο δεν ειναι κανενα απολυτος θεμα ανυσηχιας αφου δεν υπαρχει ο ανταγωνισμος...εμενα τσιμπαει το βραχο και οποτε ταιζω σιγουρα θα φαει...ειτε κατεψυγμενη αρτεμια ειτε φυλλαρακια...για εμενα ειναι ενα πολυ ευκολο ψαρι και βεβαια φοβερα γοητευτικο....τωρα δεν ξερω αν ειναι η εξερεση ο δικος μου αλλα τα παει παρα πολυ καλα και ειναι υγειεστατος!!!

Link to comment
Share on other sites

....Και αν είναι όντως ο δικός σου εξαίρεση... τι θα γίνει αν κάποιοι το αγοράσουν και δεν τους τύχη να είναι εξαίρεση?

Υπήρξαν άτομα που τον αγόρασαν και σε 1 άντε 2 μήνες τα έχασαν.. κρίμα δεν είναι το ζωντανό?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν μπορεί,,, αλλά στο refugioun δεν υπάρχουν θηρευτές με αποτέλεσμα να υπάρχει μια μόνιμη πηγή παραγωγής.

.... στο ενυδρείο κάποια στιγμή η αναπαραγωγή μπορεί να μειωθεί σε μεγάλο βαθμό διότι όλα σχεδόν τα ψάρια τα συγκαταλέγουν στο μενού τους.

Link to comment
Share on other sites

@Aiolos, δηλαδή σε ώριμο ενυδρείο με ελάχιστα ψάρια (παίζει ρόλο και τι ψάρια σωστά?) μπορεί να επιζήσει χωρίς πρόβλημα ένα mandarin?

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν μπορεί,,, αλλά στο refugioun δεν υπάρχουν θηρευτές με αποτέλεσμα να υπάρχει μια μόνιμη πηγή παραγωγής.

.... στο ενυδρείο κάποια στιγμή η αναπαραγωγή μπορεί να μειωθεί σε μεγάλο βαθμό διότι όλα σχεδόν τα ψάρια τα συγκαταλέγουν στο μενού τους.

Οι μανδαρφινοι ομως λογο του μικρου μεγεθους τους και του χωρου οπου κινουνται, εχουν πιο αμεση προσβαση στα κοπιποδα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι χώνονται σε απίστευτα σημεία..... αλλά από το πρωί μέχρι το βράδυ τρώνε συνεχώς...

..... ε και κάποια στιγμή δεν θα μείνει τίποτα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι χώνονται σε απίστευτα σημεία..... αλλά από το πρωί μέχρι το βράδυ τρώνε συνεχώς...

..... ε και κάποια στιγμή δεν θα μείνει τίποτα !!!!

Αρα πρεπει να έχουμε αρκετη ποσοστητα κοπιποδα για να μπορεσουμε να διατηρησουμε μανδαρινους.

Αυτο συνεπαγεται μεγαλη ποσοτητα βράχου ή ενα καλο refugium??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντα αφού οι γνώσεις μου περιορίζονται μέχρι εκεί,

ο τρόπος που προτείνεται να κρατήσουμε μανταρίνο σε νάνο ενυδρεία είναι η προσθήκη ενός σωλήνα pvc τρυπημένο με μικρής διαμέτρου τρύπες και ρίχνοντας μέσα κάθε 2-3 μέρες λίγο γαρίδα για τη δημιουργία και συντήρηση των κοπίποδων.

Την σωλήνα την τοποθετούμε στο κέντρο του ενυδρείου και μπορούμε αν την καλύψουμε με τον βράχο μας για να μην φαίνεται.

Θα προσπαθήσω να ξαναβρώ τον τρόπο δημιουργίας και χρήσης και να σας δώσω το λινκ για όποιον δεν μπορέσει να το βρει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντα αφού οι γνώσεις μου περιορίζονται μέχρι εκεί,

ο τρόπος που προτείνεται να κρατήσουμε μανταρίνο σε νάνο ενυδρεία είναι η προσθήκη ενός σωλήνα pvc τρυπημένο με μικρής διαμέτρου τρύπες και ρίχνοντας μέσα κάθε 2-3 μέρες λίγο γαρίδα για τη δημιουργία και συντήρηση των κοπίποδων.

Την σωλήνα την τοποθετούμε στο κέντρο του ενυδρείου και μπορούμε αν την καλύψουμε με τον βράχο μας για να μην φαίνεται.

Θα προσπαθήσω να ξαναβρώ τον τρόπο δημιουργίας και χρήσης και να σας δώσω το λινκ για όποιον δεν μπορέσει να το βρει.

Περιμενουμε νεοτερα, γιατι το λατρευω κι εγω αυτο το ψαρι, αλλα ο δασκαλος μου, μου το απαγορευσε... :P(( Και δεν θα συγχωρεσει 2ο λαθος, ετσι Αιολε?!

Link to comment
Share on other sites

@Aiolos, δηλαδή σε ώριμο ενυδρείο με ελάχιστα ψάρια (παίζει ρόλο και τι ψάρια σωστά?) μπορεί να επιζήσει χωρίς πρόβλημα ένα mandarin?

Τίποτα δεν αποκλείεται... αλλά είναι κρίμα να το διακινδυνεύσει κάποιος.

