Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΟΥ


yiazoo

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Ήρθε ο καιρός να παρουσιάσω και το δεύτερο ενυδρείο μου που έφτιαξα στο γραφείο. Πρώτα απ'ολα να ευχαριστήσω τον φίλο Sparos που μου χάρισε το ενυδρείο. Πάμε λοιπόν (κάποια δεν τα γνωρίζω με την επίσημη ονομασία τους):

Γενική κατηγορία ενυδρείου:

Κοινωνικό, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120Χ40Χ50

Συνολικά Λίτρα: 240

Οργανισμοί

Φυτά: abubias, microsorium crisped leaves, Hydrophila polysperma rosanervig, lilaeopsis brasiliensis

Ψάρια: 3 clown, 1 pleco που έφερα από το μικρό στο σπίτι, 10 neon, 3 white tetra, 5 Xiphophorus Maculatus Platy, 2 dwarf gurami (male-female), 5 serpae tetra, και καμμια δεκαπενταρια golden apple snails χάρισμα από άλλον φίλο εδώ.

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Τίποτα, ο τοίχος

Πέτρες: Από τον Υμηττό

Ξύλα: Από το ποτάμι στην Ακράτα

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: Λίπασμα δεν θυμάμαι τί ακριβώς

Βυθός: Χαλίκι λεπτό, σε κάποια σημεία πιο χοντρό και άμμος στην μέση

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 Τ5 μία λευκή και μία ροζέ και μπλε led το βράδυ

Διάρκεια φωτισμού: 9-18 και το βράδυ μέχρι τις 12 και 5-8 το πρωί, μία σειρά μπλε led

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Sun Sun εξωτερικό,

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 200W

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 'Εχω βάλει ένα μικρό jumbo φιλτράκι γιαλίγο οξυγόνο αφού δεν έχω καλή ανατάραξη επιφάνειας

Διατροφή: Φυλλαράκια διάφορα και πολύ μικρά μπιλάκια ανακατεμένα, 6 φορές την ημέρα από λίγο για να προλαβαίνουν να τρώνε όλα και να ασχολούνται (με αυτόματο μηχάνημα)

Παράμετροι

pH: 6,8

Γενική σκληρότητα (GH): 4-7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): έκανα μία φορά τεστ, βγήκε μια χαρά αλλά δεν θυμάμαι τα νούμερα

Νιτρώδη (ΝΟ2): σχεδόν 0 (με στικάκι), σήμερα έκανα αλλαγή, ελπίζω να μηδενιστεί...

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Σε λίγο καιρό που θα έχουν μεγαλώσει τα φυτά θα είναι πιο ωραίο. Σκοπεύω να βάλω 3-4 ψαράκια ακόμα, θα ήθελα κάποια μεσαίου μεγέθους να φτάνουν μέχρι 7-8εκ. για να "γεμίζει" από κίνηση και χρώματα το ενυδρείο. Προτείνετε τίποτα; (αν νομίζετε ότι δεν πρέπει πείτε το μου). Ελπίζω να έχω τίποτα γέννες, να αρχίζω να χαρίζω και εγώ ψαράκια...

Αναμένω τα σχόλιά σας

και Καλές Γιορτές σε όλους

post-23292-1293108024_thumb.jpgpost-23292-1293108037_thumb.jpgpost-23292-1293108046_thumb.jpgpost-23292-1293108066_thumb.jpgpost-23292-1293108077_thumb.jpgpost-23292-1293108086_thumb.jpgpost-23292-1293108096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ρίξει δουλειά!! Μπραβο! :P

Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα σκούρο μονόχρωμο φόντο απο πίσω, θα αλλάξει τελειώς το ενυδρείο. Θα πρότεινα επίσης να συμπληρώσεις το κοπαδάκι white tetra μιας και έχεις μόνο 3.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το ενυδρείο σου. :P

Φέρνει λίγο Ιαπωνική Σχολή με τις πέτρες και τα ξύλα έτσι όπως είναι τόσο διαλεγμένα όσο και στημένα.

Ένα μπλε φόντο και όχι σκούρο θα το αναδείκνυε ακόμη περισσότερο αυτό που λέω.

Νομίζω ότι με προσεχτική περιποίηση των φυτών ώστε να μην γίνουν ζούγκλα μπορείς να πας προς αυτή τη κατεύθυνση. Από και και πέρα υπάρχει κάποιο θεματάκι ασυμβατότητας.

Με το φωτισμό λίγο το έχασα πώς ακριβώς είναι η φωτοπερίοδος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Δοκίμασα μπλε φόντο, δεν μας άρεσε, μετά σύγκρινα μαύρο με τοίχο και προτιμήσαμε τοίχο. Αν φουντώσει ίσως να δοκιμάσω μαύρο. Με την ασυμβατότητα, μπορείς να μου το αναλύσεις; τί δεν ταιριάζει; Ευχαριστώ

Φωτοπερίοδος: 9 το πρωί με 6 το απόγευμα φως. 6 το απόγευμα με 12 το βράδυ, και 5 το πρωί με 9 το πρωί blue leds. 12-5 το βράδυ, σκοτάδι!

Link to comment
Share on other sites

Ενα όμορφο πραγματικά τοπίο :rasp: η τακτοποίση του φόντου και η περιποίηση των φυτών όταν απαιτείται θα αναδείξει ακόμα περισσότερο αυτό το ωραίο ενυδρείο.

:P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο! :rasp:

Ως προς την συμβατότητα, έχεις βάλει ψάρια ζωοτόκα με ωοτόκα. Οπότε, προτείνω ή να διαλέξεις να βάλεις μόνο ζωοτόκα, ή να τα ξεφορτωθείς.

