Jump to content

Τριχοειδής άλγη


jimn

Recommended Posts

Και ξαφνικά εμφανίστηκε η παραπάνω άλγη σε αρκετά σημεία στο φυτεμένο μου,διάβασα σε ένα άρθρο εδώ που λέει ότι μπορούμε να την καταπολεμήσουμε ρίχνοντας της πάνω της με μία σύριγγα οξυζενέ.Είναι ασφαλές αυτό για τα ψαράκια και σε τι δοσολογία ρίχνω?Μήμπος υπάρχει κάτι άλλο πιο ασφαλές ?

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις στοχευμενα με τη συριγγα πανω στην αλγη.

Δεν ειναι επικινδυνο για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις στοχευμενα με τη συριγγα πανω στην αλγη.

Δεν ειναι επικινδυνο για τα ψαρια

ποσότητα?και μια διευκρίνηση,μιλάμε για οξυζενε που το αγοράζουμε από το φαρμακείο,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ποσότητα?και μια διευκρίνηση,μιλάμε για οξυζενε που το αγοράζουμε από το φαρμακείο,σωστά?

Απο το φαρμακειο.

Οσο για την ποσοτητα,δεν μπορω να σου πω.Αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως οταν το ειχα δοκιμασει εγω,για κυανοβακτηριο,δεν ειχα τα επιθυμητα αποτελεσματα,και ειχα χρησιμοποιησει δυο μπουκαλια μεγαλα στα 700 λιτρα,με μεγαλη συριγγα.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά εμφανίστηκε η παραπάνω άλγη σε αρκετά σημεία στο φυτεμένο μου,

Καταρχήν τι χρώμα είναι η άλγη?

Κάποια φωτογραφία ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τι χρώμα είναι η άλγη?

Κάποια φωτογραφία ίσως?

χρώμα μαύρο,και 2 φωτο πιο κάτω

IMG_3875.jpg

IMG_3872.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω με excel την ξεπαστρεψα την μαυρη τριχοειδης. Αλλα θελει προσοχη η υπερδοσολογια και αν υπαρχουν μεσα γαριδες εχω διαβασει οτι την ακουν. Εγω δεν ειχα γαριδες τοτε που μου ειχε εμφανιστει. Επισης και με το χερι μπορεις να τραβηξεις τις τριχες χωρις να σκισεις το φυλλο και να μην βαλεις τιποτα αλλα να φερεις σε ισορροπια να φωσφορικα με τα νιτρικα σου ωστε να μην παρει το πανω χερι. :P

Link to comment
Share on other sites

καμία λύση της τάξης "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" δεν υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

καμία λύση της τάξης "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" δεν υπάρχει ?

Πως δεν υπάρχει :P

Κόψιμο όλα τα φύλλα που έχουν άλγη, εβδομαδιαίες αλλαγές και προσεκτικό τάισμα.

Σταθερή λίπανση.

Νιτρικά-φωσφορικά στα επιτρεπτά επίπεδα και θα φυγει.

Εγώ έτσι τουλάχιστον την έδιωξα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

καμία λύση της τάξης "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" δεν υπάρχει ?

Στην ΒΒΑ ? όχι.. (στόχος είναι η αιτία και όχι η προσωρινή απομάκρυνση)

Εδώ καλά καλά τα αίτια που την προκαλουνε δεν είναι τεκμηριωμένα... :P

Εγώ την παλεύω καιρό τώρα...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμενη αλγη ειναι η black beard algae,οπως ειπε και ο sarevock.Μια αιτια που πολυ υποστηριζουν ειναι χαμηλα επιπεδα Co2.Oξυζενε η excel με μια συριγγα η υπερδοσολογια excel ωστε να την τελειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια αιτια που πολυ υποστηριζουν ειναι χαμηλα επιπεδα Co2.

Άλλη πιθανή αιτία είναι η ποιότητα νερού, υψηλά ΡΟ4, ανισορροπία μεταξύ ΝΟ3 - ΡΟ4...

