Jump to content

Τι συμβαίνει με τα μανιταράκια?


kkaramou

Recommended Posts

Πριν μία εβδομάδα αποφάσισα να βάλω τον ζωντανό βράχο αφού λειτουργούσε ήδη το ενυδρείο 10 μέρες με αραγωνίτη και με σωστές τιμές στις μετρήσεις.Σήμερα το πρωί τα μανιτάρια μ ήταν κάπως έτσι:post-32231-1293225230_thumb.jpg

Όπως βλέπετε το πρώτο έβγαλε ένα είδος ζελέ να και από την πρώτη μέρα ήταν χάλια...

Την δεύτερη μέρα πήγε να πάρει τα πάνω του αλλά δεν ξέρω τι έγινε μετά.

post-32231-1293225354_thumb.jpg

Σε αυτό απλά άνοιξε το κέντρο του...

Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να σου δώσω μια εξήγηση αλλα πότε έβαλες το κοράλι μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να σου δώσω μια εξήγηση αλλα πότε έβαλες το κοράλι μέσα στο ενυδρείο?

Ακριβώς πριν από μια βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι έχεις μετρήσει και ποια?

Link to comment
Share on other sites

Το βραχο τον αγορασες και τον εβαλες απ'ευθειας απο το μαγαζι στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Το βραχο τον αγορασες και τον εβαλες απ'ευθειας απο το μαγαζι στο ενυδρειο;

Ναι κατευθείαν μπήκε.

Μην νομίζετε κανένα τρομερό ενυδρείο 30 λίτρα είναι μόνο με ζωντανό βράχο για να μάθω...

Σκοπός μου είναι μετά τις γιορτές να φτιάξω μεγάλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η εκκριση βλεννας οφειλεται σε στρες απο καποια αιτια.

Ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι αν κανω λαθος.

Παρακολουθησε και ενημερωσε :P

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η εκκριση βλεννας οφειλεται σε στρες απο καποια αιτια.

Ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι αν κανω λαθος.

Παρακολουθησε και ενημερωσε :P

Το πρόβλημα είναι ότι το μανιτάρι που έχει την βλέννα είναι κάπως φαγωμένο από όταν το πείρα και σαν να διαλύετε....

Να πω την πικρή μου αλήθεια από την πρώτη στιγμή που το είδα το είχα ξεγράψει αυτό το μανιτάρι...

Το άλλο με νοιάζει τι έχει γιατί άνοιξε έτσι το στόμα του???

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν και τι τα ταΐζω...

Link to comment
Share on other sites

Για τα μανιτάρια δεν χρειάζεται να ρίχνεις ιδιαίτερη τροφή πόσο μάλλον όταν το ενυδρείο σου είναι τριάντα λίτρων.

Δεν θέλουν και ιδιαίτερο φωτισμό αλλά καλό θα ήτανε να μας πεις και εσύ τη έχεις…

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω μήπως τα χτυπάει κανένας κυκλοφοριτής κατευθείαν πάνω τους??

Link to comment
Share on other sites

Για τα μανιτάρια δεν χρειάζεται να ρίχνεις ιδιαίτερη τροφή πόσο μάλλον όταν το ενυδρείο σου είναι τριάντα λίτρων.

Δεν θέλουν και ιδιαίτερο φωτισμό αλλά καλό θα ήτανε να μας πεις και εσύ τη έχεις…

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω μήπως τα χτυπάει κανένας κυκλοφοριτής κατευθείαν πάνω τους??

Εγώ δεν ρίχνω καθόλου τροφή...

Όσο για το αν τα χτυπάει κάποιος κυκλοφορητής θα έλεγα ότι απλά περνάει νερό από πάνω τους με πολύ μικρή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά

είναι πιθανόν να υπάρχει κάποιο καβούρι που κρύβεται τη μέρα και <δουλεύει > το βράδυ

Δεν νομίζω, γιατί πολύ συχνά ελέγχω το ενυδρείο με φακό τα βράδια και δεν έχω δει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί πολύ συχνά ελέγχω το ενυδρείο με φακό τα βράδια και δεν έχω δει τίποτα...

Κοιταξε πιο προσεκτικα και αν μπορεις με φακο κοκκινου χρωματος για να μην τρομαζουν και κρυβονται πριν τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε πιο προσεκτικα και αν μπορεις με φακο κοκκινου χρωματος για να μην τρομαζουν και κρυβονται πριν τα δεις.

Θα το ξανακοιτάξω!

Αν και σήμερα τα πράγματα γίνανε χειρότερα... Το νερό άρχισε να θολώνει, και άρχισαν όλα τα μανιτάρια να βγάζουν βλέννα. Κάποια μάλιστα άρχισαν να λιώνουν. Θα ανεβάσω φωτογραφίες πολύ σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανακοιτάξω!

Αν και σήμερα τα πράγματα γίνανε χειρότερα... Το νερό άρχισε να θολώνει, και άρχισαν όλα τα μανιτάρια να βγάζουν βλέννα. Κάποια μάλιστα άρχισαν να λιώνουν. Θα ανεβάσω φωτογραφίες πολύ σύντομα...

Χρησιμοποιεις skimmer;

Link to comment
Share on other sites

Αλατότητα: 1.024

Θερμοκρασία: 25

Ph: 8

NO2: 0

KH: 8

NO3: 10

Αμμωνία: 0

καλα χριστουγεννα σου ευχομαι. Οσο για το ενυδρειο σου τα πραγματα ειναι δυσκολα.αφου εχεις reef θα επρεπε να ειχες μετρησει και PO4 σαν ποιο βασικο.σιγουρα καποια παραμετρος του νερου ειναι.Αλλαγη οσο περισσοτερο νερο μπορεις με αλατοτιτα και θερμοκρασια ιδια με το ενυδρειο σου αν και νομιζω απο αυτα που γραφεις οτι το αποτελεσμα ειναι μη αναστρεψιμο.το αλατι που χρησιμοπιεις κανει για reef; εχεις αντιστροφη οσμοση; :D:rasp: ελπιζω να μην σε στεναχωρισα και πιστευω οτι βιαστηκες να βαλεις τα μανιταρια γιατι ο βραχος ηθελε περισσοτερο χρονο. :P:rasp:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι τα μανιτάρια ήταν πάνω στον βράχο όταν τα πήρα.

Τη Δευτέρα θα πάω να πάρω επιπλέον Τεστ.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν τα κατάφεραν.Σχεδόν όλα τα μανιτάρια έλιωσαν.

Ορίστε και μία φωτογραφία

post-32231-1293382128_thumb.jpg

Τώρα πώς τα αφαιρώ? Με μια οδοντόβουρτσα σε ένα δοχείο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...