Ακόμη, έχεις 2-3 είδη tetra, τα οποία είναι κοπαδόψαρα. Δεν θα ήταν καλύτερο να διάλεγες μόνο ένα κοπάδι από αυτά, και παράλληλα να αυξήσεις και τον αριθμό τους? :P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο! :rasp:

Ως προς την συμβατότητα, έχεις βάλει ψάρια ζωοτόκα με ωοτόκα. Οπότε, προτείνω ή να διαλέξεις να βάλεις μόνο ζωοτόκα, ή να τα ξεφορτωθείς.

Ακόμη, έχεις 2-3 είδη tetra, τα οποία είναι κοπαδόψαρα. Δεν θα ήταν καλύτερο να διάλεγες μόνο ένα κοπάδι από αυτά, και παράλληλα να αυξήσεις και τον αριθμό τους? :P

+ διαφορετικές απαιτήσεις στις παραμέτρους του νερού.

Για τα κοπαδόψαρα συμφωνώ και επαυξάνω

Ίσως θα έβαζα μόνο 2 είδη κοπαδόψαρα το πολύ (από 15 άτομα ας πούμε ) και θα κρατούσα μαζί τους τα γκουράμι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο και οι πετρες στημενες πολυ καλα.τα ψαρακια σου ομως; ασυμβατα μεταξυ τους.αφου εχεις κοποδοψαρα και σου αρεσουν οπως βλεπω γιατι δεν βαζεις π.χ.αλλα 10-15νεον και τα αλλα τετρα δωστα.να εχεις ενα κοπαδι απο 20-25 νεον εκει δεις θα διαφορα στην συμπεριφορα και στο κολυμπι.

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωω Πωωωωωωωωω!!!!!!

κουκλα το εκανες Γιαννακο. :rasp::D:rasp:

Μπραβο φιλε :rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε, και πάλι ευχαριστώ, ελπίζω να είσαι καλά και να πηγαίνει καλά η δουλειά, καλές γιορτές!

ΥΓ: Σχετικά με τα ψάρια μου παιδιά, δηλαδή αν διώξω τα πλάτυ θα είμαι εντάξει με την συμβατότητα; Αυτά δεν είναι τα μόνα ζωοτόκα εδώ;

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε, και πάλι ευχαριστώ, ελπίζω να είσαι καλά και να πηγαίνει καλά η δουλειά, καλές γιορτές!

ΥΓ: Σχετικά με τα ψάρια μου παιδιά, δηλαδή αν διώξω τα πλάτυ θα είμαι εντάξει με την συμβατότητα; Αυτά δεν είναι τα μόνα ζωοτόκα εδώ;

Σε πρώτη φάση θα ήταν καλή κίνηση. Με καλό τρόπο όμως να τα διώξεις :P μην τους κακοφανεί :rasp::D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρά και πάλι. Το ενυδρειάκι μου τρέχει μια χαρά, σας στέλνω ένα update φωτογραφιών να το δείτε τώρα που έχουν μεγαλώσει αρκετά τα φυτά!

post-23292-1295014659_thumb.jpgpost-23292-1295014668_thumb.jpgpost-23292-1295014677_thumb.jpgpost-23292-1295014694_thumb.jpgpost-23292-1295014870_thumb.jpgpost-23292-1295014880_thumb.jpgpost-23292-1295014905_thumb.jpgpost-23292-1295014916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο ! :wub::wootwoot: ..δηλαδη αν εχεις τετοιο ενυδρειο στο γραφειο στο σπιτ' ποσο ποιο τελειο ειναι? ;)

..παντα τετοια! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο και πολυ ωραια χρωματα!! να το χαιρεσαι!!!! :wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και ιδιαίτερο το ενυδρείο σου! Μια χαρά είναι!!!

Ξανασκέψου όσο σου είπαν παραπάνω για τα ψαράκια σου :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οι πέτρες, τα ξύλα, το χαλίκι είναι πολύ όμορφα διαλεγμένα και τοποθετημένα. Θα μου άρεσε να ήταν και τα φυτά σε συστάδες πιο πολύ, αλλά αυτό θα γίνει και όταν μεγαλώσουν.

Αυτό που δεν μου αρέσει, και είμαι σίγουρος ότι αν μας ακούσεις θα αποζημιωθείς, είναι να βάλλεις το πολύ 2 κοπαδάκια από κάποιο κοπαδόψαρο. Θα δεις άλλη συμπεριφορά. Έχεις τα λίτρα και το μήκος του ενυδρείου για κάτι τέτοιο. Η ομαδικότητά τους θα σου αρέσει πολύ περισσότερο από διάφορα είδη να πηγαινοέρχονται σκόρπια! Σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!!!, σχεδόν έχω πειστεί παιδιά. Πριν αρχίσω όμως να ανταλλάσω/χαρίζω ή αγοράζω, να μην περιμένω λίγο να δω αν θα γεννήσουν κάποια έτσι ώστε να μην αγοράζω τσάμπα; Είναι κάποια από αυτά που πιθανώς θα αρχίσουν να μου γεννάνε;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!!!, σχεδόν έχω πειστεί παιδιά. Πριν αρχίσω όμως να ανταλλάσω/χαρίζω ή αγοράζω, να μην περιμένω λίγο να δω αν θα γεννήσουν κάποια έτσι ώστε να μην αγοράζω τσάμπα; Είναι κάποια από αυτά που πιθανώς θα αρχίσουν να μου γεννάνε;

Για άλλη μια φορά θα επαναλάβω ότι το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο! :P

Τα μόνο ψάρια που είναι πιθανόν να σου γεννήσουν είναι τα platy. Για τα tetras από πολύ δύσκολο έως θα έλεγα απίθανο! Οπότε τσάμπα θα περιμένεις!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...