Άλλη αιτία μπορεί να είναι ίσως όλα μαζί τα παραπάνω συν φωτισμός, συν κυκλοφορία νερού...

Τι να πω...

Άντε σε μικρά ενυδρεία με το excel δεν καταλαβαίνεις κόστος, αν σου κάτσει σε μεγάλο εκεί να δεις γλέντια! :P

Θέλει να οπλιστείς με ΥΠΟΜΟΝΗ πρώτα, και μετά όρεξη για... πειράματα! ...είναι κακός διάολος η ΒΒΑ...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω και γω απο αυτο το πραμα.τι να κανω γιατι μπερδευτικα.οξυζενε,καποιο αλλο σκευασμα?ειναι στην αρχη στο δικο μου ενυδρειο.δηλαδη μικρες τριχουλες πολυ λιγες σ ενα αντε το πολυ δυο φυλα μια ανουμπιας.

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμενη αλγη ειναι η black beard algae,οπως ειπε και ο sarevock.Μια αιτια που πολυ υποστηριζουν ειναι χαμηλα επιπεδα Co2.Oξυζενε η excel με μια συριγγα η υπερδοσολογια excel ωστε να την τελειωσεις.

Και γω τα ίδια προβλήματα αντιμετώπισα...Υπερδοσολογία excell και συσκώτηση.Αποτελεσμα να καθαρίσει εντελως το ενυδρειο, αλλα να ξαναγεμίσει μετά από περίπου 2 μήνες... :ninja::bowdown::bowdown::P Αποτέλεσμα?Όλα ξήλωμα (εχθές) κα :D ι αλλαγή setup. Μόνο bronze γατόψαρα μεσα θα βάλω με καρύδες και κανά φυτάκι απλό.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η χειροτερη ολων.Εκει που την καταπολεμησες μετα απο λιγο καιρο ξαναπαρουσιαζεται.Ειχα μεγαλα προβληματα με αυτη.Τωρα ξαναπαρουσιαστηκε αλλα πολυ λιγο σε φυτα και ξυλο.Εφταιξε η Ασταθεια co2 με το παλιο diy :thumbup: και μπαμ.Μπορει να χασεις τη μπαλα πολυ ευκολα.Φυτα με γρηγορη αναπτυξη βοηθανε και φυσικα CO2 αλλα οχι με DIY.Το κακο ειναι οτι οι μανο και καμια γαριδα απο οτι ξερω δε τη τρωει.Με τα sae και τη bba δε ξερω τι παιζει αλλα εχω ακουσει καλα λογια.

Θεσ/νικη δεν εχω βρει παντως.........

Link to comment
Share on other sites

Με τα sae και τη bba δε ξερω τι παιζει αλλα εχω ακουσει καλα λογια.

Θεσ/νικη δεν εχω βρει παντως.........

Τα sae δεν τρώνε την BBA αλλά μόνον την γκρί-πράσινη

Link to comment
Share on other sites

@lasal

Black Beard Algae? Μαύρη τριχοειδής?

Κάποιο διάστημα που χάλασα τις ρουτίνες μου και μου εμφανίστηκε η κυρία, δοκίμασα όλους τους τρόπους(συχνές αλλαγές, αλλαγή ροής εξόδου, μείωση φωτοπεριόδου, συσκότιση 2+2 μέρες, υπερδοσολογία excel) και δεν είχα τελειωτικό αποτέλεσμα. Πάντα είχα λίγο κι αν την άφηνα έπαιρνε τα πάνω της.

Δοκίμασα με 2 SAE, σε συνδυασμό με αλλαγή κάθε 2 μέρες 25% και μέχρι σήμερα δεν έχω ούτε δείγμα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά τα SAE ήταν μωρά. Όταν τα έδωσα σε έναν φίλο για να την εξαφανίσει κι αυτός, δεν έκαναν σχεδόν τίποτα και σε πολύ μικρότερο ενυδρείο.

