Jump to content

χρωματα ψαριων


baggos777777

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε οτι αφορα τα χρωματα των ψαριων εχω ενα ενυδρειο 600 λιτρα που τρεχει 2 χρονια τωρα και τους 3-4 μηνες βλεπω τα ψαρια και δεν εχουν εντονα χρωματα οπως παλια. φωτισμο εχω 2 τ5 54αρες 14000 κελ και της αναβω 5 ωρες την ημερα το ενυδρειο βρισκεται στο παραθυρο διπλα η μετρισης ειναι καλες. απο διατροφη μονο στικ 3 φορες την ημερα :P τι εχουν γνωριζη καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Τις λαμπες τις εχεις αλλαξει ?Οι συνθηκες παραμενουν σταθερες?Ταιζε με τροφες εμποτισμενες σε σκορδο ..βοηθαει πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα της λαμπες της εχω αλάξει, απο τα ψαρια το γελοου τανκ ο ναυαρχως το βελιφεριουμ κ.α μηπως ειναι ο φωτισμος που αναβω λιγες ωρες το φως? και επιδη δεν εχω μπλε λαμπα? του τελευταιους 8-10 μηνες κανω μονο αλαγες δεν βαζω τιποτα μεσα, ηταν ριφ πριν τους μηνες αυτους. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

καλησπερα και απο εμενα!!!!! :thumbup: εχς ακριβως το ιδιο προβλημα με τον φιλο μας....για την ακριβια, εχω ενα yellow tank οταν το πιρα ηταν κατακιτρινο...τωρα ετσι πςσ παει θα γινει λευκο :buttrock: μετρισης σωστες εχω επισης συμπληρωνω και ιοδιο .... ταιζω κατεψηγμενες τροφες και αποξηραμενεσ....εχεται κατι να προτεινεται???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε τασο... καταρχην το ενυδρειο ειναι μονο με ψαρακια νιτρικα και αμμωνιεσ εχω 0 kh θα αγορασω σημερα τεστ ph ειμαι στα επιθυμιτα επιπεδα,καποια στιγμη εωαζα μια σειρα ( βιταμινεσ βελτιοτικα νερου ) jbl δεν ειδα καπιο αποτελεσμα...τι αλλο προτεινεις να κανω?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μια ιδέα θα ήταν να μετρήσεις τα ΝΙΤΡΙΚΑ

μπορεί τα ψαράκια να επιβιώνουν σε ένα περιβάλλον με πολλά νιτρικά , δεν σημαίνει ότι είναι ευχαριστημένα , αυτό συχνά φαίνεται στα χρώματα τους

φρόντιζε να αγοράζεις <φρεσκιες > τροφές και μη τις κρατάς πολύ καιρό γιατί <ξεθυμαίνουν >

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια δεν εχω, θα κανω και νο2 νο 3 και θα σας πω.. οσο για της τροφες ταηζω κατεψηγμενες πιο πολυ, και η αποξηραμενες μου ειναι bits και τα ανανεωνω πολυ συντομα... ισως καποιο (χημικο) για τα χρωματα εχεται υποψη σας??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένας λόγος είναι η τροφή που του δίνεις. Το ψάρι αυτό θέλει πολύ φυτική τροφή πχ σπιρουλίνα.

Ένας άλλος λόγος είναι η ποιότητα του νερού και το φιλτράρισμα του. πχ νερό όσμωσης ή βρύσης, το σκίμμερ επαρκεί για τα λίτρα σου;

Ένας τρίτος λόγος θα μπορούσε να είναι οι συγκάτοικοι του. πχ έχει καλές σχέσεις με τα άλλα ψάρια ή μαλώνει συνέχεια με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς κάτω από έντονο στρες

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το ελυσα το προβλημα :) το εκανα φυτεμενο γλυκου νερου :lol::lmao:

Με πολύ πρασινίλα. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...