Jump to content

Help! επείγον!


n1kos_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα, έστησα την Πέμπτη ένα ενυδρείο 35λτ με ένα red belly (μην αρχίσετε να γράφετε "είναι μικρό" και "τι θα κάνεις όταν γίνει 20 εκ ?") έχω σκοπό ανάλογα η να το δώσω η να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Λοιπών το πρόβλημα είναι ότι ο Χάρχας (έτσι λέγαν τον καρχαρία από το nemo) έχει κολλήσει σε ένα σημείο του ενυδρείου και δεν κουνιέται (όχι ανάποδα, δεν πέθανε ακόμα) καθόταν στην επιφάνεια και με τα αφού τον "σκούντηξα" λίγο πήγε αργά-αργά κάτω από την ρίζα. Πιστεύω πως αργοπεθαίνει, γιατί δεν το κάνει για να χωνέψει ένα μεγάλο γεύμα αλλά εδώ και περίπου 12 ώρες.

Πιθανοί παράγοντες :

1. Το νερό είναι κίτρινο. (όχι θολό, απλά κίτρινο)

2. Το φίλτρο έχει μεγάλη πίεση και κάνει πολύ θόρυβο.

3. Έχει μέσα 2 ρίζες Μαλαισίας, έπρεπε να κάνω κάτι πριν τις βάλω μέσα? (βράσιμο κτλ?)

Δεκτή οποιαδήποτε βοήθεια...

xarxas.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολυ καινουριο κ προφανως αστρωτο το φιλτρο σου.

ξεκινησες καποια διαδικασια ή πηγες πηρες ενυδρειο φιλτρο ψαρι ξυλα κ τα εριξες ολα μπλουμ μεσα?

αντιχλωριο ή κατι αλλο εβαλες??

θερμοκρασια?

για αλλες μετρησεις οπως αμμωνια δεν σε ρωταω φγιατι σιγουρα δεν εχεις κανει.

τα ξυλα αναλογα την προελευση τους κ την κατασταση τους καλο ειναι να βραζονται αλλα δεν λεω οτι αυτα ευθυνονται για την κατασταση του ψαριου.

τα red belly ειναι πολυ ανθεκτικα αλλα σε τοσο μικρη ηλικια ολα τα ψαρια ειναι ευαισθητα.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολυ καινουριο κ προφανως αστρωτο το φιλτρο σου.

ξεκινησες καποια διαδικασια ή πηγες πηρες ενυδρειο φιλτρο ψαρι ξυλα κ τα εριξες ολα μπλουμ μεσα?

αντιχλωριο ή κατι αλλο εβαλες??

θερμοκρασια?

για αλλες μετρησεις οπως αμμωνια δεν σε ρωταω φγιατι σιγουρα δεν εχεις κανει.

τα ξυλα αναλογα την προελευση τους κ την κατασταση τους καλο ειναι να βραζονται αλλα δεν λεω οτι αυτα ευθυνονται για την κατασταση του ψαριου.

τα red belly ειναι πολυ ανθεκτικα αλλα σε τοσο μικρη ηλικια ολα τα ψαρια ειναι ευαισθητα.

το ενυδρείο το πήρα την τετάρτη, έβαλα το φίλτρο, μαύρο χαλίκι, ρίζες, έριξα βακτηρίδια, έβαλα και λίγο νερό από το μεγάλο μου τροπικό ενυδρείο, λίγο νερό από το βρυσάκι που πίνω νερό (χωρίς χλώριο εννοείται) , θερμοστάτη και αφού όλα σταθεροποιήθηκαν την παρασκευή (χτες) έβαλα το ψάρι.

(δεν ειμαι καινουργιος στα ενυδρεία έχω μια εμπειρία ενός χρόνου :P )

θερμοκρασία σταθερή στους 26 βαθμούς.

Το ph στο άλλο ενυδρείο είναι στους 7.0-7.5, με τις ρίζες πιστεύω 6.5-7.0

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Άλλαξα 2 κουβάδες νερό και η θολούρα έφυγε.

Το φίλτρο το βούλωσα με ένα σφουγγάρι και μειώθηκε η πίεση (πιστεύω αυτό έφταιγε, το ψάρι έπαθε υπερκόπωση).

