Jump to content

προγραμμα για αρχη λειτουργεια Τ5 σε reef


Vassilis

Recommended Posts

παιδια υστερα απο περιπου 3 μηνες λειτουργιας του ενυδρειου,θελω να αρχισω να αναβω τις Τ5.θα ηθελα ομως καποιος να μου πει ποσες ωρες να τις αναβω για αρχη μεχρι να φτασω να εχω αναμενες ολες τις λαμπες για περιπου 15 ωρες.μεχρι να φτασω σε αυτο το επιπεδο θελει καποιο προγραμμα.εχω 8 σειρες Τ5.5 λευκες κ 3 μπλε.καθε σειρα εχει μηκος 140 cm απο τα 150 cm που ειναι το μηκος του ενυδρειου.συνολικα εχω 505W.

Υ.Γ:ο βραχος που εχω ειναι κουραρισμενος.

post-63-1127385128_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

:):rolleyes::D:D:D:rolleyes: Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

παιδια υστερα απο περιπου 3 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου,θελω να αρχισω να αναβω τις Τ5.θα ηθελα ομως καποιος να μου πει ποσες ωρες να τις αναβω για αρχη μεχρι να φτασω να εχω αναμενες ολες τις λαμπες για περιπου 15 ωρες.μεχρι να φτασω σε αυτο το επιπεδο θελει καποιο προγραμμα.εχω 8 σειρες Τ5.5 λευκες κ 3 μπλε.καθε σειρα εχει μηκος 140 cm απο τα 150 cm που ειναι το μηκος του ενυδρειου.συνολικα εχω 505W.

Υ.Γ:ο βραχος που εχω ειναι κουραρισμενος.

1423[/snapback]

Καταρχην 15 ωρες ειναι παρα πολυ. Καλυτερα να παιξεις σαν τελικο φωτισμο με ολες τις λαμπες στις 10-11 ωρες και τις ακτινικες σαν αρχη και τελος απο 1 ωρα στην αρχη και αντιστοιχα στο τελος.

Για αρχη δωσε τις ακτινικες απο 6 ωρες την ημερα και σε κανα δυο βδομαδες να φτασουν το μεγιστο. Μετα βαζεις τκαι τις λευκες απο 3-5 ωρες την ημερα με σκοπο να φτασεις στο φουλ σε κανα μηνα. Ισως και λιγο παραπανω. Θα το δεις στην πορεια αυτο. Η αλγη θα σου δειξει τι παιζει. Προηποθεση ειναι να εχεις ολα τα συστηματα ηδη κομπλαρισμενα πανω στο ενυδρειο με σκοπο να αποφυγεις την συγκεντρωση διαφορων ουσιων οι οποιες με τον φωτισμο θα ειναι ενα πρωτης ταξεως φαγητο για την αλγη.

Εαν δεν εχεις κοραλια δεν ειναι αναγκη να βαλεις το φωτισμο στο φουλ. Οταν αρχιζεις και στοκαρεις, σιγα σιγα θα το φερεις στα ισια του. Εχε το αυτο στο νου σου και θα σου γλιτωσει απο πολλες φασαριες στο μελλον. Να ανεβασεις λιγο επισεις τις τιμες του ασβεστιου και της ανθρακικης σκληροτητας με σκοπο να "μπουσταρεις" καπως την κοραλλινη σου αλλα και ταυτοχρονα να μειωσεις την αλγη σου. Να εχεις απο την αρχη Phosphate remover και ανθρακα πανω στο συστημα σου. Πρεπει να ειναι απο την αρχη αρχη οπως εχεις ηδη και το σκιμμερ για να γλυτωσεις την συσωρευση των διαφορων ουσιων. Καντο και δεν θα χασεις. :)

Link to comment
Share on other sites

αναβω μια ακτινικη μονο κ δυο λευκες για 5 ωρες την μερα.λαθος???αν ειναι να αναβω μονο τις μπλε οπως ειπες αλλα πρεπει κ τις τρεις σειρες που εχω???η κ η μια μονο λαμπα ειναι αρκετη???(η85αρα κ η 55αρα που εχει καθε σειρα).