Τώρα πάλι στο δικό μου, τα βλέπεις και όλο τσιμπολογάνε πάνω στα φύλλα green spot, αφού τριχοειδής δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν χθες κατάφερα να βρω Exccel λόγο έλλειψης στην αγορά.Όταν μιλάμε για υπερδοσολογία τι εννοούμε ακριβώς ,μην κάνω καμιά βλακεία.Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα και η προτεινόμενη από την εταιρεία ποσότητα είναι 5ml ανά 40lt μετά από 40%αλλαγή νερού,και από εκεί και πέρα 5ml ανά 200lt καθημερινά.Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο έχω και καμιά 15αριά μικρούς αρλεκίνους,αν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

κανείς ρε παιδιά που να ξέρει??

Link to comment
Share on other sites

Jimn φιλε μ... καταρχας βγαλε οση αλγη μπορεις με το χερακι σου πανω απο τα φυλλα... κλαδεψε οσα φιλα εχουν γεμισει απο αυτη την αηδεια. δες μηπως χρειαζεσαι να αλλαξεις τις λαμπες σου, χαμηλωσε για λιγες μερες 50% την φωτοπεριοδο, κανε καθε 2-3 μερες αλλαγες νερου και παρε Excel να σωθεις!

Θα γεμισεις μια συριγγα 10ml και θα ραντισεις τα φυτα που εχουν προβλημα. Στην αλλαγη νερου μετα απο 2 μερες ξανα και ξανα μεχρι να φυγει εντελως... Οταν θα φυγει σταδιακα ανεβασε την φωτοπεριοδο... Δες λιγο τα φωσφορικα και τα νιτρικα γιατι παιζουν μεγαλο ρολο!

Υπομονη και επιμονη! To excel δεν ειναι δα και κανενα τρομερο φαρμακο εκτος κι αν εχεις γαριδουλες....

Link to comment
Share on other sites

Jimn φιλε μ... καταρχας βγαλε οση αλγη μπορεις με το χερακι σου πανω απο τα φυλλα... κλαδεψε οσα φιλα εχουν γεμισει απο αυτη την αηδεια. δες μηπως χρειαζεσαι να αλλαξεις τις λαμπες σου, χαμηλωσε για λιγες μερες 50% την φωτοπεριοδο, κανε καθε 2-3 μερες αλλαγες νερου και παρε Excel να σωθεις!

Θα γεμισεις μια συριγγα 10ml και θα ραντισεις τα φυτα που εχουν προβλημα. Στην αλλαγη νερου μετα απο 2 μερες ξανα και ξανα μεχρι να φυγει εντελως... Οταν θα φυγει σταδιακα ανεβασε την φωτοπεριοδο... Δες λιγο τα φωσφορικα και τα νιτρικα γιατι παιζουν μεγαλο ρολο!

Υπομονη και επιμονη! To excel δεν ειναι δα και κανενα τρομερο φαρμακο εκτος κι αν εχεις γαριδουλες....

Ραντίζω με γεμάτο ενυδρείο ή στην αλλαγή πριν γεμίσω με νερό? :)

Link to comment
Share on other sites

upp

τι κάνω με την υπερδοσολογία και για πόσο ρε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση;

στη φυση η καταπολεμηση τις τριχειδους αλγης γινεται με οξυζενε; :lmao:

οχι

αρα σιγουρα θα υπαρχουν ψαρια η ασπονδυλα που την τρωνε.

γιατι να κανουμε χρηση φαρμακων αφου μπορουμε να βαλουμε ζωντανο που θα του παρεχεται και νοστιμη τροφη!! :):lol:

Link to comment
Share on other sites

2 ειανι οι λυσεις:ψαρακια sae και αυξηση co2.Το θεμα ειναι παντως να βρεις τη πηγη του προβληματος και οχι να τρεχεις απλα να το αντιμετωπιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...