Το πρόβλημα λύθηκε. :rasp:

Μια ερώτηση προς τους ειδικούς:

Τι τρώει για την ώρα?

Τρώει bloodworms?

Δείτε pics, έγινε πολύ γμτ ρε φίλε :P :

0051hx.jpg0073p.jpg

Link to comment
Share on other sites

και άλλες ερωτήσεις... (έτσι και αλλιώς γι' αυτό είναι τα forum) :P

Μεγαλώνει γρήγορα?

Μπορώ να κάνω κάτι για να μείνει μικρο? (10εκ περίπου?)

Αν βάλω ένα pleco μέσα μπορεί να συζήσουν? (Αν όχι pleco κάτι που να καθαρίζει το νερό.)

Γίνεται να βάλω και μία ριζούλα στην άλλη μεριά?

Θα ανεβάζω foto κάθε εβδομάδα να σας κρατώ ενήμερους.

ευχαριστώ από τώρα για οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια αυτά είναι φτιαγμένα έτσι ωστε να φτάνουν σε ένα σχετικά μεγάλο μέγεθος. Αν μείνει μικρό όπως θες θα αποκτήσει πολλά προβλήματα στα εσωτερικά του όργανα.

Κανένα ψάρι δεν καθαρίζει την κιτρινίλα από το νερό (η οποία προέρχεται από τα ξύλα). Αν θες, βράσε τις ρίζες και άλλαζε το νερό τους μέχρι να δεις οτι σταματάει η κιτρινίλα. Θα αργήσεις όμως να απαλλαγείς ολοκληρωτικά απο αυτήν μέχρι να περάσει αρκετός καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια αυτά είναι φτιαγμένα έτσι ωστε να φτάνουν σε ένα σχετικά μεγάλο μέγεθος. Αν μείνει μικρό όπως θες θα αποκτήσει πολλά προβλήματα στα εσωτερικά του όργανα.

Κανένα ψάρι δεν καθαρίζει την κιτρινίλα από το νερό (η οποία προέρχεται από τα ξύλα). Αν θες, βράσε τις ρίζες και άλλαζε το νερό τους μέχρι να δεις οτι σταματάει η κιτρινίλα. Θα αργήσεις όμως να απαλλαγείς ολοκληρωτικά απο αυτήν μέχρι να περάσει αρκετός καιρός.

Άρα η κιτρινίλα ειναι κάτι το φυσιολογικό. Thanks κανένα πρόβλημα. :P

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμες ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμες ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 εχεις;

Πως τα υπολογίζω αυτά? :P

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι καποια βασικα τεστ νερου για να κανεις μετρησεις.

μην ταιζεις πολυ κ κανε καμια προσευχη να μην ανεβει αμωνια.

μην βασιζεσαι στα βακτηρια αν κ βοηθαν αρκετα.

το ψαρι αυτο σε αυτο το ενυδρειο δεν θα παει για πολυ κ δεν ειναι λογικο να προσπαθεις να το κρατησεις μικρο.

γενικα δεν μπορω να φανταστω ενα red belly μονο του σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο. συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι καποια βασικα τεστ νερου για να κανεις μετρησεις.

μην ταιζεις πολυ κ κανε καμια προσευχη να μην ανεβει αμωνια.

μην βασιζεσαι στα βακτηρια αν κ βοηθαν αρκετα.

το ψαρι αυτο σε αυτο το ενυδρειο δεν θα παει για πολυ κ δεν ειναι λογικο να προσπαθεις να το κρατησεις μικρο.

γενικα δεν μπορω να φανταστω ενα red belly μονο του σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο. συγνωμη

Έχω γράψει παραπάνω ότι σκέφτομαι να κάνω ένα πιο μεγάλο ενυδρείο, απλά θέλω να παρατηρήσω λίγο το ψάρι πριν πληρώσω για 250lt. :P Τώρα όσο για την αμμωνία, ξέρω ότι προκαλείται από:

1. Οverfeeding

2. Πολλά ψαριά σε λίγο νερό.