Παλιότερα μου έδωσε ο Andres kika ένα θηλυκό το οποίο έτρωγε όσο το είχε ακόμη και pelts... ενώ σε μένα τα αγνοούσε παντελώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Ο μανδαρινος ειναι ενα μοναδικο ζωντανο που θελει πολυ προσοχη.Να απαντησω πρωτα στον φιλο με το 30λιτρο.Απο την στιγμη που δεν το εχεις δει το ψαρι να τρωει κ να ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ την τροφη τοτε ποτε δεν θα εισαι σιγουρος αν το ψαρακι ειναι οκ.Ενας μονος μανδαρινος μπορει να ''καθαρισει'' 10 κιλα βραχο γεματο κοπιποδα μεσα σε μερικες μερες...μιας κ ειναι απο τα ψαρακια που τρωνε ολη την φωτοπεριοδο της ημερας κ θελουν συνεχεις παροχη τροφης.Φαντασου ποσο θα πεινασει το ψαρι οταν εσυ θα φυγεις απο το σπιτι για κανα 2 μερες... :P Τωρα να απαντησω στον φιλο με το diy...καλο το σκεπτικο σου αλλα σε πληροφορω πως εχω δει απειρες κατασκευες κ ''ταιστρες'' για μανδαρινους που μονο ζημια κανουν σε ενα μικρο ενυδρειο.Αν φταξεις αυτον τον σωληνα που λες κ τον γεμιζεις συνεχως κατεψυγμενη τροφη τοτε καποια στιγμη το ενυδρειο σου θα ανεβασει Ν03 κ οργανικα.Να επανελθω τωρα στον φιλο που θελει μανδαρινο.Αν θελεις να προσθεσεις εναν μανδαρινο καλο θα ηταν να επιλεξεις εναν αρσενικο γιατι ειναι πιο μεγαλος(μεγαλητερο στομα) κ εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τον ΜΑΘΕΙΣ να τρωει κατεψηγμενη για αρχη.

Η μεθοδολογια για να μαθεις εναν μανδαρινο να τρωει ετοιμες τροφες ειναι απλη αλλα χρονοβορα κ δεν ειναι παντα επιτυχης.Συνδεεις ολους τους κυκλοφορητες του ενυδρειου σου σε ενα πολυμπριζο με διακοπτη για να μπορεις να ''κοψεις'' την κυκλοφορια του ενυδρειου σου οποτε θες.Παρατηρεις το ψαρακι σου για μερικες μερες για να δεις που κυνηγαει(σε πιο μερος ειναι την περισσοτερη ωρα).Αφου εχεις μαθει τα κατατοπια του dragonet σου τοτε περνεις καλης ποιοτητας αρτεμια(π.χ. Ocean nutricion),αφηνεις το παγακι να λειωσει κ με μια συριγκα περνεις λιγη ποσοτητα κ την ριχνεις,χωρις αποτομες κινησεις,να πεσει πανω στο σημειο που συχναζει ο μανδαρινος σου(καλο θα ηταν την στιγμη που το κανεις αυτο το βημα να βρισκεται ο μανδαρινος στο ποθητο σημειο).Απομακρηνσου απο το ενυδρειο αρκετα ωστε να μην ενοχλεις το ψαρακι(σε βλεπει πιστεψε με)κ παρατηρησε να δεις αν δειχνει το παραμικρο ενδιαφερον.Αν δεις οτι τρωει κ δεν φτυνει εισαι πολυ τυχερος,αν δεις οτι τρωει αλλα φτυνει οτι τρωει εισαι σε καλο δρομο κ αν δεις οτι απλα δεν δειχνει κανενα ενδιαφερον τοτε προσπαθησε κ ξανα κ ξανα.Σαν αισχατη λυση μπορεις να δοκιμασεις κ cyclops κατεψυγμενα.Τωρα αν του μαθεις τα αρτεμια τοτε απο εκει κ περα με την ιδια μεθοδολογια μπορεις να του μαθεις να τρωει ακομα κ pelets(ocean nutricio formula 1 small pellets).

H προσθηκη του refugium ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα πρεπει το refugium να υπερχυλιζει στο main ενυδρειο που βρισκεται ο μανδαρινος ετσι ωστε να υπαρχει μια παροχη απο κοπιποδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερονατια και κυρίως πολυ χρίσημα ανδρεα ολα τα παραπανω.

Αλλα.... πως κανεις "καλλιέργεια" κοπιποδα?? :P

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερονατια και κυρίως πολυ χρίσημα ανδρεα ολα τα παραπανω.

Αλλα.... πως κανεις "καλλιέργεια" κοπιποδα?? :P

Καλλιεργεια δυσκολα να κανεις...αλλα οπως ειπα ενα κρεμαστο refugium ειναι οτι πρεπει για την συνεχη παροχη απο κοπιποδα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32239&hl=

και στα post #7 και #8 υπάρχουν αναφορές για αμφίποδα και κοπίποδα.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα εγω ο μανταρινος μου τρωει και κατεψυγμενη τροφη και φυλλαρακια...τωρα δεν ξερω αν τα τρωει και μετα απο καμια ωρα παει και κρυβεται για να τα κανει εμετο αλλα καποιες φορες που ταιζω καθομαι να δω ποιος τρωει τι και ποσο και ειναι σιγουρα απο τους καλους διεκδικιτες τροφης.... :P

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα εγω ο μανταρινος μου τρωει και κατεψυγμενη τροφη και φυλλαρακια...τωρα δεν ξερω αν τα τρωει και μετα απο καμια ωρα παει και κρυβεται για να τα κανει εμετο αλλα καποιες φορες που ταιζω καθομαι να δω ποιος τρωει τι και ποσο και ειναι σιγουρα απο τους καλους διεκδικιτες τροφης.... :P

Τοτε φιλαρακο μου φροντισε να μη φυγεις απο το σπιτι κ το αφησεις το 30λιτρο σου χωρις τροφη αλλιως παπαλα ο μανδαρινος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...