Jump to content

Αλγη


rastafarian

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα!εχω ενα προβληματακι με αλγη.το ενυδρειο μου ειναι 2 μηνων και εχει αλγη στα φυτα και στο ξυλο,ειναι νυματοειδης καφε-πρασινη αν μπορω να δω καλα και οταν την καθαριζω ειναι σαν γλυξα.το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα εχει μερικα ευκολα φυτα και λαμπες 2χ18 watt 60cm..δεν ξερω αν ειναι τ8 η τ5.. :P

Τι μπορω να κανω??

post-26285-1293268706_thumb.jpg

post-26285-1293268729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω φιλε μου στα καινουρια ενυδρεια συχνα παρατηρουνται προβληματα με αλγες. Λογικα θα κανει το κυκλο της και θα φυγει αλλα αφαιρεσαι οση μπορεις με το χερι. Μαλλον ομως ο φωτισμος ειναι λιγος για τα λιτρα σου. Τι φυτα εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι Τ5 ή Τ8 το γράφει επάνω στις λάμπες,αλλά μπορείς να το υπολογίσεις από τη διάμετρό τους.

Στα ίδια Watt έχουν διαφορά στην ένταση του φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι καλό να βελτιώσεις λιγάκι τη συχνότητα αλλαγών νερού τι ρουτίνα έχεις τώρα ?)

Από κυκλοφορία πως πας ?

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο φυτα εχω:2xcryptocoryne albida,mayaca fluviatilis,echinodorus cordifolius,εναν εχινοδορο που δεν ξερω τι ειναι(κλαδεμα)1 βαλσινερια ,ενα αλλο που δεν ξερω τι ειναι και κερατοφυλλο.

Αλλαγες νερου κανω καθε 15 μερες 30% αναλογα με τις μετρησεις μου,το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες και εχω λιγα ψαρια μεσα.

οι λαμπες ειναι 2x18 watt και λεει πανω 4900 kelvin το τ5 η τ8 δεν το ειδα πουθενα,παντως ειναι οι χοντρες λαμπες οχι οι λεπτες και εχουν και ανακλαστηρες,κυκλοφορεια εχω καλη αν εξερεσεις οτι εχω λιγο φιλμ στην επιφανεια που ειναι απο την τυρφη που ειχα μεσα στο φιλτρο..

Αυτες ειναι οι μετρησεις μου:

pH:7

Γενική σκληρότητα (GH):<6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

αλλαγη εκανα προχθες

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για λίγο καιρό να κάνεις συχνότερες αλλαγές και να αυξήσεις την ανατάραξη στην επιφάνεια. Ίσως αν έχεις και ένα μικρό κυκλοφορητή να τον βάλεις.

Τι εννοείς αλλαγές με βάση τις μετρήσεις ?

Εσύ κάνε τις αλλαγές σου ανεξάρτητα από μετρήσεις, μόνο καλό θα κάνουν σε αυτή τη φάση γιατί το ενυδρείο σου είναι νέο. (Σε μένα που το φυτεμένο τρέχει περίπου τρία + χρόνια πια, αν αμελήσω και καμιά αλλαγή δεν είναι και τόσο σημαντικό λόγω φυτομάζας και ισορροπίας).

Απέφυγε να βάζεις τύρφη στο φίλτρο και μάζεψε και όση μπορείς με το χέρι.

Λοιπον απο φυτα εχω:2xcryptocoryne albida,mayaca fluviatilis,echinodorus cordifolius,εναν εχινοδορο που δεν ξερω τι ειναι(κλαδεμα)1 βαλσινερια ,ενα αλλο που δεν ξερω τι ειναι και κερατοφυλλο.

Αλλαγες νερου κανω καθε 15 μερες 30% αναλογα με τις μετρησεις μου,το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες και εχω λιγα ψαρια μεσα.

οι λαμπες ειναι 2x18 watt και λεει πανω 4900 kelvin το τ5 η τ8 δεν το ειδα πουθενα,παντως ειναι οι χοντρες λαμπες οχι οι λεπτες και εχουν και ανακλαστηρες,κυκλοφορεια εχω καλη αν εξερεσεις οτι εχω λιγο φιλμ στην επιφανεια που ειναι απο την τυρφη που ειχα μεσα στο φιλτρο..

Αυτες ειναι οι μετρησεις μου:

pH:7

Γενική σκληρότητα (GH):<6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

αλλαγη εκανα προχθες

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για λίγο καιρό να κάνεις συχνότερες αλλαγές και να αυξήσεις την ανατάραξη στην επιφάνεια. Ίσως αν έχεις και ένα μικρό κυκλοφορητή να τον βάλεις.

Τι εννοείς αλλαγές με βάση τις μετρήσεις ?

Εσύ κάνε τις αλλαγές σου ανεξάρτητα από μετρήσεις, μόνο καλό θα κάνουν σε αυτή τη φάση γιατί το ενυδρείο σου είναι νέο. (Σε μένα που το φυτεμένο τρέχει περίπου τρία + χρόνια πια, αν αμελήσω και καμιά αλλαγή δεν είναι και τόσο σημαντικό λόγω φυτομάζας και ισορροπίας).

Απέφυγε να βάζεις τύρφη στο φίλτρο και μάζεψε και όση μπορείς με το χέρι.

Λοιπον σημερα μαζεψα οση μπορουσα με ενα καλαμακι απο ενα σουβλακι(καθαρο εννοειτε)οση αλγη μπορουσα και κλαδεψα και το φυτο που την ειχε.

Αλλαγες συμφωνα με τις μετρησεις εννοω οτι no3 οχι πανω απο 20

Εβαλα και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι μεσα στο ενυδρειο για περισσοτερη αναταραξη και κυκλοφορια

Η τυρφη δεν υπαρχει πλεων στο φιλτρο γιατι μου κανει το φιλμ στη επιφανεια!

Προετοιμαζω το νερο στο βαρελι με την τυρφη αλλα μου περνει αρκετεσ μερες γιατι το φιλτρακι που χρησιμοποιουσα ηταν μικρο και πλεον ειναι μεσα στο ενυδρειο,οπωτε χρειαζομαι ενα μεγαλητερο με μεγαλητερο καδο για να παιρνει πιο πολυ τυρφη μεσα!τωρα ελπιζω να απαλαγω απο την αλγη γιατι εχει αρχισει και μου σπαει τα νευρα!αν βαλω και κανενα φυτο ακομα θα βοηθισει?η καμια γαριδουλα?γιατι οι οτοκυκλοι μου δεν την ακουμπανε νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...