3. Χαμηλή φίλτρανση.

Με συχνές αλλαγές νερού και 3 pellet την ημέρα δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα. :rasp:

Γενικότερα είδα το καλοκαίρι που μας πέρασε 2 red belly σαν παντόφλες σε ενυδρείο 50 lt full άλγη και βρομιά. Αφού αυτά επιζούν εκεί (όχι πως το εγκρίνω, αυτό είναι βασανισμός) εγώ τα προσέχω τα ψαράκια μου και δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα, για την ώρα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ του ψαριού εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1043

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα είδα το καλοκαίρι που μας πέρασε 2 red belly σαν παντόφλες σε ενυδρείο 50 lt full άλγη και βρομιά. Αφού αυτά επιζούν εκεί (όχι πως το εγκρίνω, αυτό είναι βασανισμός) εγώ τα προσέχω τα ψαράκια μου και δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα, για την ώρα τουλάχιστον.

To οτι επιζουν δεν σημαινει πως ζουν φυσιολογικα !! οπως και ειπες και εσυ βαζανιζονται και σε καμια περιπτωση αυτος δεν ειναι ο σκοπος στο χομπι μας.

Η αλγη και η ''βρομια'' δεν ειναι απαραιτητα κακη στα ενυδρεια...(βλεπε βιοτοπους)

Ολοι τα προσεχουμε..το θεμα ειναι να εχουμε πληρη επιγνωση των βιοτικων συνθηκων και απαιτησεων των ψαριων. :rasp:

Φιλικα,

hms :P

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

To οτι επιζουν δεν σημαινει πως ζουν φυσιολογικα !! οπως και ειπες και εσυ βαζανιζονται και σε καμια περιπτωση αυτος δεν ειναι ο σκοπος στο χομπι μας.

Η αλγη και η ''βρομια'' δεν ειναι απαραιτητα κακη στα ενυδρεια...(βλεπε βιοτοπους)

Ολοι τα προσεχουμε..το θεμα ειναι να εχουμε πληρη επιγνωση των βιοτικων συνθηκων και απαιτησεων των ψαριων. :rasp:

Φιλικα,

hms :P

Πολύ σωστός ο φίλος. :D

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ του ψαριού εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1043

Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ φίλε μου Φώτη. :rasp: Θα πάρω αύριο artemia και bloodworms. Άντε να δούμε... :P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο!!!!!!!!!!

Το ότι ασχολησε ένα χρόνο με τα ενυδρεία αλλά δεν ξέρεις πως μετράμε την αμμωνία, είναι πολύ ανησυχητικό! Πάρε άμεσα τεστ ΝΗ3 ΝΗ4.

Βάλτο στο στρωμένο προσωρινά μια που είναι μικρό ακόμα και δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα μέχρι να στρώση το καινούργιο, επίσης να ξέρεις πως η αμμωνία ανεβαίνει στα άστρωτα ενυδρεία σε μεγάλες ποσότητες, μπολιασετο για ένα ποιο γρήγορο αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Επισης το λινκ για το προφιλ γραφει απο 30-40 εκ , αν θες να τα κρατησεις ΣΩΣΤΑ πρεπει να ξεχασεις το 250αρι και να πας πιο ψηλα ,συν οτι θελουν κοπαδι 5-6 ατομα !

Φιλικη συμβουλη --πηγαινε !!!

Διαβασε και μαθε για τα τεστ και πως γινονται και τι δειχνουν , κατανοησε την επικυνδηνοτητα της αμμωνιας οπως και τον κυκλο της, ετσι ημουν και γω στην αρχη αλλα ευτηχως απο την αρχη επεσα πανω στο φορουμ !!!χεχεχε !!!

Link to comment
Share on other sites

μια παρατηρηση μονο.στο προφιλ σου γραφεις:Pεμπειρια σχετικα καλη.)μετα ρωτας πως μετραν την αμμωνια;επισης αναρωτιεσαι αν η κιτρινιλα στο νερο προερχεται απ τα ξυλα;

συμβουλη μου:γραψε στο προφιλ σου εμπειρια ΑΡΧΑΡΙΟΣ και αν και πολυ ανθεκτικο ψαρι το redbelly, οπως σου ειπε και ο αντωνης, δωστο καπου και ξεκινα απ τα βασικα πριν βαλεις ψαρια.παντα φιλικα αυτα που σου λεω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο!!!!!!!!!!