βλεπω αλγη με τις δυο λευκες κ μια μπλε.αυτη την καφε σε χρωμα,σαν σκουρια που ειναι.εχουν μερικα βραχακια λιγη...θελω να μην εχω ξεσπασματα αλγης... :)

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

βλεπω αλγη με τις δυο λευκες κ μια μπλε.αυτη την καφε σε χρωμα,σαν σκουρια που ειναι.εχουν μερικα βραχακια λιγη...θελω να μην εχω ξεσπασματα αλγης... :rolleyes:

1708[/snapback]

Ναι μεν η εμφάνιση άλγης αποτελεί φυσικό στάδιο της εξέλιξης ενός reef συστήματος, ναι μεν το φως παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτή την ανάπτυξη, δεν πρέπει να ξεχνούμε, όμως ότι η ύπαρξη συγκεκριμένων ουσιών τροφοδοτεί αρχικά οποιοδήποτε "ξέσπασμα"...Το καφέ χρώμα(διατομική άλγη-?-) που αναφέρεις πιθανό να δηλώνει την ύπαρξη πυριτικών ή/και φωσφορικών αλάτων... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν η εμφάνιση άλγης αποτελεί φυσικό στάδιο της εξέλιξης ενός reef συστήματος, ναι μεν το φως παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτή την ανάπτυξη, δεν πρέπει να ξεχνούμε, όμως  ότι η ύπαρξη συγκεκριμένων ουσιών τροφοδοτεί αρχικά οποιοδήποτε "ξέσπασμα"...Το καφέ χρώμα(διατομική άλγη-?-) που αναφέρεις πιθανό να δηλώνει την ύπαρξη πυριτικών ή/και φωσφορικών αλάτων...  :)

1737[/snapback]

θα παρω να κανω κανα test για φωσφορικα...παντως εχω βαλει στο sump της seachem αντιφωσφορικο.για να δουμε τι παιζεται.μαλλον εκανα λαθος που ανοιξα τις λαμπες ετσι στο μπαμ.ισως πιο λιγες ωρες φωτισμο για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις κοραλια η ψαρια γιατι οχι και 24 ωρες με full φωτα?

μεχρι να εξαφανιστει η αλγη και απο κει και περα το γυρνας στο 12ωρο.

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

μεγαλο λαθος!ετσι θα γινει χαμος κ δεν το θελω!αργα αργα ειναι το σωστο.μονο τις μπλε θα αναβω κ μετα τις ασπρες!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο λαθος!ετσι θα γινει χαμος κ δεν το θελω!αργα αργα ειναι το σωστο.μονο τις μπλε θα αναβω κ μετα τις ασπρες!

1890[/snapback]

Πες μου ομως γιατι ειναι λαθος. :)

Δε μιλαμε για κουραρισμα βραχου αλλα για στρωσιμο ενυδρειου.

Αν ηθελες η αλγη να σου καθαριζει το νερο σε μονιμη βαση

τοτε θα την ειχες στο refugium με 24 ωρες φωτισμο

τωρα που τη θελεις να σου καθαρισει το νερο μια και καλη και να

εξαφανιστει γιατι να ακολουθησεις διαφορετικη λογικη?

Οτι θα γινει χαμος ειναι πιθανο αλλα αυτο γιατι σε πειραζει δεν καταλαβα.

Οσο μεγαλυτερος χαμος γινει τοσο πιο γρηγορα θα στρωσει το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ομως γιατι ειναι λαθος. :)

Δε μιλαμε για κουραρισμα βραχου αλλα για στρωσιμο ενυδρειου.

Αν ηθελες η αλγη να σου καθαριζει το νερο σε μονιμη βαση

τοτε θα την ειχες στο refugium με 24 ωρες φωτισμο

τωρα που τη θελεις να σου καθαρισει το νερο μια και καλη και να

εξαφανιστει γιατι να ακολουθησεις διαφορετικη λογικη?

Οτι θα γινει χαμος ειναι πιθανο αλλα αυτο γιατι σε πειραζει δεν καταλαβα.

Οσο μεγαλυτερος χαμος γινει τοσο πιο γρηγορα θα στρωσει το ενυδρειο.

1894[/snapback]

το ενυδρειο εχει 100 κιλα βραχο κ λειτουργει 3 μηνες.ειναι στρωμενο κ εχω κ μερικα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Ο reef-crest (Theo) προτεινη κατι διαφορετικο οντως. Καλη ιδεα theo. Δεν το ειχα σκεφτει εως τωρα. Το ενυδρειο σου Βασιλη δεν εχει στρωσει ακομα. Αλλο κουραρουμε τον βραχο και αλλο το στρωνουμε. Ενω δεν εδωσες ολα τα δεδομενα απο την αρχη για να ξερουμε ακριβως τι γινεται οπως τα ειπες πολυ σωστα στο τελος. Ετσι τα δεδομενα αλλαζουν. Τωρα αρχιζει το στρωσιμο του ενυδρειου σου και δεν εννοω σε θεματα βιολογιας, αλλα σε θεματα αλγης ολων των τυπων. Τωρα πρεπει να προσεξεις και να εισαι σχολαστικοτατος. Αυτο ειναι απαραιτητο.

