Jump to content

Δυο ερωτήματα για Diy Reef


tzapal

Recommended Posts

Θέλω να κατασκευάσω ένα diy ενυδρείο με διάστασης 125*60*60 και πάχος τζαμιού 12 χιλιοστά 380 λίτρα καθαρά το οποίο προορίζεται για reef, έχω δυο ερωτήματα.

1) να κωλύσω τα τζαμιά επάνω στην βάση η περιμετρικά και γιατί?

2) Θα αντέξει το τζαμί να μην τοποθετήσω Πάνο κόντρες ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος κατασκευης ειναι δικο σου θεμα(και εχεις και την ευθυνη της αποτυχιας γνωστη και ως επιχειρηση σφουγκαριστρα!) μιας και οι 2 τροποι που αναφερεις δουλευουν μια χαρα απο οτι εχω δει(και πανω και περιφεριακα)

προσωπικα εγω το εχω απο πανω.

το δικο μου ειναι 130χ60χ60 με 10αρι αλλα εχω και κοντρες απανω.

δεν θα σου πω αν ειναι ασφαλες χωρις κοντρες πανω αλλα θα σου αναφερω οτι γνωστη εταιρια κανει με 12αρι ενυδρεια rimless που τα προοριζει για reef αλλα σε 50αρι υψος....και τα τζαμια τα κολλαει περιφεριακα.

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους !!

Σεβαστή η γνώμη σου chris και σε ευχαριστώ!

Καμιά αλη γνώμη παιδιά!!??

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους !!

Σεβαστή η γνώμη σου chris και σε ευχαριστώ!

Καμιά αλη γνώμη παιδιά!!??

:):thumbup:

και εγώ τα κολλάω από πάνω για λόγους ευκολίας όμως... πιστεύω ότι είναι πιο σωστό περιφερειακά αλλά ας μη το αναλύσουμε εδώ. :( Και οι δύο τρόποι είναι ΟΚ!

κάπου στο φόρουμ είχε φτιάξει κάποιο παιδί αντίστοιχο rimless δε θυμάμαι το ποστ όμως με επιτυχία. Εγώ λέω να το δοκιμάσεις εάν έχεις όμως την κατάλληλη εμπειρία μόνο... δε θα σου συγχωρέσει λάθος στο κόλλημα το rimless :thumbup:

Επίσης να βάλεις οπωσδήποτε κάτω κόντρες έτσι και αλλιώς δε θα φαίνονται μετά.

Μόλις το φτιάξεις... το μετράς με απόλυτη ακρίβεια στη μέση και το γεμίζεις και το ξαναμετράς... εάν η κοιλιά είναι μέχρι 1 - 1,5 mm και δεν έχεις κάνει καμιά πατάτα με τις σιλικόνες είσαι ΟΚ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και θα βάλω κάτω κόντρες!! Σε ευχαριστώ για το tip τις μέτρησης !! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...