Το ότι ασχολησε ένα χρόνο με τα ενυδρεία αλλά δεν ξέρεις πως μετράμε την αμμωνία, είναι πολύ ανησυχητικό! Πάρε άμεσα τεστ ΝΗ3 ΝΗ4.

Βάλτο στο στρωμένο προσωρινά μια που είναι μικρό ακόμα και δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα μέχρι να στρώση το καινούργιο, επίσης να ξέρεις πως η αμμωνία ανεβαίνει στα άστρωτα ενυδρεία σε μεγάλες ποσότητες, μπολιασετο για ένα ποιο γρήγορο αποτέλεσμα.

Το ενυδρείο είναι στρωμένο, το μισό νερό το γέμισα από το άλλο ενυδρείο και έβαλα και βακτηρίδια. :P

Έχει περάσει ακριβώς μία εβδομάδα και το ψάρι είναι μία χαρά. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Επισης το λινκ για το προφιλ γραφει απο 30-40 εκ , αν θες να τα κρατησεις ΣΩΣΤΑ πρεπει να ξεχασεις το 250αρι και να πας πιο ψηλα ,συν οτι θελουν κοπαδι 5-6 ατομα !

Φιλικη συμβουλη --πηγαινε !!!

Διαβασε και μαθε για τα τεστ και πως γινονται και τι δειχνουν , κατανοησε την επικυνδηνοτητα της αμμωνιας οπως και τον κυκλο της, ετσι ημουν και γω στην αρχη αλλα ευτηχως απο την αρχη επεσα πανω στο φορουμ !!!χεχεχε !!!

Ευχαριστώ, θα το έχω υπόψη μου. :P

Link to comment
Share on other sites

μια παρατηρηση μονο.στο προφιλ σου γραφεις:rasp:εμπειρια σχετικα καλη.)μετα ρωτας πως μετραν την αμμωνια;επισης αναρωτιεσαι αν η κιτρινιλα στο νερο προερχεται απ τα ξυλα;

συμβουλη μου:γραψε στο προφιλ σου εμπειρια ΑΡΧΑΡΙΟΣ και αν και πολυ ανθεκτικο ψαρι το redbelly, οπως σου ειπε και ο αντωνης, δωστο καπου και ξεκινα απ τα βασικα πριν βαλεις ψαρια.παντα φιλικα αυτα που σου λεω

Έχω εμπειρία και ξέρω για τα διάφορα τεστ νερού, απλά δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα κάποιο τεστ. :P

Η κιτρινίλα ήταν κάτι το πρωτόγνωρο διότι δεν έχω ξύλα στο μεγάλο, δεν σημαίνει ότι δεν έχω εμπειρία. :rasp:

Φιλικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι στρωμένο, το μισό νερό το γέμισα από το άλλο ενυδρείο και έβαλα και βακτηρίδια. :P

Έχει περάσει ακριβώς μία εβδομάδα και το ψάρι είναι μία χαρά. :rasp:

Αφου το λες εσυ, σου ευχομε τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι στρωμένο, το μισό νερό το γέμισα από το άλλο ενυδρείο και έβαλα και βακτηρίδια. :P

Έχει περάσει ακριβώς μία εβδομάδα και το ψάρι είναι μία χαρά. :rasp:

αυτο δεν σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο.

η αμωνια μπορει να ανεβει αποτομα κ μετα απο 2 ή 3 εβδομαδες κ τοτε θα ειναι αργα.

μαλλον δεν το εχεις περασει κ γιαυτο δεν καταλαβαινεις γιατι πραγμα μιλαμε.

τα τεστ απλα μπορουν να σε προειδοποιησουν.

επισης η 1 εβδομαδα δεν λεει τιποτα. αν περασεις το μηνα χωρις προβληματα τοτε θα σημαινει οτι εισαι σε καλο δρομο.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...