Μετρανε πολλα αλλα πραγματα. Οπως ποσο ταιζεις? Το σκιμμερ δουλευει καλα? Τι τιμες εχει το νερο σου? Εχεις βαλει phosphate-remover και εαν ναι, δουλευει ακομα ή εχει εξαντληθει? Τι ροη νερου εχεις? Βαζεις trace ellaments οχι? Αλλαγη νερου ποτε εχεις κανει αφου λειτουργει 3 μηνες το ενυδρειο σου εως τωρα? Εκανες κουραρισμα στο ιδιο νερο και ενυδρειο που εχεις τωρα? Επισης ρολο παιζουν και οι τιμες σου σε ασβεστιο και αλκαλικοτητα. Πρεπει να εχεις ποιο υψηλες τιμες απο οτι υπαρχουν στην φυση για διαφορους λογους. Ο ενας ειναι οτι μπλοκαρει την αλγη κατα πολυ, αλλα ομως χαλαει και τις αντλιες ποιο γρηγορα...2 turbelle θυματα εως τωρα μεσα σε 10 μηνες!! :D

Απαντησε μου αυτα για να μπορεσω να σε βοηθησω σωστα αφου αλλιως απλα δεν ξερω τι γινεται στο ενυδρειο σου. :rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει 100 κιλα βραχο κ λειτουργει 3 μηνες.ειναι στρωμενο κ εχω κ μερικα ψαρια!

1904[/snapback]

Εφοσον εχεις ηδη ψαρια αυτο που προτεινα δε γινετε.

Θα το δοκιμασω στο δικο μου χωρις ζωντανα και θα δουμε

αν θα δουλεψει η οχι. Θα ενημερωσω :rolleyes:

:)

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις ηδη ψαρια αυτο που προτεινα δε γινετε.

Θα το δοκιμασω στο δικο μου χωρις ζωντανα και θα δουμε

αν θα δουλεψει η οχι. Θα ενημερωσω :rolleyes:

:)

2267[/snapback]

τελευταια αρχισα να ριχνω ασβεστιο κ trace....

το σκιμμερ τελικα δεν ειναι σε λειτουργεια μιας που ειχε ενα προβλημα.απο δευτερα θα λειτουργει κανονικοτατα.

αλλαγες δεν εχω κανει ακομα.μου ειπαν ομως να μην κανω ακομα αφου το ενυδρειο δεν ειναι φορτωμενο.

εχω βαλει phoshgard της seachem.ενας eheim 1260 ανεβαζει το νερο απο το sump στο ενυδρειο κ απο εκει μεσω υπερχιλισης ξανα μεσα στο sump οπου το νερο κατεβενει μεσω του πρωτου προφιλτρου,μετα ανεβαινει μεσω του δευτερου κ μετα πεφτει ουσιαστικα στο sump.το νερο ειναι καλο.μονο νιτρατη σε χαμηκα επιπεδα.εβαλα ομως προσφατα μεσα στο sump κ denitrate by seachem.

αναβω μονο τις ακτινικες οπως μου εχεις πει μαριε.γενικοτερα δεν εχει εξαπλωθει κ πολυ η αλγη.μονο στο τζαμι εχω πλεον.δεν επρεπε να αναβω τις λευκες καθολου.

τι λες ομως να κανω???

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ομως προσφατα μεσα στο sump κ denitrate by seachem.

2499[/snapback]

To συγκεκριμένο προιόν δουλεύει όταν είναι σε μάξιμουμ ροή 200 λίτρα την ώρα.Στο sump που ακριβώς το έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο προιόν δουλεύει όταν είναι σε μάξιμουμ ροή 200 λίτρα την ώρα.Στο sump που ακριβώς το έχεις βάλει?

2501[/snapback]

σε μια γωνια του sump.εκει υπαρχει χαμηλη ροη.εχω ριξει ενα μεγαλο κουτι denitrate μεσα σε καλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...